Vaše novice

Konoplja v medicini (2)

Borovnica, 05. 10. 2006 21.37 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Klemen Molk
Komentarji
15

Konopljo lahko učinkovito uporabljamo v medicini, še posebej za lajšanje bolečin.

Paraplegija in tetraplegija

Paraplegija je stanje, ki ga označuje ekstremna slabotnost ali paraliza spodnjega dela trupa. Povzroči jo lahko poškodba spodnjega ali srednjega dela hrbtenice, bolezen, na primer multipla skleroza, ali je dedna. Do tetraplegije pride takrat, ko bolezen ali poškodba napade v vratnem predelu in jo označuje delna ali popolna paraliza vseh okončin. Ti dve stanji pogosto spremljajo neprizanesljivi mišični krči in tresavica kot tudi kronična bolečina.

Obstaja mnogo anekdotičnih potrdil od ljudi, ki trpijo za para ali tetraplegijo. Velik delež teh ljudi trdi, da konoplja lajša njihovo bolečino brez nevarnih potencialov opijatov in simultano pomaga kontrolirati mišične krče.

Para in tetraplegike navadno zdravijo z zdravili iz opijatne baze (ista družina kot morfij in heroin) za ublažitev bolečine, ki jih kombinirajo z zdravilom proti krčem, podobnim tistemu, ki ga dobivajo bolniki z multiplo sklerozo. Nevarnost zdravil na opijatni bazi je v tem, da imajo visoki potencial odvisnosti, nevarni pa so tudi stranski učinki zdravil proti krčem, npr. baclofena, ki vključujejo vrtoglavico, slabotnost, zmedenost in poškodbe jeter.

Konoplja se je v 19. stoletju zelo veliko uporabljala kot medicinsko sredstvo za zdravljenje menstrualnih krčev in zmanjševanje porodnih bolečin
Konoplja se je v 19. stoletju zelo veliko uporabljala kot medicinsko sredstvo za zdravljenje menstrualnih krčev in zmanjševanje porodnih bolečin FOTO: Reuters

Medicinska literatura, ki zadeva ta aspekt potencialne rabe konoplje je zelo nezadostna, toda neka študija, izdana v reviji Paraplegia natančno opisuje njene prednosti pri petih od osmih moških, ki so kadili konopljo za olajšanje mišičnih krčev in bolečin.

Leta 1990 je nekaj švicarskih nevrologov poročalo o eksperimentalnem zdravljenju, ki so ga preizkušali na paraplegičnih pacientih, ki so imeli boleče krče v obeh nogah in so se poprej zdravili z baclofenom, clonazepamom in codeinom proti bolečinam. Med prvo fazo eksperimenta, so pacienti jemali oralni THC (Marinol) namesto codeina, štirinajstkrat v trimesečnem obdobju. V drugi fazi so pacientom dali 5 mg Marinola, 50 mg codeina ali placeba. Ta tri ekperimentalna zdravila so vsi dobili osemnajstkrat v petmesečnem obdobju. Tako codein kot Marinol sta pacientom pomagala pri boljšem spancu in oba sta imela analgetične učinke, toda samo THC je pomagal kontolirati mišične krče. Oba zdravila sta pomagala izboljšati kontrolo sečnega mehurja, razpoloženja in zmožnost koncentracije ali intelektualnega dela. Ker se je izkazalo, da THC deluje prav tako dobro kot codein in v nekaterih aspektih še boljše, na primer pri preprečevanju mišičnih krčev, so nevrologi zaključili, da bi bilo potrebno premisliti o konoplji kot možnem zdravilu za paraplegike.

Menstrualni krči in porodne bolečine

Konoplja se je v 19. stoletju zelo veliko uporabljala kot medicinsko sredstvo za zdravljenje menstrualnih krčev in zmanjševanje porodnih bolečin. Kraljici Viktoriji je iz teh razlogov predpisal konopljo njen osebni zdravnik J. R. Reynolds. Kljub temu pa v medicinski literaturi 20. stoletja nihče ne omenja te rabe. Verjetno bi zaradi strahu pred vplivom materine uporabe konoplje na plod, raziskovalec bil izpostavljen številnim napadom.

