zmogljivosti

Ali smo priča koncu Applovega monopola?
11. 05. 2025 07.00
Tehnološki svet se je 30. aprila 2025 dramatično spremenil, ko je ameriško sodišče v bitki z Epic Games razsodilo, da je Apple namerno kršil odredbo iz leta 2021. Skupaj s 500 milijoni evrov kazni, ki jo je EU naložila v skladu z aktom o digitalnih trgih, te sodbe nakazujejo globoko spremembo v načinu delovanja Applovega nadzora nad ekosistemom App Store v prihodnje.

Rutte pozdravil odločitev Slovenije za zvišanje obrambnih izdatkov
09. 05. 2025 12.43
Generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte je pozdravil odločitev slovenske vlade za zvišanje obrambnih izdatkov. Podporo odločitvi je izrazil tudi načelnik Generalštaba Slovenske vojske generalpodpolkovnik Robert Glavaš. Predsednik vlade Robert Golob pa je sporočil, da je generalnega sekretarja seznanil tudi z načrti za krepitev slovenskih oboroženih sil.

Obrambni proračun: dvojna raba, investicije in zaupanje zaveznikov
09. 05. 2025 06.00
Bodo v Natu pristali na za letos napovedan dvig izdatkov naše vlade za obrambo na dva odstotka in dvig na tri odstotke do leta 2030? Kako napoved komentirajo v opoziciji? Ali lahko res pridemo do dveh odstotkov BDP brez nakupov orožja, kar želi koalicijska Levica?

Ukrajinski veleposlanik: 8. maj, dan spomina in zmage
08. 05. 2025 19.03
8. maja Ukrajina in svet obeležujeta 80. obletnico zmage nad nacizmom in konca druge svetovne vojne v Evropi. Pred več kot desetimi leti se je Ukrajina odpovedala sovjetski tradiciji "parade zmage" in se pridružila evropski tradiciji obeleževanja zmage nad nacizmom, s poudarkom na vlogi ljudi, ki so se borili proti nacizmu. Za Ukrajino ima ta datum poseben pomen.

Parlament potrdil odstop Litve od pogodbe o protipehotnih minah
08. 05. 2025 12.29
Litovski parlament je potrdil odstop države od ottawske pogodbe o prepovedi protipehotnih min. S tem je Litva po Latviji postala druga baltska država, ki je odstopila od pogodbe zaradi varnostne grožnje, ki jo predstavlja sosednja Rusija zaradi vojne v Ukrajini. Odstop bo začel veljati čez šest mesecev.

Golob: Varnost se ne zagotavlja samo z nakupi orožja
08. 05. 2025 10.41
Vlada bo predstavila novo obrambno in varnostno politiko, ki temelji na krepitvi širše družbene varnosti, odpornosti in obrambnih zmogljivosti Slovenije, za kar bomo v letu 2025 namenili dva odstotka BDP.

Spopad dveh jedrskih sil: kdo je močnejši?
07. 05. 2025 13.07
Tako Indija kot Pakistan imata jedrsko orožje ter približno enako število bojnih glav (170 oz. 180). Indijska vojska je po številu pripadnikov sicer precej večja od pakistanske, prav tako njen obrambni proračun, vendar ima Pakistan na voljo močno topništvo in letalstvo, opremljeno z ameriškimi in kitajskimi letali.

Koliko bo morala Slovenija nameniti za obrambo?
07. 05. 2025 06.34
Zahtevana dva odstotka BDP, ki naj bi jih države članice Nata namenile za vojaške izdatke, se zdita že preteklost. Vse glasnejši so pozivi, da bi morale države nameniti tri odstotke in več. Bo Slovenija lahko izigrala Natov diktat, kot poziva koalicijska Levica? Vlada se zavzema za t. i. opremo za dvojno rabo. O tem smo se pogovarjali z evropskima poslancema Matejem Toninom in Vladimirjem Prebiličem.

