znanstveni preboj

Zdravili za komarje: preboj pri preprečevanju malarije

22. 05. 2025 14.26

Ameriški znanstveniki so našli zdravili, s katerima lahko pri komarjih odpravijo okužbo s parazitom, ki povzroča malarijo. Trenutno se proti komarjem, ki prenašajo malarijo, borijo predvsem z insekticidi, novo odkritje pa bi lahko pomenilo ugodno in učinkovito alternativo.

Nov preboj: odkrili zdravilo, ki človeško kri spremeni v strup za komarje

27. 03. 2025 19.45

Znanstveniki so eksperimentirali z zdravilom nitizinon, ki se običajno predpisuje za redke dedne bolezni in prišli do zanimive ugotovitve. Če komarji pijejo kri, ki vsebuje to učinkovino, ta zanje postane strupena. Zdravilo namreč blokira encim, s katerim presnavljajo kri, zato komarji kmalu po zaužitju takšne krvi poginejo.

Japonski znanstveniki presadili kožo na obraz humanoidnega robota

06. 09. 2024 13.15

Humanoidni roboti bi v prihodnosti lahko postali še bolj podobni človeku, preoblečeni v kožo iz živih celic. Japonski znanstveniki so namreč razvili tehniko, s katero so na robota presadili kožno tkivo, ki so ga vzgojili v laboratoriju. Kožo so presadili na obraz robota, ki se je s pomočjo mehanske naprave nato nasmejal.

Tomaž Prosen z ekipo Googlovega laboratorija do preboja v kvantni fiziki

05. 04. 2024 07.44

Matematični fizik Tomaž Prosen je z raziskovalci Googlovega laboratorija Quantum AI dokazal prvo koristno uporabo kvantnega računalnika. Z njim so namreč uspešno izvedli kvantno simulacijo kvantnega materiala, pri tem pa odkrili nov tip transporta. Odkritje predstavlja začetek nove ere raziskav v teoretični fiziki z uporabo kvantnega računalnika.

Umetno sonce najdlje doslej 'gorelo' nad 100 milijonov stopinj Celzija

02. 04. 2024 08.49

V fuzijskem reaktorju v Južni Koreji je znanstvenikom uspel pomemben preboj. V tokamaku KSTAR, enem izmed 'umetnih sonc' na Zemlji, jim je med decembrom 2023 in februarjem 2024 48 sekund uspelo vzdrževati plazmo pri temperaturah 100 milijonov stopinj Celzija. S tem so presegli prejšnji rekord 30 sekund, ki je bil postavljen leta 2021.

Prvi sintetični človeški zarodek – znanstveni preboj, a velika etična dilema

15. 06. 2023 10.17

Znanstveniki so ustvarili prvi umetni človeški zarodek. Pri tem so si pomagali z matičnimi celicami, sintetične zarodke pa označujejo za velik preboj. Lahko bi namreč pomagali pri razumevanju vzrokov za nastanek zgodnjega spontanega splava. Na drugi strani pa dosežek odpira vrsto pravnih in moralnih dilem.

Prva farma hobotnic na svetu vznemirja znanstvenike

18. 03. 2023 15.52

Španska multinacionalka na Kanarskih otokih načrtuje gradnjo prve farme za gojenje hobotnic na svetu. Načrti podjetja Nueva Pescanova so naleteli na neodobravanje znanstvenikov, ki jih skrbi dobrobit teh inteligentnih bitij. Najbolj sporna in kruta je predlagana metoda zakola hobotnic.

Oživljanje po smrti? 200.000 evrov za ohranitev telesa, 60.000 za možgane

12. 02. 2023 12.39

Berlinski startup Tomorrow Biostasis se osredotoča na kriokonzervacijo ljudi v upanju, da bi jih lahko sčasoma po smrti spet obudili. Hranili naj bi že trupla približno 10 umrlih, še na stotine pa naj bi jih želelo na čakalni seznam. A čeprav so si ljudje od nekdaj želeli premagati smrt, etičnih vprašanj nikakor ne manjka. Pa tudi znanost, ki bi jo za to potrebovali, je danes bolj kot realnost – znanstvena fantastika.

