zdravstveni zapleti

Aneks na aneks, milijon na milijon

17. 04. 2025 06.00

Od TEŠ 6, pediatrične klinike, Stožic, šentviškega predora do aktualnih projektov – gradnje kopališča Ilirija, obnove ljubljanskega kliničnega centra, DARS-ove palače, drugega tira. V Sloveniji praktično ni večjega gradbenega projekta, ki se zaradi sprememb osnovne pogodbe ne bi podražil. Zakaj je tako? Kdo je kriv, da se gradnje in obnove serijsko dražijo z milijonskimi aneksi?

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti

18. 03. 2025 12.31

Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

Mikaela Shiffrin odločna, da bo še v tej sezoni lovila stotico

03. 01. 2025 08.09

Mikaela Shiffrin po novembrski hudi poškodbi ni opustila upanja, da bi se še v letošnji zimi vrnila na sneg in napadala jubilejno 100. zmago v svetovnem pokalu v karieri. V četrtek je sporočila, da bo morda že prihodnji teden opravila prve rahle zavoje na snegu. Ameriška smučarska zvezdnica je objavila tudi video na Instagramu, ki prikazuje vaje v fitnesu. Kot pravi, jo čaka še kar nekaj dela, preden bo lahko 100-odstotno vijugala po strminah, vseeno pa upa, da bo prve zavoje na beli strmini lahko naredila že prihodnji teden.

'Predlagane spremembe kažejo, da bolnik ni na prvem mestu'

09. 10. 2024 16.58

Čez teden dni se bo zaključila javna razprava o predlogu novele Zakona o zdravstveni dejavnosti. V zdravstvu opozarjajo, da bo imela novela negativen vpliv na bolnike in zdravstvene delavce, saj da bo privedla do zmanjšanja dostopnosti in posledično poslabšanja kakovosti zdravstvenih storitev. Po njihovi oceni je novela dokaz, da bolnik ni na prvem mestu.

Bo zdravnike pred nasilnimi pacienti v prihodnosti ščitila vojska?

15. 09. 2024 19.53

Sindikati zdravnikov in medicinskih sester v Italiji so po vse številčnejših napadih pacientov in njihovih svojcev na bolnišnično osebje oblasti pozvali k ukrepom. Med drugim so jih pozvali, naj razmislijo o tem, da bi v zdravstvene ustanove namestili kar vojsko. Samo v letu 2023 so namreč pri naših zahodnih sosedih poročali o kar 16.000 napadih.

Umrla Shelley Duvall, okroglooka zvezda Kubrickovega Izžarevanja

11. 07. 2024 18.47

Iz Hollywooda prihaja žalostna vest. V 76. letu starosti je umrla igralka Shelley Duvall, zvezda filma Izžarevanje, kjer je zaigrala ob boku Jacka Nicholsona. Za igralko so bili usodni zdravstveni zapleti, ki so bili posledica sladkorne bolezni. Njeno smrt je potrdil njen partner, glasbenik Dan Gilroy.

'Tistim, ki želijo otroka, bi morali omogočiti dostop do postopkov'

07. 07. 2024 06.38

Lani se je prvič v zgodovini Slovenije rodilo manj kot 17.000 otrok. Slovenci se za otroke odločamo manj in vse pozneje. Pristojnim bi morali zvoniti vsi alarmi, pa jim očitno ne. Kajti morda še bolj zaskrbljujoč je naslednji podatek: rodilo se je tudi manj otrok po umetni oploditvi (IVF), opozarja prim. mag. Uršula Reš iz Zdravstvenega centra Dravlje, kjer ljudem skoraj tri desetletja pomagajo na poti do tako zelo želenega otroka. Pa to število ni nižje, ker bi bile potrebe po teh postopkih manjše. Nasprotno, vse večje so in še večje bodo. A če so v preteklosti v Sloveniji opravili 3200 postopkov na leto, jih zdaj, zaradi nerazumnih odločitev pristojnih, le še okoli 2500.

Delo v pro bono ambulanti: 'Bolniki pogosto razkrijejo težke osebne zgodbe'

07. 03. 2024 16.11

V ambulanti s posvetovalnico za osebe brez zdravstvenega zavarovanja v Mislejevi ulici v Ljubljani so na novinarski konferenci povabili vse osebe brez zdravstvenega zavarovanja, da jih obiščejo. V prihodnosti se želijo posvetiti tudi preventivi in bolnikom pomagati, preden se zaradi svoje bolezni soočijo z resnimi zapleti.