Večmilijonski dvig obrambnih izdatkov: bomo kupili še enega Falcona?
05. 05. 2025 19.34
Ali bo vlada v sklopu pričakovanega večmilijonskega dviga obrambnih izdatkov financirala tudi nakup novega falcona? Da bi bil nakup še drugega vladnega letala dobra ideja, ocenjuje obrambni minister Sajovic. V prihodnjih dneh sicer na agendo koalicije prihaja povečanje obrambnih izdatkov, pri čemer še vedno ni jasno, ali bo Slovenija zanje namenila več kot dva odstotka BDP. Kaj pričakujejo v vladnih strankah in kaj v opoziciji?

Letalo falcon: Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo minute
05. 05. 2025 11.38
Mineva deset let od prvega prevoza organov za presaditev, ki ga je izvedla posadka Slovenske vojske z letalom falcon. Po besedah predstavnikov zdravstva in obrambe je ta možnost prevoza prinesla večjo varnost in optimalno logistiko. Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo namreč minute, so poudarili na novinarski konferenci na Brniku.

Trump ukazal prenehanje financiranja javnih medijev, čeprav ni pristojen
02. 05. 2025 17.39
Ameriški predsednik Donald Trump je podpisal izvršni ukaz za zaustavitev proračunskega financiranja ameriških javnih medijev. A kot poroča televizija NBC, ukaz nima pravne podlage, saj vlada nad tem sploh nima pristojnosti. Sredstva za javne medije v ZDA namreč zagotavlja kongres.

Električni mrk vzel vsaj tri življenja: v hiši našli mrtvo družino
30. 04. 2025 15.32
Življenje na Iberskem polotoku se po ponedeljkovem izpadu električne energije počasi vrača na stare tirnice. V času mrka so si nekateri Španci električno energijo zagotovili z agregati. Prav agregat in uhajanje plina pa naj bi bila usodna za smrt tričlanske družine. V Valencii preiskujejo tudi smrt ženske, ki naj bi umrla po tem, ko je med mrkom ugasnil tudi aparat, ki ji je ponoči pomagal pri dihanju. Medtem ko vzrok izpada še vedno ni znan, pri španskem elektroenergetskem operaterju REE zavračajo navedbe, da je vzrok v visoki stopnji uporabe obnovljivih virov energije v Španiji.

Kako pravilno naložiti prtljago v avto?
30. 04. 2025 14.00
Nekateri že uživajo na počitnicah, mnogi pa se bodo šele odpravili "na lepše". Če se na oddih odpravljate z avtomobilom, vas pred odhodom čaka še en izziv: kako vse kovčke, torbe in opremo naložiti v avto. Strokovnjaki za prometno varnost pri tem poudarjajo, da mora biti prva skrb varnost.

V treh španskih regijah izredne razmere, za kolaps kriv 'redek atmosferski pojav'
28. 04. 2025 13.30
V Španiji in na Portugalskem se je zgodil električni mrk zgodovinskih razsežnosti. Portugalski operater REN je sporočil, da je izpad energije povzročil "redek atmosferski pojav" zaradi "ekstremnih temperaturnih nihanj v notranjosti Španije". Električna energija je bila sicer ponovno vzpostavljena na transformatorskih postajah na več območjih na severu, jugu in zahodu polotoka. V treh španskih regijah, Madridu, Andaluziji in ExtremadurI so razglasili izredne razmere.

Lek začel z gradnjo Evropskega visokotehnološkega laboratorija v Lendavi
25. 04. 2025 09.03
Lek v Lendavi gradi nov visokotehnološki laboratorij za kontrolo kakovosti zdravil v vrednosti 10 milijonov evrov, ki bo omogočal lokalne analize, stabilnostne študije in hitrejši odziv na potrebe trga. Kot so sporočili iz družbe, bo naložba ustvarila skoraj 40 novih delovnih mest in dodatno utrdila strateški pomen lendavske lokacije.

Poslednja gesta papeža: komu je namenil svojih zadnjih 200.000 evrov?
24. 04. 2025 13.16
Škof, ki je papeža Frančiška spremljal med njegovim zadnjim obiskom zapora, je razkril, da je pokojni vodja svete Cerkve svoje poslednje darilo namenil prav jetnikom. S svojega osebnega bančnega računa jim je namreč namenil več kot 200.000 evrov. "Dal je vse, kar je imel. In zdaj sem izvedel, da bo njegov pogreb kril dobrotnik," je dejal škof Benoni Ambarus.