Velik znanstveni preboj: prvič ustvarili višek energije pri jedrski fuziji

13. 12. 2022 16.15

Ameriški znanstveniki so v Nacionalnem laboratoriju Lawrence Livermore v Kaliforniji prvič doslej uspešno izvedli reakcijo jedrske fuzije, ki je ustvarila višek energije, poročajo ameriški mediji. Velik znanstveni preboj je predstavila ameriška ministrica za energijo Jennifer Granholm.

Umetna inteligenca, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček

11. 07. 2022 19.36

Znanstveniki so ustvarili umetno inteligenco, ki je sposobna razmišljati in se učiti kot dojenček. Sistem je sposoben razumeti osnovna zdravorazumska pravila sveta na enak način kot ljudje, pravijo raziskovalci, ki so ga ustvarili. Kot še trdijo, ta preboj ne bo pomagal le pri raziskovanju umetne inteligence, pač pa bo omogočal tudi boljše razumevanje človeškega uma.

Znanstveniki pomladili miši, cilj je doseči enako pri ljudeh

05. 06. 2022 16.47

V laboratoriju molekularnega biologa Davida Sinclairja na ameriški harvardski medicinski fakulteti so stare miši spet postale mlade. Znanstveniku in njegovi ekipi je uspelo z beljakovinami, ki lahko odraslo celico spremenijo v matično, pomladiti starajoče celice miši v mlajšo različico samih sebe. Če bi metodo uporabili pri ljudeh, bi lahko spremenili potek staranja, živeli mlajši dlje časa in preložili ali se izognili boleznim, povezanim s starostjo, denimo Alzheimerjevi bolezni. "To je svet, ki prihaja. Verjamem, da smo našli glavno krmilno stikalo, način za previjanje ure nazaj," je napovedal Sinclair.

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK

03. 06. 2022 14.31

V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

Nov antibiotik bi lahko bil učinkovit proti 'superbakterijam', ki so sicer odporne na zdravila

29. 03. 2022 15.34

Nova študija, v okviru katere so preiskovali nov antibiotik, nakazuje na to, da bi bil lahko učinkovit proti tako imenovanim "superbakterijam", ki so sicer odporne na zdravila. Znanstveniki pravijo, da so prvi rezultati "odlični" in da gre za nov preboj v zdravstvu.

Človek s prašičjim srcem: kako je to mogoče in ali je to res potrebno?

15. 01. 2022 08.00

57-letnik iz ZDA je prejel gensko spremenjeno prašičje srce, ki ga njegov organizem zaenkrat ni zavrnil. Medtem ko nekateri zgodovinski eksperiment primerjajo s trenutkom, ko je človek pristal na luni, se porajajo številna strokovna in etična vprašanja, ki jih odpira takšen preboj na področju presaditev živalskih organov v človeka. "Prezgodaj je še, da bi lahko kritično ovrednotili, ali je bilo vse narejeno v skladu s pravili in če je bil pacient dovolj seznanjen z vsemi možnimi posledicami. Lahko, da je šlo za prepričevanje človeka, da nima več druge možnosti, samo zato, da si prvi na svetu naredil ta korak," opozarja dr. Andrej Gadžijev, direktor Slovenija-transplant. Takšna operacija bi lahko sicer v prihodnosti ponudila resen potencial za rešitev hudega nesorazmerja med številom prejemnikov in dajalcev, težko pa je napovedati, kdaj bo to postala realnost, ocenjuje dr. Kneževič iz UKC Ljubljana. Oba poudarjata, da je treba napore usmeriti v iskanje človeških darovalcev, saj imamo na tem področju dovolj rezerv.

