zdravstveno potrdilo

PCT tudi za obisk zdravnika: 'Če gre za akutno stanje, brez zadržkov poiščite pomoč'

13. 09. 2021 10.24

Od srede dalje bo pogoj PCT veljal praktično povsod, celo za obisk pri zdravniku. A kot je izpostavil državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Franc Vindišar, med izjeme ne spadajo le nujni primeri na urgenci, temveč tudi v zdravstvenih domovih, če bo medicinsko osebje pri vhodu ocenilo, da gre za akutno stanje in da je obisk pri zdravniku nujen. Presejalno samotestiranje, ki ga zaposleni opravijo enkrat tedensko in s tem zadostijo pogoju testiranja za opravljanje dela, ni dovolj za pridobitev QR-kode in ne omogoča dostopa do drugih storitev.

Na Hrvaškem s 1. oktobrom obvezna covidna potrdila za zaposlene v zdravstvu

13. 09. 2021 12.01

Hrvaški minister za zdravje je zaposlenim v zdravstvu napovedal, da bodo lahko po 1. oktobru na svoje delovno mesto prišli samo, če bodo cepljeni proti covidu-19, preboleli covid-19 ali imeli negativen test na novi koronavirus. Med drugim je povedal, da ljudje hodijo v bolnišnice, da bi se pozdravili, ne pa zboleli.

Zlorabe cepljenja: brezdomcem plačajo, da se cepijo namesto njih

10. 09. 2021 20.50

Ljudje z obrobja družbe, predvsem brezdomci in odvisniki, ponujajo storitev cepljenja v tujem imenu. Ramo namreč nastavijo namesto nekoga drugega. Temu početju je bila pred nekaj dnevi na cepilnem mestu ob ljubljanski urgenci priča gledalka, ki je v pogovoru z dvema brezdomcema izvedela, da je eden od njiju prejel že četrti, drugi pa že sedmi odmerek cepiva. Za takšno storitev računajo od 150 do 350 evrov.

'Paket za samotestiranje naročiš kar v hotelsko sobo in ga nazaj pošlješ po pošti'

19. 08. 2021 18.12

Samotestiranja so v številnih državah že stalnica. Ne le, da se je treba testirati, preden krenemo na pot, v Angliji in na Škotskem, kot sta nam v pogovoru povedala dva Slovenca, ki sta prav zdaj na potovanju v Združenem kraljestvu, je povsem običajno, da se potniki samotestirajo tudi, ko že nekaj dni bivajo v hotelih. V ZDA pa samotestiranje vključuje še videoklic, med katerim postopek nadzoruje zdravniško osebje.

Na Hrvaškem uveljavili elektronske osebne izkaznice, pri nas še teče javno naročilo

02. 08. 2021 13.24

Hrvaški državljani lahko z avgustom dobijo novo biometrično osebno izkaznico, ki bo hkrati tudi zdravstvena izkaznica. Nove osebne izkaznice so usklajene z uredbo Evropske unije o okrepitvi varnosti osebnih izkaznic državljanov unije iz leta 2019.

Evropske države ob naraščanja okužb širijo uporabo covidnega potrdila

27. 07. 2021 17.45

Zaradi hitrega naraščanja primerov okužbe z močno nalezljivo različico novega koronavirusa delta vse več držav v Evropi uvaja digitalno covidno potrdilo tudi v javnem življenju. Z uvajanjem dodatnih omejitev pri dostopu do gostinskih obratov in množičnih prireditev pa želijo obenem tudi pospešiti cepljenje proti covidu-19 med prebivalstvom.

V tujini testirani ali cepljeni pripadniki Slovenske vojske ne morejo dobiti digitalnih covidnih potrdil

19. 07. 2021 16.34

Birokracija ima svojo moč. To še posebej občutijo nekateri pripadniki Slovenske vojske, ki so bili na dolžnosti v tujini in so se tam okužili s koronavirusom ali bili cepljeni. Ko so želeli pridobiti nova digitalna potrdila, so z NIJZ dobili negativen odgovor – priznamo le PCR-je, izdane v Sloveniji, prav tako cepljenja.

