Naslovnica

Konkurenčna prepoved in konkurenčna klavzula

, 18. 09. 2024 02.50 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Konkurenčna prepoved je prepoved konkuriranja delodajalcu v času delovnega razmerja, konkurenčna klavzula pa po prenehanju delovnega razmerja z dopolnilom, da mora biti klavzula navedena v pogodbi o zaposlitvi. Taka prepoved lahko traja največdve leti pod pogojem, da se delavcu izplačuje denarno nadomestilo za čas njenega spoštovanja. Mnogi delovno pravni spori zaradi delavčevega nespoštovanja konkurenčne klavzule se pogosto končajo v prid delodajalcu, ker v pogodbi o zaposlitvi delodajalec ni poskrbel, da bi bil delavec kot šibkejši partner v odnosu do delodajalca upravičen do denarnega nadomestila. V primeru nespoštovanja tako konkurenčne prepovedi kot ekvivalentno določene konkurenčne klavzule pa mora delavec plačati odškodnino.

Novi Zakon o delovnih razmerjih (ZDR) v določila konkurenčne prepovedi dodaja, da delavec brez soglasja delodajalca ne sme opravljati konkurenčnih del, ki sodijo v dejavnost delodajalca in roke, v okviru katerih lahko delodajalec zahteva povrnitev škode, nastale s kršitvijo te prepovedi. Člen, ki se nanaša na konkurenčno prepoved, za razliko od prejšnjega ZDR nima določbe o možnosti izreka ukrepa prenehanja delovnega razmerja zaradi nespoštovanja konkurenčne prepovedi, določa pa, da lahko delodajalec, med drugim, delavcu odpove pogodbo o zaposlitvi, če je delavec kršil pogodbene obveznosti.

Predlagatelj novega ZDR bi se moral izreči glede pogoja, kdaj je oziroma ni dopustno delavcu izreči ukrep prenehanja delovnega razmerja v primeru nespoštovanja določil iz konkurenčne prepovedi, saj bi bilo le tako obravnavano področje bolj jasno. Predlagatelj bi moral v okviru določb iz konkurenčne prepovedi tudi bolj natančno navesti, na katera se konkurenčna prepoved nanaša. Predlagani člen, enako kot razveljavljeni, vsebuje določilo, da delavec za svoj ali tuj račun ne sme opravljati del ali sklepati poslov, ki sodijo v dejavnost delodajalca in bi mu bile lahko konkurenčne. Ustavnemu sodišču sta se zdela sporna ravno ta dva pojma, ki sta v podobni formulaciji uporabljena tudi zdaj, se pravi »