zniževanje

Čustveni Zarco: Mama je prvič po 17 letih prišla na dirkališče

12. 05. 2025 06.00

Za francoskim dirkačem Johannom Zarcojem je sanjska nedelja, ki je nikoli ne bo pozabil. Prišel je namreč do druge zmage v razredu motoGP, in to pred domačimi navijači v Le Mansu. 34-letnik je izkoristil kaotične razmere, ki jih je povzročilo spremenljivo normandijsko vreme, in spodrsljaje nekaterih favoritov ter se za vedno vpisal v zgodovino, saj je po 71 letih Franciji znova prinesel zmago na domači veliki nagradi.

Del stroke meni, da vlada znižuje standarde. Ministrstvo: Poziv k ustavitvi predloga je nerazumen

22. 04. 2025 14.11

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana, Onkološkem inštitutu Ljubljana in Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča pozivajo k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti. Menijo, da predlog znižuje standarde zdravstvene obravnave in izobrazbeni nivo strokovnjakov, ki naj bi v zdravstvu opravljali to dejavnost. Na ministrstvu za zdravje pa menijo, da je poziv k ustavitvi predloga zakona o psihoterapevtski dejavnosti nerazumen. Poudarjajo, da je zakon nujno potreben, saj je področje popolnoma neurejeno in ni "nikakršnega nadzora nad tem, kdo se predstavlja kot psihoterapevt in ali je sploh ustrezno strokovno usposobljen".

Je neoliberalni udar strl delavske pravice?

12. 04. 2025 11.03

Prostotržni paket reform, ki ga pogosto derogatorno imenujemo neoliberalizem, ima različne družbene posledice. Zniževanje obdavčitve bogatašev in omejevanje socialne države je en vidik, ki povečuje neenakosti. Drugi sestavni del neoliberalnih politik je rahljanje omejitev pri mednarodnem trgovanju, kar povečuje umore. A učinki niso zgolj negativni. Tretji obraz neoliberalizma – deregulacija – jih presenetljivo pomaga zmanjševati. Celo zahtevne mere revščine, t. i. relativna revščina, se lahko zaradi nekaterih omenjenih politik zmanjšajo.

Ukrajinski korupcijski škandal: s poneverjenimi milijoni kupovali hotele na Hrvaškem?

05. 04. 2025 10.15

Ukrajinski urad za boj proti korupciji je na ministrstvu za obrambo razkril poneverbo pri nabavi hrane za ukrajinsko vojsko v višini več kot 17,8 milijona ameriških dolarjev (16,2 milijona evrov). Med osumljenci so eden od zaposlenih na ministrstvu za obrambo in njegovi dobavitelji.

Sistem Mose ne bo vzdržal, Benetkam grozijo hude poplave

26. 03. 2025 16.58

Benetkam zaradi povišanja morske gladine do leta 2150 grozijo hude poplave. Raziskava italijanskega instituta za geofiziko in vulkanologijo je na podlagi podnebnih projekcij za leta 2050, 2100 in 2150 pokazala, da bo morska gladina v tem času prerasla sistem zapornic Mose, ki mesto ščiti pred poplavami.

Kumer: Načrt Bruslja za dostopno energijo korak v pravo smer

17. 03. 2025 10.44

Konec februarja predstavljeni akcijski načrt Evropske komisije za dostopno energijo je korak v pravo smer, je pred zasedanjem ministrov EU za energijo povedal slovenski minister Bojan Kumer. Slovenija si sicer prizadeva za več konkretnih ukrepov na ravni EU, pa tudi za več svobode držav članic, da bi zmanjšale administrativno breme.

Odjemalci prepuščeni trgu: se nam splača menjati ponudnika?

01. 03. 2025 18.45

Odjemalci električne energije smo prvič po več kot dveh letih ponovno prepuščeni trgu. Vladna regulacija se je tudi uradno iztekla, dobavitelji so že objavili nove cenike. Zaradi interventnega zakona bo račun za elektriko prihodnji mesec še nižji, aprila pa bo položnica višja. Vladajoči sicer napovedujejo, da bo strošek za povprečno gospodinjstvo le za nekaj odstotkov višji, čeprav je električna energija, ki je le ena od postavk na računu, znatno dražja. Po koncu regulacije je ponovno pomembna tudi aktivnost odjemalcev, ki lahko ves čas spremljajo cene in dobavitelja tudi zamenjajo.

