Naslovnica

Konvencija o prepovedi otroškega dela

Ženeva, 19. 11. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Konvencija o prepovedi najhujših oblik izkoriščanja dela otrok je danes stopila v veljavo. Konvencijo, ki so jo junija 1999 sprejeli v okviru Mednarodne organizacije za delo (ILO), je ratificiralo 49 držav od 175 držav članic te organizacije, so sporočili s sedeža ILO v Ženevi.

Države, ki so konvencijo ratificirale, morajo tako v skladu z določili ukrepati proti prostituciji otrok in proti otroški pornografiji. Te države tudi ne smejo dopustiti, da bi otroci opravljali pretežko in nevarno delo, prav tako pa države ne smejo prisiliti otrok, mlajših od 18 let, v sodelovanje v oboroženih spopadih. Države, ki pa konvencije še niso ratificirale, pa naj si prizadevajo izpolnjevati določila te konvencije, čeprav jih ta formalno ne zavezujejo, so še zapisali v izjavi za javnost organizacije ILO.

ILO ocenjuje, da se po svetu zlorablja delo približno 250 milijonov otrok, starih med 5 in 14 let. Polovica jih dela poln delovni čas. Sprejeta konvencija naj bi po ocenah organizacije ILO zajela več deset milijonov otrok, ki naj bi po svetu opravljali razna nevarna dela, največ v smodnišnicah in kamnolomih.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.