Kljub temu pa študije pri populacijah, kjer je uporaba konoplje družbeno sprejemljiva (Costa Rica in Jamajka), niso pokazale nobenega negativnega vpliva na nerojenega otroka. Študije, ki pa so pokazale negativne učinke, je potrebno še enkrat preveriti in dokazati, da ni teh učinkov povzročil kakšen drug faktor, na primer lakota. Ellen Komp je posvetila tem raziskavam veliko časa in objavila članek o tem v reviji Holy Smoke. Članek je povzetek znanstvenega znanja.

Ne glede na nasprotja, so številne ženske eksperimentirale s konopljo in ugotovile, da zares kontrolira menstrualne krče, pospešuje in olajšuje porod in sprošča jutranje slabosti povezane z nosečnostjo. Če huda slabost ovira materino prehranjevanje, lahko prihajajoči otrok utrpi hude posledice.

Crohnova bolezen in ulcerativni kolitis

Crohnova bolezen je kronično stanje črevesja. Navadno prizadene spodnji konec malega črevesja, lahko pa prizadene tudi veliko črevo ali se pojavi kjerkoli v prebavnem traktu. Vnetje, ki ga povzroča Crohnova bolezen lahko povzroči čire, krvavitve in brazgotine, ki lahko vodijo do črevesne blokade. Rezultat bolezni so črevesni krči in napadi, slabost in bruhanje, izguba apetita in telesne teže, močna driska in rektalne krvavitve. Paciente, ki bolehajo zaradi te bolezni, najpogosteje zdravijo s protivnetnimi zdravili.

Čeprav specificne študije, ki bi obravnavale efekte medicinske konoplje na Crohnovo bolezen ne obstajajo, veliko pacientov poroča o tem, da jim je konoplja pomagala pri lajšanju težav zaradi te bolezni. Dejstvo ne preseneča, saj obstaja veliko število dokumentov, da konoplja pomaga stimulirati apetit, lajšati slabost, kontrolirati krče in napade ter potencialno tudi zmanjševati vnetja.

Ulcerativni kolitis je motnja v debelem črevesju, zaradi katere postane danka vneta in zagnojena. Simptomi bolezni vključujejo krvavo drisko, bolečino in krče okoli danke, vročino, izgubo apetita in izgubo telesne teže. Ob pregledu medicinske literature lahko najdemo najmanj eno dokumentirano študijo primera, ki predlaga, da lahko konoplja izboljša to stanje. Raziskovalci poročajo, da je kajenje marihuane dvakrat dnevno prineslo 23 letni ženski bolj učinkovito olajšanje kot predpisana zdravila.

Novejša študija na živalih o učinkovitosti Dexanabinola (sintetična droga, podobna kanabinoidu kanabidiolu (CBDju)) na ulcerativni kolitis je obrodila pozitivne rezultate. Raziskovalci so poročali, da je zdravljenje podgan, ki so trpele zaradi ulcerativnega kolitisa, z Dexanabinolom, "znatno zmanjšalo anoreksijo in vnetje danke povezano s tem stanjem v primerjavi z nezdravljenimi podganami."

Depresija in mentalne bolezni

Obstaja bogata zgodovinska dokumentacija o uporabi marihuane kot predlagane terapije za motnje razpoloženja kot je na primer depresija. Seveda so čoveške študije pičle, rezultati pa zelo mešani.

Uživanje konoplje lajša depresije, slabosti, nespečnost in psihične neprijetnosti
Uživanje konoplje lajša depresije, slabosti, nespečnost in psihične neprijetnosti FOTO: Reuters

Študija iz leta 1947, v kateri je sodelovalo 50 depresivnih pacientov, je pokazala, da je 36 pacientom sintetični THC pomagal. V neki drugi študiji, ki je bila narejena tri leta kasneje in je vključevala 57 pacietnov, majhne doze sintetičnega THCja niso izboljšale simptomov pacientov. V dveh novejših raziskavah so rezultati bili navzkrižni. Ena izmed njiju poroča, da je medicinska konoplja pomagala olajševati depresijo pri pacientih z rakom, medtem ko je druga ugotovila, da se stanje depresije pri osmih hospitaliziranih pacientih s pomočjo konoplje ni izboljšalo.

Raziskava iz leta 1994, ki je vključevala 79 pacientov z mentalnimi težavami je ugotovila, da so tisti, ki so uživali konopljo poročali o tem, da jim je uživanje pomagalo lajšati depresije, slabosti, nespečnost in psihične neprijetnosti, prav tako so bili ti bolniki manjkrat hospitalizirani.