Redke bolezni: Napredek obravnave bolnikov še vedno prepočasen

29. 02. 2024 08.17

Kris, Karolina, Miloš, Urban. To so obrazi otrok, ki so združili Slovenijo. Vsak izmed njih ima svojo zgodbo in svojo redko bolezen. Zadnji dan v februarju obeležujemo svetovni dan redkih bolezni, ki je namenjen širjenju osveščenosti o teh boleznih in opozarjanju na njihovo problematiko. In zaradi večje osveščenosti imajo nekateri izmed teh otrok danes vsaj možnost, da dobijo zdravilo. Ker za male borce z redkimi boleznimi v veliki večini ni nobene možnosti zdravljenja, so večinoma v domači oskrbi in zanje skrbijo ter jih negujejo njihovi starši. Zato v Društvu Vilijem Julijan pozivajo, naj se v Sloveniji končno uredi in zagotovi otroško paliativno oskrbo na domu oziroma pomoč tretje osebe na domu za družine otrok z najtežjimi zdravstvenimi stanji.

Jamie Foxx spet v akciji: nadaljuje s snemanjem filma

21. 01. 2024 12.15

Jamie Foxx je nazaj v akciji. Zvezdnika so namreč ponovno opazili na setu filma Back in Action, v katerem igra skupaj s Cameron Diaz. Snemanje omenjenega filma so lani zaradi zdravstvenih težav 56-letnika prekinili, saj je skoraj mesec dni preživel v bolnišnici. Priljubljeni igralec je zdaj očitno dovolj pri močeh, da lahko nadaljuje z delom.

Od začetka oktobra do danes se je proti gripi cepilo 100.090 ljudi

06. 12. 2023 12.30

Od začetka sezonskega cepljenja proti gripi 1. oktobra do danes se je v pri nas cepilo 100.090 ljudi. Za primerjavo, v lanski sezoni se je proti gripi cepilo 129.148 ljudi. Cepiva je trenutno na voljo v zadostnih količinah, so sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Največ cepljenih je starejših od 65 let.

Prepolovljena ekipa kirurgov za težke operacije oči – daljše čakalne dobe?

02. 11. 2023 06.00

Bolniki lahko le v dveh zdravstvenih ustanovah v Sloveniji na napotnico pridejo do posega vitrektomija – gre za operacije na zadnjem delu očesa, pri nekaterih bolnikih jih je treba opraviti v 24 urah, sicer lahko ostanejo s trajno poškodovanim vidom ali celo oslepijo. Večino teh posegov opravijo na očesni kliniki UKC Ljubljana, od koder pa kirurgi odhajajo. V enem letu se je ekipa prepolovila, kmalu bi ostali samo z dvema kirurginjama, a jim je uspelo zadržati vrhunskega kirurga Xhevata Lumija. Se bodo zaradi kadrovske stiske podaljšale čakalne vrste, lahko to vodi v samoplačništvo in ali se bodo bolniki po pomoč kirurgov oftalmologov še bolj obračali v tujino, zlasti na Hrvaško?

Na ljubljanski urgenci zabeležili rekordno število velikih operacij

16. 10. 2023 20.15

Minuli konec tedna so v naši največji bolnišnici zabeležili svojevrsten rekord. V kratkem času se je namreč nabralo zelo veliko poškodovancev, da so v enem samem vikendu na ljubljanski urgenci opravili rekordnih skoraj 40 zahtevnih operacij. Povečan naval na urgenco pripisujejo dejstvu, da so ljudje skušali čim bolj izkoristiti zadnje tople sončne žarke, pri tem pa se je zgodilo veliko nesreč in poškodb.

Brian Austin Green zaradi prehrane več let okreval po simptomih kapi

05. 10. 2023 11.47

Igralec Brian Austin Green je nedavno spregovoril o zdravstvenih zapletih, s katerimi se je moral soočiti. 50-letnik je v podkast oddaji Cheryl Burke razkril, da so bile zdravstvene težave posledica zamenjave prehranjevalnih navad, ob tem pa razkril, da sta se z zaročenko Sharno Burgess spoznala v času, ko sta se oba trudila postati boljši osebi.

Proti gripi se bo mogoče cepiti predvidoma od začetka oktobra

27. 09. 2023 07.18

Cepljenje proti gripi bo to sezono v Sloveniji predvidoma mogoče od začetka oktobra. Tudi letos bo brezplačno za vse z urejenim zdravstvenim zavarovanjem. Na voljo bo 185.000 odmerkov cepiva proti gripi. NIJZ cepljenje med drugim priporoča kroničnim bolnikom, starejšim, mlajšim otrokom, nosečnicam in osebam z izjemno povečano telesno težo.

