V resoluciji se je namreč socialdemokratska stranka zaobljubila, da bo dosledno vztrajala pri opredelitvi za uzakonitev dvokrožnega večinskega volilnega sistema, obenem pa je v njej izrazila odločenost, da se ne bo udeležila volitev v državni zbor, če te ne bodo obsegale izvolitev 88 poslancev po dvokrožnem večinskem sistemu. Prav tako je stranka v resoluciji napovedala, da bo državljane in demokratične stranke pozvala k bojkotu volitev, če te ne bodo pomenile dokončne uresničitve referendumske volje. Socialdemokrati so sicer že leta 1995, v programskih dokumentih 4. kongresa, opredelili uvedbo dvokrožnega večinskega volilnega sistema kot svoj dolgoročni politični cilj.
Tudi prvak SDS Janez Janša se je v govoru na strankinem festivalu, ki je bil 3. septembra v Ribnici, zavzel za udeležbo na jesenskih volitvah. Kot je dejal, je poslanska večina v državnem zboru ukinila referendum tako, "da je za nazaj spremenila pravila igre in jih zapisala v ustavo". "Volivcem, državljanom je tako ostala samo še ena možnost odločanja, in sicer posredna, preko volitev. Kongres SDS bo odločal, ali jo bomo kot stranka izkoristili. Skoraj ni druge možnosti, saj drugače volivci ne bodo imeli nobene izbire. Lahko bodo odločali samo med strankami, ki so jih izdale in ukinile referendum," je na ribniškem festivalu poudaril Janša.
Prvaka SDS in Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke, Janez Janša in Andrej Bajuk, sta že 26. avgusta, ko sta se srečali ožji vodstvi obeh strank, poudarila pomen sodelovanja SDS in NSi pred in po letošnjih parlamentarnih volitvah, ob tem pa sta napovedala, da bosta stranki - čeprav bosta oblikovali samostojni kandidatni listi - še pred 15. oktobrom sklenili politično zavezništvo, katerega cilj je najmanj relativna večina na jesenskih volitvah. Zavezništvo oz. nova politična koalicija naj bi bila odprta tudi za druge demokratične politične stranke, ki bodo podprle skupni program.