V celjski bolnišnici deluje nov robotski sistem za varnejše posege
18. 04. 2025 17.12
V celjski bolnišnici je začel delovati nov robotski sistem za robotsko asistirane operacije da Vinci Xi, ki omogoča še natančnejše in varnejše posege na področju urologije, abdominalne kirurgije ter ginekologije. "Nov aparat pomeni lažje delo, boljšo sliko, boljšo gibljivost, boljše vodenje aparata, s tem lahko naredimo operativne posege še bolj natančne, predvsem za težje operativne posege na mehurju in ledvici, prednosti pa ima tudi za abdominalno kirurgijo," je povedal specialist urologije in predstojnik Urološkega oddelka Sandi Poteko.

Kaj bo z vzorci Biobanke? Podjetje Celica zanje noče skrbeti
17. 04. 2025 11.58
Ministrstvo za zdravje vnovič odloča o vzorcih tkiv in celic propadle Biobanke. Podjetje Celica se je namreč spet pritožilo na odločitev Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), da mora Celica poskrbeti za vzorce. Poleg Gaiacell, ki jih hrani trenutno, so jih pripravljeni prevzeti v podjetju FH-S in skupini Famicord.

V le štiri leta starem laboratoriju UKC Ljubljana se je udrl strop
12. 04. 2025 11.19
V centralnem laboratoriju UKC Ljubljana se je v soboto zjutraj povesila konstrukcija spuščenega stropa nad eno od laboratorijskih linij. Na tla je padlo nekaj stropnih plošč, a linija ni bila poškodovana, prav tako ne vzorci in tudi noben od zaposlenih. Zaradi varnosti so laboratorij zaprli. Zagotovljene so nadomestne laboratorijske zmogljivosti.

Večina članic EU razmišlja o odstopanju od proračunskih pravil glede obrambe
12. 04. 2025 16.12
Velika večina članic EU razmišlja o uporabi začasnega odstopanja od proračunskih pravil unije za potrebe zvišanja obrambnih izdatkov, je po zasedanju finančnih ministrov EU v Varšavi povedal evropski komisar za gospodarstvo Valdis Dombrovskis. Pozval jih je, naj za to zaprosijo do konca meseca, da bi lahko potrebne postopke zaključili julija.

Znamenitosti zažarele v modri barvi
11. 04. 2025 19.48
Tromostovje, mariborski grad, Vojkova koča na Nanosu, dvorec Lanthieri v Vipavi in kozolci v Deželi kozolcev. To je le nekaj znamenitosti, ki so zažarele v modri svetlobi. Na ta način želijo izkazati podporo ljudem, ki živijo s Parkinsonovo boleznijo, ter povečati prepoznavnost in razumevanje te nevrološke bolezni. Sporočilo je jasno: niste sami.

Širitev Onkološkega inštituta: vlada zagotovila 42,8 milijona evrov
10. 04. 2025 18.40
Vlada je v načrt razvojnih programov za obdobje 2025-2028 uvrstila nov projekt Onkološki inštitut Ljubljana – dozidava. Za širitev bolnišnice pa je vlada zagotovila 42,8 milijona evrov. Informacijo je vodstvu osebno prenesel premier Golob med obiskom inštituta. Premier in ministrica za zdravje Valentine Prevolnik Rupel sta z vodstvom Onkološkega inštituta Ljubljana sicer govorila o spremembah v organizaciji zdravljenja onkoloških bolnikov. Po besedah ministrice so se dogovorili, da do konca aprila pogledajo, kakšne so možnosti, ter najdejo najboljšo možno rešitev za bolnike.

Vlada z novim zakonom za krepitev kibernetske varnosti
10. 04. 2025 06.17
Vlada je potrdila predlog novega zakona o informacijski varnosti, s katerim želi tudi na podlagi evropske direktive okrepiti nacionalni sistem kibernetske varnosti. "Gre za pomemben korak k boljšemu zaznavanju kibernetskih incidentov, hitrejšemu odzivanju nanje, zaradi česar bo gospodarska škoda bistveno manjša," je ocenil direktor urada vlade za informacijsko varnost Uroš Svete.

