znanstvenikov

Položili temeljni kamen za mariborski superračunalnik
06. 05. 2025 16.26
Na območju Dravskih elektrarn Maribor (DEM) so položili temeljni kamen za Arnesov podatkovni center v Mariboru, kjer bo v prihodnje infrastruktura za odprto znanost, superračunalništvo in umetno inteligenco. Dogodka se je z nekaj ministri udeležil tudi premier Robert Golob, ki je med drugim izpostavil trajnostno naravnanost projekta.

Začenja se predčasno glasovanje pred referendumom, SDS predlagala razveljavitev zakona
06. 05. 2025 06.22
Pred nedeljskim zakonodajnim referendumom o dodatku k pokojnini za izjemne umetniške dosežke bo od torka do četrtka potekalo predčasno glasovanje. Volivci, ki želijo v omenjenih dneh predčasno oddati svoj glas, bodo to lahko vse tri dni storili med 7. in 19. uro. SDS predlaga razveljavitev obstoječe zakonske podlage za podeljevanje dodatkov k pokojninam za umetniške dosežke. Menijo, da bi tako hkrati s padcem novega zakona na referendumu, kar verjamejo, da bodo podprli volivci, naredili "čisti rez" pred sprejemanjem pokojninske reforme. Kompromisni predlog pa vidijo v višji nagradi Prešernovim nagrajencem.

EU s 500 milijonov evrov vrednim svežnjem v privabljanje tujih znanstvenikov
05. 05. 2025 14.58
EU bo za privabljanje raziskovalcev v Evropo do leta 2027 namenila 500 milijonov evrov, je na znanstveni konferenci v Parizu napovedala predsednica komisije Ursula von der Leyen. Podobno kot francoski predsednik Emmanuel Macron je bila kritična do tistih, ki vlogo znanosti postavljajo pod vprašaj. Med temi je tudi predsednik ZDA.

Globoko v morju prvič posneli orjaškega lignja
16. 04. 2025 18.15
Kar 600 metrov pod gladino morja so raziskovalci po stotih letih zopet posneli kolosalnega lignja. Gre za milo rečeno orjaško vrsto, ki lahko zraste tudi do sedem metrov in tehta do pol tone.

Leon Cizelj izbran za novega direktorja IJS
15. 04. 2025 19.05
Upravni odbor Instituta Jožef Stefan je za novega direktorja instituta imenoval Leona Cizlja. Vodenje največje znanstveno-raziskovalne ustanove v Sloveniji bo prevzel predvidoma v začetku decembra, ko se izteče mandat aktualnemu direktorju Boštjanu Zalarju.

Tek pod slavolokom zmage v čast 'večnemu voditelju'
07. 04. 2025 09.33
V severnokorejskem Pjongjangu je potekal prvi mednarodni maraton po šestih letih, ki se ga je udeležilo okrog 200 tekačev iz drugih držav. Oblasti so v času pandemije covida-19 odpovedovale tradicionalni maraton, ki sicer poteka že od leta 1981 in obeležuje rojstvo ustanovitelja države Kim Il Sunga, dedka aktualnega voditelja Kim Džong-una.

Tisti, ki delijo posteljo z več osebami, nič bolj potešeni, a nič manj srečni kot 'monogamneži'
29. 03. 2025 06.00
Raziskovalci v novi raziskavi izpodbijajo mite o monogamiji. Ugotavljajo, da so nemonogamni ljudje v svojem ljubezenskem življenju prav tako srečni kot tisti, ki so se zaprisegli enemu partnerju. A tisti, ki so se odločili za poliamorno skupnost, niso v spolnosti nič bolj zadovoljni kot tradicionalni pari, ki posteljo delijo z enim partnerjem. To sta poglavitni ugotovitvi britanskih znanstvenikov.

Satelit za vedno ugasnil: 'Mejnik za galaksijo, a žalosten dan za mnoge astronome'
27. 03. 2025 12.51
Po več kot desetletju opazovanja vesolja je satelit Gaia, ena najuspešnejših misij Evropske vesoljske agencije (Esa), za vedno ugasnil. Skupno je zbral podatke za več kot dve milijardi zvezd in drugih nebesnih teles ter omogočil nov vpogled v preteklost vesolja. Po mnenju slovenskih astrofizikov pa najpomembnejša odkritja šele prihajajo.

Zaradi vročinskega vala najobsežnejše beljenje koralnega grebena zadnjih let
26. 03. 2025 15.40
Večmesečni vročinski val, ki je dvignil temperaturo morja, je povzročil beljenje koralnega grebena Ningaloo na zahodni obali Avstralije. Okoljski znanstveniki škodo še preučujejo, po prvih ocenah pa naj bi šlo za najobsežnejše beljenje koral zadnjih let.

