Jugoslovanski minister za pravosodje Grubać je bremenilne dokumente haaškega sodišča sicer prevzel in posebnemu odposlancu Holthuisu obljubil, da jih bo obtožencu osebno predal. Vendar Beograd Miloševića Haagu brez ustreznega zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem ne more izročiti.
"Dobil sem zelo koristne informacije o novem zakonu, ki omogoča predajo zločincev haaškemu sodišču, dali so mi tudi kopijo osnutka zakona. In nenazadnje, predal sem obtožnico in zaporni nalog. Minister Grubać mi je obljubil, da ju bo osebno predal Slobodanu Miloševiću," je povedal Hans Holthuis.
Srbski pravosodni minister Vladan Batić je bil še bolj jasen. "Del Pontejeva je izjavila, da v primeru Miloševićeve aretacije v Beogradu haaško sodišče vsaj leto dni ne bo zahtevalo njegove predaje. Če se bo med preiskovalnim postopkom zoper Miloševića izkazalo, da je odgovoren tudi za vojne zločine, bomo sami sestavili novo obtožnico, saj mu za vojne zločine lahko sodimo tudi doma", je povedal Batić.
Sicer pa sodišče proti Miloševiću na podlagi pričevanja številnih njegovih sodelavcev, pripravlja obtožnico za zločine v BiH in na Hrvaškem.
Seznam osumljenih zlorabe položaja je iz dneva v dan daljši. Na njem so tudi Miloševićevi najožji družinski člani. Sin Marko, ki je z družino pobegnil v Moskvo, je obtožen korupcije in prekupčevanja. Policija pa je vložila kazensko ovadbo tudi proti hčerki Mariji, ker je med Miloševićevo aretacijo v nedeljo zjutraj s streljanjem iz pištole ogrozila življenja policistov.
Sicer pa je Marija včeraj skupaj z materjo Miro Marković obiskala Miloševića. Kot je povedal direktor zapora se ta že počasi privaja zaporniškemu režimu. Miloševiću naj bi se za zapahi kmalu pridružili še štirje najožji sodelavci. Policija je namreč včeraj proti nekdanjim visokim funkcionarjem vložila kazenske ovadbe zaradi suma poneverjanja državnega denarja.
Občinsko tožilstvo v Beogradu je tudi vložilo zahtevo po uvedbi preiskave proti nekdanjemu srbskemu predsedniku Milanu Milutinoviću in nekdanjemu zunanjemu ministru Živadinu Jovanoviću zaradi nepooblaščene izdaje diplomatskih potnih listov sinu nekdanjega predsednika ZRJ Marku Miloševiću. Zvezno pravosodno ministrstvo pa je potrdilo poročanje tiska, da je srbsko notranje ministrstvo na okrožno javno tožilstvo v Beogradu vložilo kazensko prijavo proti podpredsedniku Socialistične stranke Srbije (SPS) Branislavu Ivkoviću zaradi zlorabe položaja. Na podlagi zbranih podatkov bo tožilstvo odločilo, ali obstaja podlaga za začetek preiskovalnega postopka.
Kot je povedala tožilka občinskega tožilstva v Beogradu Snežana Bogdanović, je Milutinović osumljen, da je v letih 1996 in 1997, ko je bil zvezni zunanji minister, prekoračil pooblastila, ko je na ime Marka Miloševića izdal dva diplomatska potna lista, ki ga je ta že imel. Jovanovič pa naj bi od leta 1998 do 2000 Marku Miloševiću izdal še dva diplomatska potna lista, čeprav jih je ta takrat imel že tri.