Hrvaško pretresa estetski škandal, sporni lepotni kirurg dela tudi v Sloveniji

25. 09. 2023 15.30

"Znani lepotni kirurg nam je uničil obraze, tožilstvo in ministrstvo že dve leti molčita, zdravniška zbornica ga ščiti," se glasi naslov članka, ki ga je objavil hrvaški preiskovalni portal Telegram.hr. Več kot ducat žensk hrvaškega lepotnega kirurga obtožuje, da jim je z nestrokovno izvedenimi lepotnimi posegi in celo prepovedanimi sredstvi, ki jih je pri tem uporabljal, iznakazil obraze. Njihove zgodbe so si med seboj zelo podobne, svoja pričevanja pa so podkrepile tudi s fotografijami in drugo dokumentacijo. Miletić pa naj bi posege izvajal tudi v Sloveniji.

Golob: Počakali bomo rezultate strokovnega nadzora, nato sledijo ukrepi

20. 09. 2023 07.38

Po tragični smrti dveh otrok, ki sta se rodila s hudo srčno napako, je predsednik vlade Robert Golob, ki opravlja funkcijo ministra za zdravje, obiskal pediatrično kliniko UKC Ljubljana. Ogledal si je prostore oddelka za kardiologijo in oddelka za intenzivno terapijo otrok ter se seznanil z razmerami na področju zdravljenja otrok s prirojenimi srčnimi napakami. Glede primera smrti dveh otrok je povedal, da je bil že sprožen zunanji strokovni nadzor. "V tem trenutku smo zadovoljni s tem in dokler ne dobimo rezultatov nadzora, ne bomo sprožali nobenih dodatnih ukrepov."

Izredne zdravstvene razmere v Peruju zaradi porasta nepojasnjene paralize

28. 07. 2023 06.00

Neobičajen porast primerov bolezni, ki za več tednov paralizira ljudi, zbuja skrbi v Peruju. Okuženih je že več kot 200 ljudi, štiri osebe so umrle. Tamkajšnje oblasti so zato razglasile izredne zdravstvene razmere.

Ko ti zdravnik reče, da je operacija hrbtenice samoplačniška, in ugotoviš, da to ne drži

17. 05. 2023 10.00

Dva meseca sem se odločala, ali naj to zgodbo delim z javnostjo ali ne. Nešteto pomislekov sem imela, v prvi vrsti seveda, ker gre za mojo sestro. Po dveh operacijah je bila namreč potrebna še tretja, tokrat stabilizacija oziroma učvrstitev hrbtenice. Dvakrat je bila v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina normalno operirana na napotnico, za tretjo operacijo pa je bilo rečeno, da je samoplačniška, ker da nimajo koncesije za ta poseg. Sestra je dobila predračun za dobrih 7000 evrov. Ko sem zadeve preverjala na ZZZS, pa se je izkazalo, da tudi to operacijo po pogodbi plača zdravstvena zavarovalnica in da ne drži, da bi bila operacija izključno samoplačniška.

Kadrovanje v UKC Maribor: politična farsa ali upravičen odvzem direktorskega stolčka?

09. 05. 2023 17.30

Številni zapleti in zagate, prekinitve, nato pa razprava za zaprtimi vrati in tajno glasovanje. Tako je bila videti seja sveta zavoda UKC Maribor, na kateri so člani s šestimi glasovi za in petimi proti potrdili predlog za začetek postopka predčasne razrešitve direktorja Antona Crnjaca. Da celotno dogajanje spominja na politično farso, je ob tem dejal njegov odvetnik Andrej Pohar in opozoril na številne domnevne nepravilnosti, celo nezakonitosti, ki da so se pojavljale skozi ves postopek. Ena od teh naj bi bila tudi seznanitev z razlogi za direktorjevo razrešitev, ki jih je predsednik Sveta Aleš Šabeder članom pisno vročil kar med samo sejo. Med drugim Crnjacu očita zanemarjanje in malomarno opravljanje dolžnosti, kar da je vodilo do negativnega poslovnega izida bolnišnice.