Znanstveniki ujeli redek prizor: hobotnica, ki jezdi morskega psa
22. 03. 2025 09.34
Znanstveniki so objavili posnetke redkega prizora, ki so ga posneli ob obali Nove Zelandije. Oranžna maorska hobotnica na posnetku jezdi morskega psa, vrste mako, ki velja za najhitrejšega na svetu. "Res je bil skrivnosten prizor ... hobotnice so večinoma na morskem dnu, medtem ko morski psi mako niso naklonjeni globinam," so zapisali raziskovalci z univerze v Aucklandu.

Na telefonu znanstvenika našli kritike Trumpa in ga poslali nazaj v Pariz
20. 03. 2025 08.03
Francoski minister za visoko šolstvo je sporočil, da so francoskemu raziskovalcu, ki je potoval na konferenco v Houston, zavrnili vstop v ZDA, potem ko so mu ameriški varnostni organi na letališču pregledali telefon in našli sporočila s kritikami administracije Donalda Trumpa.

V ZDA protesti zaradi ukinjanja financiranja znanosti
08. 03. 2025 13.26
V okoli 30 ameriških mestih so v petek potekali protesti znanstvenikov, raziskovalcev, zdravnikov, bolnikov in drugih, ki so izražali nasprotovanje ukinjanju sredstev za znanost in raziskave. V prestolnici Washington se je v znak kljubovanja odločitvam vlade predsednika Donalda Trumpa zbralo več tisoč ljudi.

SDS aktivno zbira podpise, Vrečko: Gre za zlorabo inštituta referenduma
20. 02. 2025 06.37
Začenja se zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma o zakonu o dodatku k pokojninam za izjemne dosežke na področju umetnosti. Pobudo za razpis referenduma je vložila poslanska skupina SDS, zadnji dan za zbiranje podpisov bo 26. marec. Ministrica Asta Vrečko meni, da gre za zlorabo inštituta referenduma. V SDS pa sicer pri zbiranju podpisov za zakonodajni referendum računajo na dober odziv.

Evropa bo dobila nove evrske bankovce
17. 02. 2025 19.15
Bruto domači proizvod v Sloveniji raste hitreje kot v evroobmočju, vendar raste počasneje kot leto prej. To pomeni, da se gospodarska rast počasi ohlaja, vendar je še vedno spodbudna. Predsednica Evropske centralne banke napoveduje nove evrske bankovce z motivi evropskih umetnikov, znanstvenikov in tudi narave. Guverner ameriške centralne banke pa je v kongresu odgovarjal, ali je ZDA v recesiji. Visoke obrestne mere bodo pustili nespremenjene. Apple se je povezal s kitajsko Alibabo na področju sodelovanja z umetno inteligenco.

'Podarimo Karolini najlepše darilo – možnost, da premaga to kruto bolezen'
17. 02. 2025 06.00
Skoraj šestletno Karolino do končnega cilja dveh milijonov loči le še 65 tisoč evrov. Toliko ji še manjka za razvoj genskega zdravljenja, ki je za življenje male borke z redko boleznijo hitrega staranja ključno. "Smo tik pred ciljem. Hvala vam do zvezd in nazaj,"pravita njena starša. Še zadnji del pa bodo za Karolino skušali zbrati na dobrodelnem koncertu. "Želiva, da za svoj 6. rojstni dan prejme najlepše darilo, da bo lahko premagala to kruto bolezen," še dodajata.

Za Karolino bodo z zaključnim velikim dobrodelnim koncertom zbirali še zadnjih 65.000€
17. 02. 2025 00.15
Deklica Karolina, ki ima smrtonosno redko bolezen, bo konec februarja praznovala svoj rojstni dan in ob tem v Društvu Viljem Julijan 20.3. zanjo organizirajo zaključni veliki dobrodelni koncert, s katerim bodo zbirali še zadnjih 65.000€, ki so potrebna za razvoj genskega zdravljenja, ključnega za njeno življenje.

Zemlji se približuje 'uničevalec mest': kakšna bo strategija 'boja'?
16. 02. 2025 07.14
Zemlji se približuje potencialno nevaren asteroid, ki bi lahko leta 2032 trčil v naš planet. Možnosti za to so sicer majhne, a ne neobstoječe. Prav zato se znanstveniki intenzivno pregovarjajo o morebitnih scenarijih. Bi se lahko s tem nebesnim telesom spopadli kar z jedrskim orožjem ali pa s posebnim laserjem?

'Ura sodnega dne': človeštvo še nikoli tako blizu lastnemu uničenju
29. 01. 2025 07.11
Sekund, ki nas sodeč po "uri sodnega dne" ločijo do apokalipse, je vse manj. Desetletja star mednarodni simbol neprofitne organizacije Bulletin of Atomic Scientists letos kaže le še 89 sekund do polnoči. Po oceni jedrskih znanstvenikov človeštvo še nikoli ni bilo bližje lastnemu uničenju.