Nasprotujoči si podatki v zvezi z medicinsko rabo konoplje pri depresijah naj bi posvarili paciente, da razmislijo o terapevtskem eksperimentiranju s to drogo. Konoplja ima med drugim tudi sposobnost, da občasno povzroča parnojo, še posebej pri neizkušenih uporabnikih, zato bi lahko še poglobila občutke depresije pri nekaterih pacientih. Pozitivne lastnosti konoplje pri zdravljenju depresije so zatorej najbolj obetajoče pri pacientih, ki že imajo izkušnje z njenim uživanjem in imajo težave s tradicionalnimi terapijami

Revmatični artritis


Revmatični artritis je avtoimunska bolezen, ki lahko prizadene celotno telo in vključuje veliko število sklepov. Prizadene enega do dva procenta populacije, od tega so bolj prizadete ženske. Čeprav navadno izbruhne med 20. in 40. letom starosti, lahko artritis udari kadarkoli.


Ekstrakt iz konoplje, ki uporabnikov ne naredi "zadetih", lahko znatno zmanjša bolečine, ki jih artritis povzroča. Prav tako je to zdravilo najbolj poceni, še posebej v primerjavi z dosedanjimi zdravili. Nova študija je pokazala, da lahko kanabidiol blaži bolečine pri pacientih z artritisom.

Kanabidiol je edina nepsihoaktivna komponenta konoplje. Učinkovito blokira napredovanje artritisa. O tem priča študija profesorja Marca Feldmanna iz "Kennedy Institute of Rheumatology". Ekstrakt hkrati ščiti sklepe pred hudimi poškodbami in ustavlja nastanek tumornega nekroznega faktorja (TNF - alfa). Ko je TNF - alfa blokiran, je vnetje in uničenje sklepov navadno preprečeno.

Raziskava je pokazala, da je lahko kanabidiol učinkovit tudi kot oralno zdravilo. Ostala zdravila se morajo dvakrat tedensko injicirati. Zdravljenje s konopljo je tudi zelo poceni, zato raziskovalci upajo, da bodo nove raziskave omogočile pacientom primernejše in privošcljivejše zdravljenje artritisa.