Poslabšanje epidemioloških razmer, v celjskem urgentnem centru povečan obisk

28. 02. 2025 17.27

Zaradi poslabšanja epidemioloških razmer v Urgentnem centru Celje znova beležijo povečan obisk internistične prve pomoči. Beležijo predvsem porast gripe, covida-19, respiratornih sincicijskih virusov (RSV) ter drugih respiratornih obolenj. V celjski bolnišnici tako še vedno velja prepoved obiskov odraslih hospitaliziranih pacientov in omejitev obiskov hospitaliziranih otrok.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske

11. 02. 2025 11.04

Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Svet ECB petič zapored znižal obrestne mere

30. 01. 2025 07.50

Svet Evropske centralne banke (ECB) je skladno s pričakovanji osrednje evrske obrestne mere znižal za 0,25 odstotne točke. Gre za četrto zaporedno znižanje in peti rez v obresti od obrata v denarni politiki junija lani. Iz besed predsednice ECB Christine Lagarde je razbrati, da bo svet nadaljeval v smeri zniževanja obrestnih mer.

Izjemno povečanje bolnih: prvič aktivirali načrt za množične nesreče

26. 01. 2025 10.52

Na splošni nujni medicinski pomoči ZD Ljubljana so v soboto zabeležili izjemno povečanje obiska bolnikov, zaradi česar so sploh prvič formalno aktivirali načrt za množične nesreče. V 24 urah so obravnavali 212 pacientov, kar je precej več kot običajno. Po besedah urgentnega zdravnika je bil, glede na njihovo zdravstveno stanje, prihod na urgenco nujen le za tretjino vseh obravnavanih bolnikov.

Izjemno povečanje števila bolnih v ZD Ljubljana, kličejo zdravstvene delavce

25. 01. 2025 18.40

V popoldanskem času so na Splošni medicinski pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana zabeležili "izjemno povečanje števila bolnih". Predvsem gre za različna virusna obolenja in različne bolečine, na primer v križu, so zapisali v sporočilu za medije.

'Namesto 20 evrov davka naj država na teren raje pošlje inšpektorje'

01. 01. 2025 20.08

"Ideja, da bi država z novo obdavčitvijo kaznovala lastnike, ki svoje pse registrirajo in zanje odgovorno skrbijo, ni dobra," opozarjajo strokovnjaki za zaščito živali. Namesto 20 evrov davka predlagajo, naj država raje na teren pošlje inšpektorje, da odkrijejo tiste, ki svoje živali zanemarjajo, in jih ustrezno kaznujejo. V zavetiščih pa poudarjajo, da je njihov osnovni namen živalim najti nov, dober dom. Zniževanje standardov za oddajo živali, kar naj bi prav tako prinesla novela zakona o zaščiti živali, je zato zanje nedopustno.

Fed znižal ključno obrestno mero za četrt odstotne točke

18. 12. 2024 20.29

Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) je spričo umirjanja inflacije tretjič zapored znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar. Tako kot novembra jo je znižal za 0,25 odstotne točke na razpon med 4,25 in 4,50 odstotka, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Izboljšanje obetov za bonitetno oceno Slovenije

07. 12. 2024 11.37

Agenciji S&P in MDBRS sta v petek potrdili bonitetni oceni Slovenije. Agencija S&P jo je ohranila pri AA-, agencija MDBRS pa pri A+. Obe agenciji sta pri tem izboljšali obete iz stabilnih v pozitivne. Hkrati je oceno za Slovenijo potrdila še agencija Scope Ratings, in sicer pri A, obeti pa so stabilni.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?

12. 11. 2024 15.45

Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

BLOG: Buče – več kot le praznični okras

27. 10. 2024 08.06

Ko pomislimo na buče, jih pogosto povežemo z nočjo čarovnic in praznično jesensko sezono. A buče so veliko več kot le praznični okras. Ta čudovita rastlina ima globoko zgodovino in številne koristi za naše zdravje. Buče niso le estetsko privlačne, ampak tudi izjemno hranljive in vsestransko uporabne v kuhinji, tradicionalni medicini in celo kozmetiki.

V Uniorju govora o spremembah, a nič o morebitnih odpuščanjih

24. 10. 2024 16.49

Vodstvo zreškega Uniorja je sklicalo prvi zbor delavcev, odkar je na čelu podjetja Robert Vuga. Na njem so okoli 800 zaposlenih v zreški športni dvorani seznanili s trenutnimi razmerami in morebitnimi spremembami v družbi. Odgovora o morebitnih večjih odpuščanjih niso dočakali, se pa optimizaciji poslovanja ne bo mogoče izogniti.

V Sloveniji lani pod pragom tveganja revščine 264.000 ljudi

14. 10. 2024 11.56

V Sloveniji je lani v gospodinjstvih z dohodkom pod pragom tveganja revščine živelo 264.000 prebivalcev ali 12,7 odstotka vseh. V EU sta imeli najvišjo stopnjo tveganja revščine Latvija in Estonija, najnižjo pa Češka, so pred mednarodnim dnevom za izkoreninjenje revščine navedli statistiki.