Svetovni voditelji zaskrbljeni zaradi umika ZDA iz pariškega sporazuma
21. 01. 2025 14.56
V mednarodni javnosti se vrstijo večinoma negativni odzivi in izrazi zaskrbljenosti zaradi odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa, da ZDA znova umakne iz pariškega podnebnega sporazuma. Znanstveniki so prepričani, da bo ta poteza spodkopala globalna prizadevanja v boju proti podnebnim spremembam, zaskrbljena je tudi Kitajska.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!
05. 01. 2025 07.00
Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Največje najdišče sledi dinozavrov: več kot 200 odtisov izpred 166 milijonov let
02. 01. 2025 15.09
V kamnolomu v bližini Oxforda v Veliki Britaniji so odkrili največje britansko najdišče sledi dinozavrov z več kot 200 odtisi stopinj dveh vrst dinozavrov izpred 166 milijonov let. Ohranjenih je več kot 150 metrov poti dinozavrov.

Bosanske piramide: energetski fenomen ali dobičkonosna prevara?
29. 12. 2024 07.57
Trditve Semirja Osmanagića in njegovih somišljenikov o obstoju piramid v kraju Visoko že dlje časa razburjajo stroko. Čeprav so različni strokovnjaki potrdili njegovo odkritje, je večina skeptična, češ da gre za naravne griče, ki so jih oblikovali geološki procesi, kot je erozija. Označujejo ga za prevaranta in psevdoznanstvenika in mu celo očitajo, da sam koplje rove za turistične in dobičkonosne namene. "Kritike ljudi, ki ne samo, da nikoli niso bili v Bosni, pač pa so piramide gledali samo na televiziji in verjamejo v pravljice, da so jih gradili sužnji kot grobnice faraonom, so zame povsem nerelevantne," odgovarja bosanski Indiana Jones. In še: Nihče od mojih kritikov ni strokovnjak za piramide, jaz pa jih preučujem že celo življenje.

Piramide v BiH? 'Kjer so drugi videli hribe, sem jaz videl geometrijo'
28. 12. 2024 10.15
Slabih 30 kilometrov pred Sarajevom se nahaja kraj Visoko. V mesto, ki je bilo pred vojno največji izvoznik tekstila in usnja v Jugoslaviji, se vsako leto zgrinja na deset tisoče turistov, med njimi največ Slovencev. Razlog? Da bi si ogledali bosanske piramide, ki naj bi imele zdravilno moč. Medtem ko stroka opozarja, da gre za prevaro in da so hribi povsem naravne geološke formacije, ki se jih človeška roka ni dotaknila, mož, ki jih je odkril, vztraja: ne verjamejo nam, ker na glavo postavljamo vse, kar so nas učili v šolah.

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25
V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Podpisana pogodba o sofinanciranju genskega zdravila urbagen
20. 12. 2024 13.45
Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije ter ustanoviteljica in predsednica upravnega odbora Fundacije CTNNB1 sta podpisala pogodbo o sofinanciranju predklinične in klinične študije genskega zdravila urbagen za sindrom CTNNB1. Fundacija bo sredstva v višini enega milijona evrov prejela naslednji teden.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12
Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

Kit grbavec v iskanju hrane ali partnerja preplaval kar 13.000 kilometrov
11. 12. 2024 15.47
Kit grbavec je v zadnjih letih letih opravil eno od najdaljših in najbolj osupljivih potovanj iz Tihega ocena pri obali Kolumbije do Zanzibarja v Indijskem oceanu. Njegovo najmanj 13.000 kilometrov dolgo potovanje so po navedbah znanstvenikov spodbudile podnebne spremembe z osiromašeni zalogami hrane ali iskanje partnerja.

V poplavah na jugu Tajske in severu Malezije umrlo več ljudi
30. 11. 2024 13.58
V poplavah na jugu Tajske, ki jih je povzročilo močno deževje, je umrlo devet ljudi, več kot 13.000 pa jih je moralo zapustiti domove, so sporočile tajske oblasti. O najmanj štirih smrtnih žrtvah poplav poročajo tudi na severu Malezije, kjer se je na varno umaknilo več kot 120.000 ljudi.

V Božičkovi vasi med pripravami na božič ostali brez snega
26. 11. 2024 12.00
Mesec dni pred božičem je mesto Rovaniemi na Laponskem na severu Finske, kjer so v 80. letih prejšnjega stoletja postavili Božičkovo vas, običajno prekrito s snegom. Toda letos so v delovno najintenzivnejših dneh ostali brez snežne odeje, kar spravlja v skrbi samega Božička in severne jelene, ki zaradi vremenskih razmer težje najdejo hrano.

Spoznajte prvih pet finalistov razpisa Mladi upi 2024
21. 11. 2024 15.44
Družbeno odgovorni projekt Mladi upi, ki ga Zavarovalnica Triglav in zavod Vse bo v redu tudi letos s ponosom nadaljujeta, ostaja zvest svojemu poslanstvu: pomagati nadarjenim športnikom, parašportnikom, umetnikom in znanstvenikom pri uresničevanju njihovih sanj. Ožji izbor dvajsetih finalistov smo vam že razkrili, tokrat pa bomo podrobneje spoznali prvo peterico izjemnih posameznikov 12. generacije Mladih upov.