Pomemben znanstveni preboj: novo cepivo proti malariji 77-odstotno učinkovito

23. 04. 2021 18.06

Znanstvenikom se na področju razvoja cepiva proti malariji morda obeta pomemben preboj. Prve ocene novega cepiva so namreč pokazale do 77-odstotno učinkovitost. Ugotovitve bodo zdaj skušali še dodatno podkrepiti z aplikacijo cepiva skoraj 5000 otrokom v štirih afriških državah.

Slovenci sodelovali pri odkritju, ki pomeni preboj v boju proti superbakterijam

19. 01. 2021 21.07

Mednarodna skupina raziskovalcev pod vodstvom slovenskih znanstvenikov je dosegla preboj pri zdravljenju okužb s super odpornimi bakterijami. Uspeli so namreč sintetizirati nove molekule, ki imajo izjemno močno protibakterijsko delovanje. Odkritje bo v pomoč pri razvoju učinkovitejših zdravil.

Preboj slovenskih raziskovalcev v boju proti koronavirusu: RNA v odpadni vodi

16. 11. 2020 07.58

Raziskovalci z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano so prvič v Sloveniji zaznali RNA novega koronavirusa v odpadnih vodah. Zaznali so ga v neobdelani odpadni vodi na infekcijski kliniki, že ko je bil hospitaliziran le en okužen bolnik. Takšen pristop bi lahko zato uporabili kot sistem zgodnjega opozarjanja na izbruhe virusa.

Čebelji strup učinkovit v boju proti raku dojk

06. 09. 2020 08.00

Avstralski znanstveniki so ugotovili, da čebelji strup učinkovito ubija agresivne rakave celice pri raku dojk. Aktivna snov melitin, ki se nahaja v strupu, namreč prodira skozi celične membrane in v celicah naredi pore, poleg tega pa vpliva tudi na signalne poti rakavih celic in tako zavira njihovo rast.

Novi član Drame bo ta teden doživel svoj krst

18. 12. 2019 18.31

SNG Drama Ljubljana je z letošnjo gledališko sezono bogatejša za dva nova igralca. Gledališkemu ansamblu sta se pridružila Branko Jordan in Benjamin Krnetić, ki bo svoj krst na odru Drame doživel prav v tem tednu.

Novo zdravilo za cistično fibrozo: preboj, o katerem govorijo s solzami v očeh

10. 11. 2019 09.00

28-letna Sarah Carollo, učiteljica za otroke s posebnimi potrebami, je uživanje nove terapije za boj proti cistični fibrozi Trikafta začela konec leta 2018. Pred tem se je spoprijemala s strahom, da bo morda znova obležala v bolnišnici in da bo morala pustiti službo. Ni namreč zmogla več niti hoje po hodniku, ne da bi se vmes ustavila, počivala in zajela sapo.

Google uspešno preizkusil prelomno nadgradnjo superračunalnika

23. 10. 2019 20.57

Google je naznanil, da mu je z nadgradnjo superračunalnika uspel kvantni preboj. 'Kvantna nadvlada' bo omogočala računanje z danes nepredstavljivimi hitrostmi. Dosežek primerjajo s prvim poletom bratov Wright leta 1903. V IBM so medtem prav zaradi dolgotrajnega razvoja takšnih naprav podvomili v Googlove navedbe.

'Ne porabljajte energije za spletne trole, ne dajajte jim kisika'

14. 04. 2019 13.58

Zaspali smo, vmes pa je zagon dobila politika, ki večino pušča na cedilu. Tako Virginia Ramos Rios, znana tudi kot Vigie. Gre za žensko, ki je bila na čelu ene najbolj uspešnih in odmevnih političnih kampanj v ZDA v zadnjih letih, kampanje, ki je na politični prostor izstrelila 29-letno kongresnico Alexandrio Ocasio-Cortez. Z Virginio Ramos Rios smo se pogovarjali med njenim obiskom v Ljubljani.