Pariška železna dama po devetih mesecih spet odprta, a potrebna bodo covidna potrdila

16. 07. 2021 14.44

Eifflov stolp se je po devetih mesecih spet odprl za obiskovalce. Bodo pa morali vsi odrasli obiskovalci od prihodnjega tedna pred vstopom pokazati eno izmed ustreznih zdravstvenih dokazil – bodisi potrdilo o cepljenju ali prebolelosti bodisi negativni test na novi koronavirus.

Krek: Delta različica se širi z eksponentno rastjo

08. 07. 2021 09.57

V sredo so potrdili novih 68 primerov koronavirusa. Opravili so 1713 testov. Delež pozitivnih testov tako znaša štiri odstotke. Polno cepljenih je 719.014 državljanov, kar je 34,1 odstotka. Delta različica koronavirusa se širi z eksponentno rastjo, je poudaril direktor NIJZ. Vlada medtem podaljšuje vse že obstoječe ukrepe, spremembe so pri vstopu v državo. Ob prihodu iz temnordečih držav se z dokazilom o prebolevnosti ali cepljenju izognete karanteni.

Ste vlogo za dostop do smsPASS-a izpolnili na cepilnem mestu? Lahko da ga čakate zaman

02. 07. 2021 09.38

Možnost urejanja digitalne identitete na cepilnem mestu je dobrodošla poenostavitev za državljane, so se pred nekaj tedni hvalili na Ministrstvu za javno upravo. A sistem, kot kaže, ne deluje. Bralka je vlogo oddala 21. junija, dostopa do smsPASS-a pa še vedno nima. "Pa se je pred tem registrirala v sistem?" vprašajo na Fursu. Se je, čeprav ji ni nihče povedal, da je to treba storiti predhodno. "Potem pa je bila vloga morda nečitljiva," menijo na Fursu, priznavajo pa, da bo, če ste za dostop zaprosili na cepilnem mestu in ga še vedno nimate, najhitreje, če vlogo še enkrat oddate na najbližji upravni enoti.

Slovenski turisti v primežu vladnih odlokov, ki se spreminjajo 'čez noč'

23. 06. 2021 11.20

Kljub ugodni epidemiološki sliki v državi in dejstvu, da se bomo kmalu znašli na evropskem seznamu 'varnih' držav, je Slovenija dodatno zaostrila pogoje vstopa v državo za osebe, ki niso cepljene in covida-19 niso prebolele. Ob vrnitvi iz t. i. rdečih ali temnordečih držav jih tako kljub predložitvi negativnega PCR-testa čaka še obvezna 10-dnevna karantena. Nov ukrep, ki je začel veljati dobesedno čez noč, je bil med slovenskimi turisti, ki trenutno dopustujejo v tujini, sprejet z veliko nejevolje. Nezadovoljni so tudi v turističnih agencijah in na brniškem letališču, kjer opozarjajo na negativne posledice tovrstnih nenadnih zaostrovanj na turizem.

Slovenija tudi 'po evropsko' zelena. Kako pa je s potovanji in omejitvami?

22. 06. 2021 06.00

Slovenija zdaj izpolnjuje pogoje za vstop v zeleno fazo tudi po evropskih kriterijih. Kaj to pomeni za omejitve pri potovanjih, bomo zdaj meje lažje prehajali? Natančneje o tem, kaj spreminja zelena faza, in o protokolih s sosednjimi državami so se v oddaji 24UR ZVEČER pogovarjali z Andrejem Šterom. Doma pa nova sproščanja in delovanje mobilnih enot za cepljenje: katerih omejitev odslej ni več in kako po novem poteka cepljenje na terenu? Na enem od cepilnih mest so se soočili tudi z vdorom anticepilcev.