Profesor Marc Feldmann je pionir na področju raziskav v zvezi z artritisom. Rezultati raziskave so bili objavljeni v "Proceedings of the National Academy of Sciences". Naslednja stopnja raziskave bo vključitev kliničnih raziskav na ljudeh, toda zna se zgoditi, da bo preteklo nekaj let, preden bodo podatki dostopni širši javnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ronald Rožencvet 1
12. 12. 2008 21.36
ganja to je pravo živlenje
bismarck@siol.com
12. 10. 2006 23.57
Še enkrat povdarjam.......tisti, ki ste nasprotniki ne potrebujete pisati komentarjev o tem, da napisana dejstva v člankih objavljenih do sedaj ne držijo in s tem udrihati po ljudeh, ki konopljo uporabljajo. V primeru, da jo dekriminalizirajo ali legalizirajo se za VAS ne spremeni nič. Še vedno ste lahko PROTI in obiskujete lokalne gostilne. Nobeden vas ne bo silil, nobeden vam ne bo ponujal in zaradi uporaba drugih vam ne bo škodovala ali vam kaj vzela, da se počutite tako ogrožene. Članki tudi niso objavljeni z namenom, da bi bila to vroča tema ampak zato, da tisti, ki o tem ne vejo nič spoznajo še tisto plat zgodbe o kateri država in Urad za droge ne pove nič. Meni osebno je pa najbolj "kul" tako ali tako to, da ko bo nafte zmanjkalo bojo pa cel svet "ganjo" gojil, ker bodo avtomobili na biomaso pridelano iz KONOPLJE. :) AMEN
lebdim@email.si
09. 10. 2006 18.58
+1
aja ... super! jaz sem za legalizacijo konoplje, vendar v ZDRAVSTVENE NAMENE!
janez.tt2@gmail.com
09. 10. 2006 18.53
Zelo zanimiva novica moram reči.
mrenergie@hotmail.com
07. 10. 2006 00.24
phoebus, zgleda še nisi doživel migrenskih glavobolov. naj ti opišem približno kako to zgleda. predstavljaj si, da imaš številko noge 42. obuj trde čevlje s številko 36. tak filing kot ga boš imel v nogi, sem imel jaz v možganih. kot bi mi bila lobanja premajhna za par številk. in to naj bi lajšal z alkoholom? ne boš verjel, takrat sem v obupu poskušal razne stvari, tudi alko. naj ti povem, da je bilo pri večini poskusov le še slabše. alko nikakor ne lajša bolečin v glavi, kvečjem jih stopnjuje. povej mi eno zelišče oziroma pripravek, ki mi bo ob naslednjem napadu migrene pomagal bolje kot konoplja, ali pa vsaj približno tako dobro. konoplje že nekaj časa ne kadim več, tako da bom naslednjič poskusil tvojo metodo. alkohola pa že tako ali tako ne prenašam dobro. pač nisem tipičen slovenec, ki bi popil vsaj 20l čistega alkota na leto in se s tem dokazoval, da sem težek frajer. tudi jaz se ne zavzemam za splošno legalizacijo marihuane, da bi jo kadili po gostilnah. želim pa, da bi imel možnost svobodne izbire pri svojih zdravstvenih težavah in da ne bom podpiral farmacevtskih lobijev. momogrede, preberi si stranske učinke ketonala, poglej stranske učinke marihuane in razmisli, kaj zdravju bolj nevarno. voziti pa itak ne smeš pod vplivom ne enega, ne drugega. ko pa se že vse primerja z alkoholom. imaš 2 človeka, eden vsak dan spije 5 steklenic piva, drugi pokadi vsak dan 5 jointov. kdo ima večje možnosti, da bo preživel? kdo ima več zdravstvenih problemov, kdo predstavlja s svojim početjem večji strošek za državo/davkoplačevalce? razmisli kaj prinese s seboj katera od teh drog. jaz še vseeno mislim, da tudi če se marihuano zlorablja in se jo kadi kar tako v tri dni, še vseeno posledice niso tako hude kot če se pije kar tako nekam v tri dni. svet bi bil precej lepši, če bi bila situacija alko-marihuana obratna. mimogrede, veš kakšni so zakoni s tega področja? preberi si 196 in 197 člen KZ. kako bi se počutil, če bi ti po zakonu grozila kazen 1-10 let čuze, ker si doma skuhal literček domačega žganja? ali pa 1-10 let ker si nekomu prodal 2 dl piva? si par frendov povabil na pijačo, pa ti grozi 1-10 let čuze. mislim tale zakonodaja je totalen nesmisel. tako hudi kriminalci pa spet nismo no. mimogrede pa, mogoče je ravno v tem fora. da je tema legalizacije vedno vroča novica. mogoče se bo pa še kdo zamislil in ugotovil, da noče biti več ovca, ki ji država vsiljuje svoje glupe zakone.
phoebus@apollonus.net
06. 10. 2006 23.28
