Begunstvo po besedah Kučana z vse bolj intenzivnimi begunskimi tokovi "zapljuskuje Slovenijo in Evropo, ne le kot posledica zadnjih balkanskih vojn, marveč tudi kot naraščajoči val prebivalstvenih gibanjih z azijske in afriške celine, ko desettisoči, ki so jih hude stiske pognale z domačih ognjišč, iščejo srečo in kruh v t.i. obljubljenih deželah Evrope". Čeprav je Slovenija zanje le prehodna in zaenkrat še ne ciljna država, je prav zadnje leto tudi soočena s tem valom, je spomnil predsednik države in poudaril, da je po tem, ko smo v letih vojn na Hrvaškem in v BiH pokazali veliko mero solidarnosti in človečnosti z begunci iz najbolj prizadetih delov nekdanje skupne države, zdaj naša človeška solidarnost in strpnost znova na velikem izpitu.
Prav zaradi pomembnosti prostovoljstva in delovanja civilne družbe za notranjo trdnost in povezanost družbe je po Kučanovem mnenju utemeljeno pričakovanje, da bo država zmogla vzpostaviti partnerski odnos do neprofitnega prostovoljstva. Država, ki podpira nevladne organizacije, zlasti tiste, ki se ukvarjajo s prostovoljstvom na področju sociale in medčloveških odnosov, lahko z manj sredstev učinkoviteje rešuje probleme v skupnosti in tako prispeva k večjemu občutku varnosti državljanov. Oba partnerja morata najti uspešen način sožitja za doseganje ciljev, ki so v korist državljanov in države.
Na kongresu prostovoljcev predstavljajo trenutno stanje, prizadevanja za izboljšanje položaja in oblikovanje skupnih smernic za organizirano blažitev posledic revščine in socialne izključenosti najbolj ogroženih skupin, precej pozornosti pa namenjajo tudi nevladnim organizacijam, ki delujejo na tem področju, ter nujnosti sodelovanja z državo in gospodarstvom. Spregovorili bodo tudi o tem, kaj lahko za zmanjšanje vpliva revščine na kakovost življenja in na možnosti najbolj ranljivih in ogroženih skupin ljudi naredijo prostovoljci, nevladne organizacije oziroma gibanja civilne družbe in država.
Natančno število prostovoljcev v Sloveniji sicer ni znano, ker uradne evidence o prostovoljstvu ni, po nekaterih ocenah pa naj bi jih bilo med 50.000 in 100.000.
Kongres sodi v vrsto dogodkov, ki jih SF prireja v okviru promocijskega projekta Ljubljana - mesto prostovoljstva.