Brez gneče pri cepljenju nenaročenih: na 11 lokacij prišlo le 1940 ljudi

14. 06. 2021 19.31

Da bi se cepilo čim več ljudi, cepilni centri po državi pripravljajo dneve odprtih vrat. Po besedah direktorja NIJZ je za to predvidenih 150.000 odmerkov. Brez naročanja so danes cepili v Krškem, Slovenski Bistrici in Celju. A težko bi rekli, da je bilo cepljenje zelo uspešno, saj je bilo na skupno na 11 lokacijah cepljenih le 1940 nenaročenih oseb. Bolj zaželeno pa je digitalno potrdilo smsPASS.

Potrdila za prestop meje: naval na upravno enoto kar desetkrat večji

02. 06. 2021 11.25

Približuje se poletje in z njim sezona dopustov. Letošnja bo posebna, saj je prečkanje meje pogojeno s potrdili o prebolelosti, cepljenju ali testiranju. Povsem brezplačno in najhitreje boste do potrdila prišli na portalu zVEM. A ker zanj potrebujete digitalno potrdilo, ki ga prevzamete na upravni enoti, je obisk tam množičen. Vse termine imajo zasedene za štiri delovne dni vnaprej. Kdaj pa lahko pričakujemo covidno potrdilo?

S katerimi potrdili lahko prestopamo mejo in kje jih dobimo?

25. 05. 2021 20.00

S približevanjem poletja se vse več ljudi sprašuje, kje dobiti potrdilo o prebolelosti, cepljenju ali testiranju, ki je potrebno za potovanja v tujino. Dobite ga lahko v zdravstvenem domu, če imate digitalno potrdilo Sigenca, pa ga lahko zase in za otroke brezplačno natisnete kar sami. Na ljubljanski upravni enoti te dni beležijo kar 2500 prošenj dnevno za pridobitev tega potrdila, kar je desetkrat več kot v času pred epidemijo. Če se odpravljate na Hrvaško, pa posebnega potrdila ne potrebujete. Tja lahko namreč vstopite že s kartončkom, ki ste ga prejeli na dan cepljenja.

Avstrijci bodo prvič po 3. novembru domove, ne glede na razlog, lahko zapustili po 20. uri

15. 05. 2021 12.23

V Avstriji po 3. novembru lani odpravljajo policijsko uro, s katero je bilo gibanje omejeno od 20. ure zvečer. Obenem je zdravstveno ministrstvo sporočilo, da bodo za zeleno potrdilo priznavali le cepiva, ki jih je odobrila EMA. Avstralci pa so se lahko, po 14-dnevni prepovedi, vrnili domov iz Indije.

Digitalno zeleno potrdilo do 21. junija?

14. 05. 2021 20.34

Slovenija je ena prvih držav Evropske unije, ki je uspešno prestala testno obdobje za uvedbo digitalnega zelenega potrdila, s katerim bomo poleti lažje potovali. Kot pravi prvi mož NIJZ Milan Krek, je poskusna doba pokazala, da je Slovenija dobro pripravljena, saj so vse tri baze podatkov – o prebolelosti, cepljenosti in testiranju – v elektronski obliki in združljive s skupnim evropskim sistemom. Dobili naj bi ga do 21. junija, s kakšnimi dokazili pa bomo potovali do takrat?

Težave s potrdili o prebolelosti: ponekod plačljiva, kako je s prevodi?

14. 05. 2021 06.00

Pri potrdilih o prebolelosti se očitno spet (ali pa še vedno) zatika: ponekod jih izdajajo brezplačno, drugod je treba zanje plačati, nekateri izdajo tudi angleški prevod, drugi prosilca napotijo do prevajalca.