Očitno sem bil pri prejšnjem komentarju malo preveč jezen pa sem bil zmoderiran da bi debata ostala na nivoju...tako da bom preoblikoval misli v homogeno celoto :-) Dejstvo je, da so pri vsaki stvari pro- in contra- vidiki in pogledi ljudi. Menim pa, da se zadnje čase nasploh malo preveč popularizira marihuano. In vsi smo hodili v srednjo šolo in marsikdo na faks in dobro vemo, kdo je največji zagovornik legalizacije marihuane- tisti, ki jo najbolj zlorabljajo. Znano je, da ima (kar nekaj) pozitivnih lastnosti, a to nikakor ne more biti razlog za legalizacijo, kakršno si večina predstavlja- naj bo legalizirana v tolikšni meri, da jo bo lahko predpisal terapevt / zdravnik, ne pa da se jo bo lahko zrolalo in spohalo v gostilni. Kar se tiče ketonal : marihuana- verjamem da bi se, če bi uporabnik spil nekaj "pivičk", glavobol prav tako umiril. Seveda je še mnogo, mnogo, mnogo naravnih zelišč in pripravkov, poleg tega pa še alternativnih tehnik. Razlika med travo (ter naravo, alternativo) in ketonalom je zelo pomembna- ketonal je _blažil_ posledice, marihuana pa odpravljala vzrok. In čeprav lahko iz nje delamo blago, hrano, zdravilo, ali jo pa zlorabimo kot mamilo, bi bilo mogoče bolje napisati eno novico z vsem tem, kot pa štiri v dveh tednih ter njeno legalizacijo tako znova in znova vračati med "vroče" novice.
sleak@siol.net
06. 10. 2006 20.10
mafic77, kolk pa ti veš od marihuane k se tko ˝pametno ˝ oglašaš? prosim ne sodi ljudi, ki jih ne poznaš! cmboy, prosim napiši še razlog zakaj jo full rabš če že napišeš da jo nujno rabš... =) klemen, prov je, da si to napisu in PODPIRAM DEKRIMINALIZACIJO/LEGALIZACIJO INDIJSKE KONOPLJE
mrenergie@hotmail.com
06. 10. 2006 19.53
to, da je to že četrti članek na temo marihuane, sploh ni slabo. kar je napisano v teh člankih je po večini potrjeno s strani raznih strokovnjakov in na podlagi raznih raziskav. tisto kar piše urad za droge je čist zavajanje ljudi. s tem da tiskajo razne brošure, za katere vsak, ki vsaj malo ve o tej stvari, takoj ugotovi, da ne prodajajo nič drugega kot buče. sam sem za legalizacijo konoplje ali vsaj dekriminalizacijo uporabnikov. nikakor ne podpiram kajenja kar tja v tri dni in da se petnajstletniki zadevajo s travo, namesto da bi bili v šoli. nikakor ne. obstajajo pa primeri, ko je konoplja zelo uporabna. sam sem imel več takih problemov, ki sem jih premagoval s konopljo. pred časi sem imel hude napade migrene, pomagal mi je samo ketonal. po uživanju ketonala sem se počutil zelo slabo, parkrat sem bruhal, zgubil apetit, v glavnem počutu sem se za en k***. kot izhod v sili sem poskusil še to in je delovalo. takoj po parih dimih je bil glavobol šibkejši, par minut po pokajenem jointu pa je glavobol popolnoma ponehal (pri ketonalu je trajalo 1-2 uri, če je sploh). ni boljšega zdravila za migreno kot je konoplja. pa ne bo me nihče prepričal v nasprotno. pa glede depresij. aggressive8, če v času mojih depresij nebi začel uživati konoplje, vprašanje, če bi danes pisal tu. po hudih krizah, ki sem jih mel v lajfu, sem s konopljo začel na stvari gledati z drugega zornega kota. premagal sem depresijo, postal bolj družaben, spet začel živet normaln lajf. čeprav me marsikdo zaradi tega obsoja, da sem narkič, enačijo me z uporabniki trdih drog. gre samo za nerazumevanje vsega in s tem kažejo svoje neznanje oz. potrjujejo da so slepo nasedli glupi zakonodaji, ki jih je** v glavo. meni je konoplja v lajfu precej pomagala in nimam nobene slabe izkušnje z njo. razen tega, da se ob vsakem jointu tresem, kdaj bo uletu en kaps pa mi zaplenu robo, dal k sodniku in bom plačeval položnice.
Martin Peternel 1
06. 10. 2006 15.39
Aja pa glede depresij,... čeprov sm zagovornik marihuane, ne vem če glede depresije pomaga. Sicer še nism kadil ko sm bil v depresiji, ampak če mam kakšne probleme al pa kej, ponavad če kadim ni nič boljš ampak mogoče slabš.
Martin Peternel 1
06. 10. 2006 15.38
Ja in kaj pol!?!? Edino prav da se velik piše a se vid da je to da je marihuana ilegarizerana debilizem.
user9
06. 10. 2006 14.11
No ja, spet ste me zbrisali, ni problema. Bom se tokrat zadržal in ne bom uporabil nobene grde besede. Kar pač hočem povedat je to, da se mi zdi malo čudno, da je to že četrti članek na temo marihuane v tej rubriki in glede na to, da je zaenkrat marihuana še nedekriminalizirana, mislim, da to res ni primerno. Jaz nikoli nisem rekel, da se o tem ne sme govoriti, res je edino pravilno, da se. Mislim pa, da bi zadoščal en članek na to temo. LP
jebi ga
06. 10. 2006 00.05
politiki&co,pamet v glavo!prohibicija ni rešitev.
jebi ga
05. 10. 2006 23.57
admin,koji si mi ti kurac,da bi rad to preprečil?ne vem kaj maš proti marihuani.raje se malo pouči,da ne boš neumnosti pisal.
502638
05. 10. 2006 23.57
cim prej u uporabo dat da bo res kaj k jaz bi jo ful rabu
mafic77@hotmail.com
05. 10. 2006 23.21
ja sj to je res kr tuki pišejo,ker kurac pa pusti propagando proti marihuani aaa? dj kt da use veš od marihuane