V ameriški zvezni državi Kolorado, v kateri so z letošnjim letom začeli legalno prodajati marihuano tudi za rekreativno uporabo, se bo z obdavčenjem prodaje v proračun steklo 98 milijonov dolarjev (okoli 70 milijonov evrov), s čimer bodo za kar 40 odstotkov presegli pričakovanja.
Prilivi z naslova obdavčenja marihuane so se v začetku leta stekali le počasi, saj so nabrali le 7,5 milijona dolarjev, preračunano na celotno leto pa torej le 45 milijonov evrov. Moody’s ocenjuje, da so slednje številke pocenjene, saj v začetku leta še niso bile odprte vse prodajalne in tudi kupci se še niso navadili na nov način trgovanja.
Moody’s je pri pripravi številk predpostavil, da se bodo z dekriminalizacijo marihuane zmanjšali stroški za policijo, čeprav bi pa lahko narasli stroški za druge inšpekcijske službe ali druge policijske naloge povezane z drogo (kot denimo preverjanje voznikov zaradi voženj pod vplivom marihuane). Tako celoten učinek še ni jasen.
V poročilu Moody's Investors Service so zapisali, da so z legalno prodajo zmanjšali obseg prodaje na črnem trgu, prav tako pa so povečali proračunske prilive zaradi pobranih davkov od prodaje. Marihuana je obdavčena s 27,9-odstotno davčno stopnjo. Sredstva bodo namenjena za zdravljenje odvisnosti in preventivne programe za mlade, da bi jih odvrnili od uporabe drog, in za gradnjo šol. So pa pred legalizacijo marihuane pričakovali, da se bo v proračun steklo 134 milijonov dolarjev, kar pa je še vedno majhen odstotek celotnega proračuna zvezne države.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.