Poklukar: Prizadevamo si, da čim prej uveljavimo testno različico zelenega potrdila

12. 05. 2021 16.04

Minister za zdravje Janez Poklukar pričakuje, da bo imela EU v prihodnjih mesecih dovolj cepiva za spoprijemanje s pandemijo covida-19. Pomembno vlogo bo imelo tudi digitalno zeleno potrdilo. V Sloveniji bi lahko pravo različico potrdila dobili junija, s čimer bi državljanom poleti omogočili potovanja v tujino, je povedal v Bruslju.

Kitajska bo na vrhu Everesta postavila ločnico zaradi strahu pred koronavirusom

10. 05. 2021 14.37

Kitajske oblasti so sporočile, da bodo na vrhu Mount Everesta vzpostavile t. i. "ločitveno črto", da bi tako preprečile druženje domačih alpinistov s tistimi iz Nepala. Odločitev so sporočili teden dni po tem, ko so oblasti v baznem taboru v Nepalu opozorile na rast primerov novega koronavirusa med planinci.

Pot v sosednje države: katera potrdila potrebujete?

07. 05. 2021 09.35

Avstrija, Italija, Madžarska in Hrvaška so trenutno na slovenskem rdečem seznamu držav s slabšo epidemiološko sliko. Ob vrnitvi iz teh držav tako velja, da se oseba napoti v 10-dnevno karanteno, če ne predloži enega od veljavnih potrdil oziroma če ne spada med izjeme. Če Avstrija in Italija od slovenskih državljanov trenutno poleg negativnega testa zahtevata tudi karanteno, je Hrvaška bolj fleksibilna. V našo južno sosedo lahko odpotujete že s hitrim testom, če ste cepljeni ali ste preboleli covid-19, pa lahko vstopite brez omejitev.

S ponedeljkom dovoljena vsa športna tekmovanja in treningi

25. 04. 2021 12.36

Vlada je 21. aprila sprejela nov odlok za šport v času epidemije covida-19, po katerem bodo s ponedeljkom dovoljena vsa tekmovanja in treningi, rekreativni šport pa bo dovoljen ne le posamično, ampak tudi v skupini do deset ljudi. Odlok bo veljal do vključno 2. maja, potem bo vlada vnovič preverila ukrepe glede na zdravstveno stanje.

Pomanjkljiva cepilna strategija: mlajši moški prejel že tretji odmerek cepiva

23. 04. 2021 18.13

Medtem ko mnogi, tudi starejši in kronični bolniki, čakajo še na prvi odmerek cepiva, objavljamo izpoved mlajšega moškega, ki je prejel že tretjega. V začetku leta je bil v skladu s cepilno strategijo dvakrat cepljen s Pfizerjem, pred kratkim pa se je na cepljenje prijavil še enkrat in tako dobil prvi odmerek AstraZenece. Kot pravi, je to tudi dokaz, kako pomanjkljiva sta zdravstveni sistem in cepilna strategija. V zdravstvenih domovih pojasnjujejo, da na cepilnem mestu lahko vpogledajo, ali je bila oseba že cepljena, a le s pooblastilom osebnega zdravnika.

Šter: Pot na Hrvaško še naprej odsvetovana

23. 04. 2021 16.22

Situacija se nikjer še ni toliko izboljšala, da bi lahko govorili, da so se zadeve normalizirale, je dejal Andrej Šter, vodja Konzularnega sektorja na Ministrstvu za zunanje zadeve. "Hrvaška je trenutno v zelo težki situaciji. Njihov zdravstveni sistem je pred velikimi preizkušnjami in to se odraža tudi v delih države, kamor se sicer odpravljajo Slovenci," je dejal.

Za bivanje v turističnih nastanitvah morate imeti eno od štirih dokazil

22. 04. 2021 09.26

S ponedeljkom se po vsej državi odpirajo vsi nastanitveni obrati, vendar ti lahko zapolnijo največ 30 sob, ne glede na to, za kako velik hotel (ali drugi nastanitveni obrat) gre. Prav tako je bivanje dovoljeno le gostom, ki ob prijavi izkažejo potrdilo o prebolevnosti, o cepljenju ali o opravljenem hitrem oziroma PCR-testu. Odpirajo se tudi zdravilišča in terme, vendar le za goste nastanitev, za zunanje goste še naprej ostajajo zaprta.