Novo upanje: s pomočjo elektronskega vsadka ponovno shodil

24. 09. 2018 18.02

Ameriškim zdravnikom je uspel potencialni preboj na področju zdravljenja trajnih poškodb hrbtenice. Z elektronskim vsadkom, ki je delno nadomestil poškodovani del hrbtenjače, je namreč ponovno shodil moški, ki je pred leti po nesreči z motornimi sanmi ostal paraliziran, je razvidno iz študije objavljene v znanstveni reviji Nature Medicine.

Upanje za neplodne ženske: znanstveniki prvič razvili človeško jajčece do zrelosti

09. 02. 2018 17.25

Znanstvenikom je prvič v zgodovini uspelo razviti človeško jajčece do popolne zrelosti. Jajčeca so razvili iz zelo zgodnje faze razvoja celic iz tkiva jajčnika. Razvili pa so jih do te mere, da je možna njihova oploditev. To bi lahko predstavljalo pomemben napredek pri zdravljenju neplodnosti.

Kitajci odkrili riž, ki raste v slani vodi in s katerim bi lahko nahranili milijone

26. 10. 2017 06.30

Kitajskim znanstvenikom je uspelo vzgojiti novo vrsto riža, ki lahko raste tudi v slani vodi. Novo vrsto riža bi tako lahko gojili tudi na zemljiščih, ki doslej zaradi slanosti in alkalnosti zemlje niso prišla v poštev za kmetijsko uporabo. Na tak način bi lahko proizvedli tudi do 50 milijonov ton riža letno, s čimer bi lahko nahranili 200 milijonov ljudi.

Ustvarili zarodek iz človeških in prašičjih celic. In to ni nujno slabo

27. 01. 2017 09.52

Znanstvenikom je uspel preboj, čeprav tudi v mnogih pogledih sporen dosežek. Iz človeških in prašičjih celic so ustvarili zarodek, ki je sicer preživel, a so ga kasneje uničili. Kar se mnogim zdi moralno zelo vprašljivo početje, bi lahko rešilo ogromno življenj.

ČASOVNICA: Einstein je imel prav, rakete so pristajale, Rosetta se je poslovila, Schiaparelli se je raztreščil …

23. 12. 2016 06.30

Znanost in tehnologija sta tudi letos premikali meje, nas navduševali in nam dajali upanje v svetlejšo prihodnost. Preverite, kaj vse se je letos dogajalo v vesolju, na trdnih tleh, na področju transporta, v medicini.

Slovenski znanstveni preboj, ki bo izboljšal delo Googla in drugih velikanov

16. 05. 2016 13.14

Slovenski raziskovalci so prišli do odkritja, zaradi katerega bodo računalniki v prihodnosti še hitrejši in učinkovitejši. Odkrili so namreč novo vrsto spominskega elementa, ki deluje z rekordno hitrostjo, in to pri nizkih temperaturah.

Znanstveni preboj stoletja: 100 let po Einsteinovi napovedi zaznali gravitacijsko valovanje

11. 02. 2016 17.50

Znanstvenikom je uspelo neposredno dokazati obstoj gravitacijskih valov, ki jih je pred sto leti prvi opisoval že Albert Einstein kot "rahlo valovanje v strukturi prostor-časa". Zaznali so nihanje, ki je nastalo ob trčenju dveh črnih lukenj in to pred 1,3 milijarde let. Odkritje ne dokazuje le teorije relativnosti, temveč je prvi fizični dokaz obstoja črnih lukenj.

Novi stari rektor Univerze na Primorskem je Dragan Marušič

05. 11. 2015 18.52

Na volitvah za novega rektorja Univerze na Primorskem je slavil aktualni rektor Dragan Marušič, ki je dobil 327 ali 61,7 odstotka vseh veljavnih glasov. To bo njegov zadnji štiriletni mandat, saj statut UP predvideva, da je lahko nekdo za rektorja izvoljen največ dvakrat zaporedoma.