Svet Evrope je skupaj z Evropsko unijo leto 2001 proglasil za Evropsko leto jezikov. Odločitev je bila sprejeta na konferenci odbora ministrov vseh držav članic Sveta Evrope januarja 1999. Vsaka država je oblikovala nacionalno koordinacijsko skupino, odgovorno za organizacijo na nacionalni in regionalni ravni. Nacionalni koordinator skrbi za povezavo s Svetom Evrope in Evropsko komisijo.
V letu jezikov sodeluje tudi UNESCO, še zlasti pa tudi Center za moderne jezike v Gradcu, ki deluje pod okriljem Sveta Evrope in katerega članica, podpisnica delnega sporazuma, je tudi Slovenija. Slovenija se bo z uvodno konferenco priključila 44 državam, ki bodo z različnimi dogodki zaznamovale leto vsesplošne jezikovne senzibilizacije.
Leto jezikov bo posebno poudarilo intenzivno učenje jezikov, mednarodnih, sosedskih, manjšinskih ter jezikov, ki se manj učijo in poučujejo, tudi jezika za gluhe, ter neprecenljivi kulturni in politični pomen mednarodnih povezav in izmenjav, ki temeljijo na znanju in uporabi tujega jezika. Evropsko leto jezikov bo hkrati odlična priložnost, da predstavimo drugim narodom naš, slovenski jezik, da opozorimo nase in Evropo seznanimo s slovensko kulturno raznolikostjo.
Temeljni cilji leta so pospeševati in uveljavljati evropsko jezikovno raznolikost in bogastvo kulturne dediščine posameznih jezikovnih okolij, spodbujati vseživljenjsko učenje jezikov in večjezičnost ter z znanjem jezikov razviti evropskega državljana.