Prebolelost kot 'boniteta': namerno okuževanje in izigravanje sistema

19. 04. 2021 13.51

Bolj ali manj prost prehod meje, nepotrebnost testiranja, nenazadnje tudi določena stopnja zaščite pred okužbo. Vse to so prednosti, ki so jih deležni tisti, ki so covid-19 že preboleli. Zato morda ne čudi nejevolja tistih, ki se z novim koronavirusom (še) niso okužili, saj se zdi, da se na nek način 'nagrajuje' prekuženo populacijo. Vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar je ob tem že pred časom opozorila na nevaren trend, ki ga opažajo: namerno izpostavljanje možnostim za okužbo. Poleg tega pa so nedavno zaznali še eno tvegano početje: da bi veljali kot prebolevniki, ljudje s svojo zdravstveno kartico na test pošljejo potrjeno pozitivnega znanca.

Delež okuženih 14,6-odstoten, Logarjeva: To je tudi učinek zaprtja

19. 04. 2021 09.43

Zadnji epidemiološki podatki kažejo na izboljšanje: ob 1605 opravljenih PCR-testih so včeraj potrdili 234 novih okužb z novim koronavirusom. Delež okužb je tako padel na 14,6 odstotka. Pristojni so opravili tudi 6576 hitrih antigenskih testov, ki pa jih še dodatno preverjajo z zanesljivejšimi PCR-testi. Umrlo je osem covidnih bolnikov. V državi imamo trenutno 11.883 aktivnih primerov okužbe. Za spodbudne trende je po besedah vodje svetovalne skupine pri Ministrstvu za zdravje Mateje Logar zaslužno tudi 11-dnevno zaprtje države, ob hkratnem cepljenju.

Kdo je kriv za smrt treh minerjev iz Kamnika, zdaj preučuje še evropsko sodišče

17. 04. 2021 07.00

Skoraj 14 let po tragičnem dogodku, ko so se na vojaškem poligonu v Neverkah pri Pivki smrtno ponesrečili trije pirotehniki iz Kamnika, pravici še vedno ni zadoščeno. Tako menijo užaloščeni svojci, ki so tožbe na slovenskih sodiščih izgubljali eno za drugo. Medtem je Špela Berlec, hči enega od pokojnih, doštudirala na univerzi v Sydneyju in postala magistrica človekovih pravic. Ko jo je novembra lani naposled zavrnilo še ustavno sodišče in je v Sloveniji izčrpala prav vsa pravna sredstva, se je odločila, da pravico za očeta in njegova dva sodelavca poskuša najti še na evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu.

Grčija namerava odpraviti karanteno za cepljene turiste ali z negativnim testom

15. 04. 2021 13.37

Grčija si prizadeva narediti korak naprej k ponovnemu odprtju svoje turistične industrije. S ponedeljkom želi odpraviti enotedensko karanteno za turiste iz 32 držav. Kot pogoja za vstop v državo načrtuje cepljenje proti covidu-19 ali negativen PCR-test. Predlog vlade mora v petek potrditi še strokovna skupina.

'S srcem se je težko odločiti, kje potegniti črto in katere bolezni presejati'

14. 04. 2021 12.18

V Sloveniji smo lahko glede presejanja novorojenčkov optimistični, saj imamo tehnološke možnosti, in če bomo dorekli pogoje uporabe, lahko to kmalu naredimo, meni Borut Peterlin z inštituta za medicinsko genetiko. Anka Bolko iz ZZZS pa pravi, da so vse novosti zelo drage ter da ne zna povedati, kako bodo zagotovili sredstva za presejanje dodatnih 20 redkih bolezni.