Pet žensk toži zvezno državo Teksas zaradi zakona proti splavu

08. 03. 2023 08.15

Na državnem sodišču v Austinu je pet žensk, ki trdijo, da niso mogle prekiniti nosečnosti kljub temu, da je bilo ogroženo njihovo zdravje in življenje, vložilo tožbo proti zvezni državi Teksas zaradi strogega in nejasnega zakona proti pravici do splava.

Po Evropi se širi novi val covida-19

12. 10. 2022 18.50

Zdi se, da se v Evropi širi nov val primerov covida-19, pravita Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC). Podatki Združenih narodov namreč kažejo, da so se okužbe v roku enega tedna dvignile za kar osem odstotkov. "Na žalost opažamo, da se kazalniki v Evropi spet dvigujejo, kar kaže na to, da se je začel novi val okužb," so sporočili iz WHO.

Pričelo se bo cepljenje proti gripi: Slovenija že prejela naročene odmerke

10. 10. 2022 13.49

Slovenija je že prejela 250.000 naročenih odmerkov cepiva proti gripi. Cepivo bodo razdeljevali v tem tednu, cepljenje pa bodo večinoma začeli v drugi polovici oktobra. Cepitelji se bodo sami odločili, kdaj in na kakšen način bodo izvajali cepljenje. Tudi letos bo cepljenje brezplačno.

'Eksplozija smrti med otroki' na Afriškem rogu neizbežna

07. 06. 2022 17.05

Če poleg vojne v Ukrajini svet ne bo razširil svojega pogleda na krizo na Afriškem rogu in nemudoma ukrepal, tej regiji grozi "eksplozija smrti med otroki," so opozorili pri Unicefu. Stroški terapevtske hrane za zdravljenje otrok s hudo akutno podhranjenostjo občutno rastejo, zato bo organizacija potrebovala dobrih 11 milijonov evrov več, kot je sprva načrtovala.

Pravilo petih sekund ne drži

07. 06. 2022 13.30

Svetovni dan varne hrane tokrat poteka z geslom Varnejša hrana – boljše zdravje. Zaradi onesnažene hrane letno zboli vsak deseti zemljan. Zapleti z zastrupitvami s hrano se lahko končajo s smrtjo, še posebej občutljivi na to so starejši in otroci, mlajši od pet let. Poznanih je že prek 200 bolezni, povezanih s hrano.

Oče Meghan Markle hospitaliziran zaradi možganske kapi

25. 05. 2022 10.50

Thomas Markle, odtujen oče vojvodinje Susseške, se je po zdravstvenih zapletih znašel v kalifornijski bolnišnici. Tja so ga z reševalnim vozilom prepeljali iz Tijuane v Mehiki, novico o njegovem stanju pa je za tuje medije potrdila njegova hči Samantha Markle.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje

24. 04. 2022 17.28

Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim? 

WHO: Različica omikron ostaja nevarna, zlasti za necepljene

12. 01. 2022 19.09

V WHO opozarjajo, da različica omikron, ne glede na njen lažji potek, ostaja nevarna, zlasti za tiste, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. S širjenjem omikrona naj bi se covid-19 spreminjal v endemično bolezen, a kot opozarjajo na NIJZ, to ne pomeni, da je breme ali nevarnost virusa zmanjšana. Pravo vprašanje je po njihovem, ali imunost prebivalstva dosega raven, da zdravstveni sistema obvlada covid-19.

Mineva leto dni od začetka cepljenja proti covidu-19 v Sloveniji

26. 12. 2021 14.30

V ponedeljek bo minilo eno leto, odkar se je v Sloveniji začelo cepljenje proti covidu-19. Ob omejenih količinah so bili sprva do njega upravičeni le stanovalci domov za starejše in najbolj izpostavljeni zdravstveni delavci. Cepiva so danes dostopna vsakomur, možno pa se je tudi cepiti s poživitvenim odmerkom. Tega je do zdaj prejelo 445.596 oseb. Za prvi odmerek se je medtem odločilo 59 odstotkov prebivalcev, polno cepljenih pa je 56 odstotkov celotne populacije. Kakšni so glavni poudarki po letu cepljenja?

Cepljenje proti gripi brezplačno tudi v prihodnjem letu

23. 12. 2021 20.02

Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju več ukrepov iz zakona o začasnih ukrepih za omilitev in odpravo posledic epidemije, med drugim ostaja cepljenje proti gripi brezplačno tudi v sezoni 2021/2022. Zakonske določbe so veljavnost ukrepov namreč omejile do konca letošnjega leta, vlada pa jih lahko s sklepom podaljša še za pol leta.