'Frankenjet': iz dveh poškodovanih lovcev F-35 sestavili novo 'nevidno' letalo
10. 04. 2025 13.44
V ameriškem vojnem letalstvu ga imenujejo "Frankenjet", večnamenski lovec, sestavljen iz delov dveh letal F-35, ki sta bili hudo poškodovani v nesrečah. Kot so sporočili iz letalstva, je na novo sestavljeno oz. reciklirano letalo pripravljeno za izpolnjevanje bojnih nalog.

Nova odkritja o zadnjih urah na Titaniku: luči so res gorele do zadnjega trenutka
09. 04. 2025 08.46
Podrobna analiza digitalnega skeniranja Titanika v polni velikosti je razkrila nov vpogled v zadnje ure ikonične potopljene ladje. Natančna 3D-replika prikazuje silovitost, s katero se je ladja razklala na dvoje, ko se je potopila po trku ob ledeno goro leta 1912. V nesreči je življenje izgubilo 1500 ljudi.

Vzpon znamke CUPRA
09. 04. 2025 00.15
V svetu avtomobilizma obstajajo znamke, ki se prilagajajo množici, in tiste, ki množico spreminjajo. CUPRA spada v drugo skupino. V sedmih letih je ta nekonvencionalna in čustvena znamka presegla vsa pričakovanja.

Evropska oboroževalna vročica: kaj kupuje Slovenska vojska?
03. 04. 2025 06.00
Če ne boste plačevali več, vas ne bom več branil. To je ultimat ameriškega predsednika Donalda Trumpa članicam NATA, ki je sprožil vseevropsko oboroževalno histerijo. Evropska komisija za krepitev vojaških zmogljivosti Evropske unije snuje 800 milijard evrov težak načrt in obljublja 150 milijard evrov posojil za naložbe v obrambo. Kaj pa Slovenija?

Bruselj predlaga: preusmeritev kohezijskih sredstev v varnost in obrambo
01. 04. 2025 17.08
Evropska komisija je predlagala spremembe zakonodajne podlage evropske kohezijske politike, ki bo državam članicam omogočila preusmeritev kohezijskih sredstev v nova prednostna področja, kot so varnost in obramba, konkurenčnost gospodarstva in stanovanjska politika. Preusmeritev sredstev bo prostovoljna, poudarjajo na komisiji.

Zdesetkal nemški konvoj, strmoglavil Mustanga v Kuretnem in se boril s partizani
01. 04. 2025 16.45
1. aprila 1945 je iz letalske baze v Italiji poletela formacija šestih lovskih bombnikov P-51 Mustang. Bojni skupini je poveljeval avstralski poročnik Barnaby E. Davis. Južno od Radeč je skupina opazila veliko kolono sedemdesetih nemških vojaških vozil in se usmerila proti njej. Napadli so dvakrat. Prvič je zagorelo pet vozil, v drugo dodatnih 12 tovornjakov in oklepnikov. Toda poveljnikovo letalo so skozi motor "prebodli" izstrelki protiletalske obrambe konvoja. Povzpel se je na 1200 metrov, si odstranil kisikovo masko, usmeril nos letala navpično proti zemlji, odprl pokrov kabine in izskočil. Pustolovščina nekega Avstralca na Slovenskem pa se je šele začela ...

'Obstajajo prepričljivi dokazi o vojnih zločinih v Buči'
01. 04. 2025 15.08
Obstajajo prepričljivi dokazi o vojnih zločinih v ukrajinskem mestu Buča, kjer naj bi ruska vojska pobila več sto ukrajinskih civilistov, je v Evropskem parlamentu v Strasbourgu dejala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas. Ob obletnici osvoboditve Buče se je predsednica DZ Urška Klakočar Zupanči v ponedeljek v Ukrajini s kolegi iz več evropskih držav udeležila spominske slovesnosti in parlamentarnega vrha, na katerem je poudarila, da dogodkov v Buči ne smemo pozabiti. Predsednike parlamentov je sprejel tudi ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.