Agenciji Moody's in Fitch potrdili bonitetno oceno Slovenije

12. 10. 2024 09.52

Bonitetni agenciji Moody's in Fitch sta v petek potrdili bonitetno oceno Slovenije. Moody's jo je potrdil pri A3, obete pa je iz stabilnih izboljšal v pozitivne, kar kaže, da je v naslednjih 18 mesecih možno zvišanje ocene. Fitch Ratings je medtem potrdil bonitetno oceno za Slovenijo pri A s stabilnimi obeti.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov

04. 10. 2024 06.00

Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?

03. 10. 2024 06.00

Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

Ribe in omega 3: Ključ do uravnotežene prehrane

01. 10. 2024 00.15

Poleti radi posegamo po svežem sadju in zelenjavi, na morju pa seveda ne moremo mimo dišečih rib in morskih sadežev. Ko pa se z jesenjo vrnemo v vsakodnevni ritem, poln obveznosti, naša prehrana pogosto postane manj pestra in uravnotežena. Trenutne smernice priporočajo uživanje mastnih morskih rib dvakrat na teden. Pa ste se morda že kdaj vprašali, zakaj? Ribe so namreč bogat vir maščobnih kislin omega 3, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja.

Vlada potrdila predlog proračunov za prihodnji dve leti

26. 09. 2024 06.22

Vlada je sprejela predlog državnih proračunov za prihodnji dve leti, v ospredju katerih bodo ukrepi za krepitev slovenskega gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij in stanovanjske ter podnebne politike. Predvidena so tudi sredstva za prenovo sistema plač v javnem sektorju, je povedal finančni minister Klemen Boštjančič.

V drugem četrtletju občutna umiritev gospodarske rasti

14. 08. 2024 11.33

Gospodarska rast se je v drugem letošnjem četrtletju občutno umirila. Po 2,1-odstotni rasti v prvem trimesečju se je bruto domači proizvod med aprilom in junijem medletno realno okrepil za 0,7 odstotka. Rast je znižal negativni zunanjetrgovinski saldo. V prvem polletju skupaj je bila gospodarska rast 1,4-odstotna.

BLOG: Ginseng, zdravilna rastlina z dolgo zgodovino

04. 08. 2024 17.52

Ginseng, ena izmed najbolj priljubljenih zdravilnih rastlin, je cenjen zaradi svojih številnih koristi za zdravje. Ta starodavna rastlina, ki izvira iz Azije in Severne Amerike, je znana po svoji sposobnosti izboljšanja telesnega in duševnega zdravja. Ginseng je bil v uporabi že tisočletja, danes pa je ena izmed najbolj raziskovanih in cenjenih zelišč na svetu.

Na Hrvaškem vrhunec turistične sezone, luksuzne vile z bazeni pa prazne

22. 07. 2024 18.36

V Istri 467 večjih hiš z bazeni, v Dalmaciji 405, v Kvarnerju pa 387 tovrstnih luksuznih objektov. Toliko turističnih nastanitev naj bi po besedah izvršnega direktorja za poslovno preobrazbo Lošinj Hotels & Villas v sami špici turistične sezone samevalo pri naših južnih sosedih. Kar je močno zaskrbljujoče, poudarja Zoran Pejović. In kaj je razlog za nezasedene nastanitve?

Macron z 'izrabljeno podobo' izginil. Lovec na naciste: 'Bojim se skrajne levice'

06. 07. 2024 17.08

Potem ko je skrajna desnica zmagala v prvem krogu predčasnih splošnih volitev v Franciji, so stranke levice in sredine pozvale k fronti proti skrajni desničarski stranki. Ta praksa v francoski politiki obstaja že desetletja in je delovala. A tokrat se zdi, da se bodo morali Macron in sredinski zavezniki pogledati v ogledalo in končno razmisliti o lastnih napakah, ki vodijo v vzpon ekstremizmov.

WHO svari pred ponarejenimi zdravili za diabetes

21. 06. 2024 08.29

Svetovna zdravstvena organizacija je opozorila, da so od leta 2022 po vsem svetu v obtoku ponarejena zdravila za sladkorno bolezen. Gre za zdravilo Ozempic, ki vsebuje učinkovino semaglutid in je v EU odobreno za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, pogosto pa se uporablja tudi za zniževanje telesne teže.

Investicijski polčas 2024 in kaj nas čaka v drugi polovici leta na kapitalskih trgih

13. 06. 2024 00.15

Leto 2024 smo začeli s pričakovanji po umiritvi inflacije in posledično postopnem znižanju obrestnih mer. In zgodilo se je v začetku junija. Kazalniki kažejo, da se gospodarska klima v Evropi počasi izboljšuje. To so prepoznali tudi evropski bankirji.