ZOI 2006

Kostelićeva ubranila zlato v kombinaciji

Torino, 18. 02. 2006 16.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nova stara zmagovalka olimpijske kombinacije je Janica Kostelić. Srebro je osvojila Schildova, bron pa Paersonova.

Kljub slabemu počutju je Janica Kostelić ubranila zlato kombinacijsko medaljo
Kljub slabemu počutju je Janica Kostelić ubranila zlato kombinacijsko medaljo FOTO: Reuters

Hrvatica Janica Kostelić (2:51,08) je ubranila zlato medaljo v kombinaciji alpskih smučark na olimpijskih igrah v Torinu ter s četrtim zlatim odličjem postala najuspešnejša alpska smučarka v zgodovini OI. Druga je bila Avstrijka Marlies Schild (2:51,58), ki je zaostala pet desetink, tretja pa Švedinja Anja Paerson (2:51,53; +0,55). Petra Robnik, edina Slovenka, ki je končala nastop, je bila 21. (2:57,40; +6,32), Urška Rabič pa ni končala druge vožnje petkovega slaloma.

Ponosna na svoje dosežke
Ponosna na svoje dosežke FOTO: Reuters

Janica – legenda

Kostelićeva je, podobno kot na OI v Salt Lake Cityju, tudi v Torinu pisala olimpijsko zgodovino. Pred štirimi leti je na ameriških tleh osvojila tri zlate medalje (slalom, veleslalom, kombinacija) in še eno srebrno (superveleslalom). V Torinu zaradi povišanega utripa srca ni nastopila na smuku, v kombinaciji pa je 24-letna Hrvatica zdržala pritiske in predvsem težave z zdravjem. Kljub oslabelosti in visoki telesni temperaturi je dvodnevno maratonsko tekmovanje, predvsem pa čakanje na začetek tekem, končala na prvem mestu, zlato pa si je priborila v smukaškem delu, ki je bilo na vrsti zadnje. To je bilo drugo torinsko odličje družine Kostelić; srebra v kombinaciji se je že pred tem veselil tudi njen brat Ivica.

S petimi olimpijskimi medaljami, štirimi zlatimi, je Kostelićeva na večni lestvici alpskih smučark prehitela legendarno Švicarko Vreni Schneider, ki je bila na OI trikrat prva ter po enkrat druga in tretja, Italijansko Deborah Compagnoni (štiri odličja, tri zlate in srebrne medalje), ter Nemko Katjo Seizinger (pet odličij, tri zlate in dve bronasti medalji). Na večni lestvici je med vsemi zimskimi olimpijci in olimpijkami na 17. mestu. Skupna zmagovalka svetovnega pokala leta 2001 in 2003 je doslej na svetovnih prvenstvih osvojila še pet zlatih odličij: v smuku (2005), slalomu (2003, 2005) in kombinaciji (2003 in 2005).

Nisem se najbolje počutila. Zdelo se mi je, kot da je cela večnost do cilja. Z zlatom pa sta bila moj trud in vztrajnost poplačani. Presrečna sem, saj se izpolnila zastavljeni cilj. Janica Kostelić o tem kako se je počutila po smuku

Po petkovem večernem slalomu si je najboljše izhodišče pripravila Schildova. Kostelićeva je za njo zaostajala 46 stotink, tretja je bila Avstrijka Kathrin Zettel, četrta pa Paersonova. Po prvi vožnji je bila Janica sicer druga, 26 stotink za Schildovo, tretja pa je bila Paersonova, ki si je mesto delila z Avstrijko Nicole Hosp, dobitnico srebra s SP 2003. Ko je naslednji dan v cilj skrajšanega smuka pripeljala Paersonova, je prevzela vodstvo, vendar je bila na čelu le do nastopa hrvaške 'bele kraljice', ki jo je gladko ugnala. Švedinja, ki je na koncu izgubila srebro in še drugič po smuku na teh igrah končala tretja, se je razočarano umaknila in si s Kostelićevo še nekaj minut po tekmi ni podala roke.

Marlies Schild, Janica Kostelić in Anja Paerson
Marlies Schild, Janica Kostelić in Anja Paerson FOTO: Reuters

"Pred smukom sem se malce spogledovala s tretjim mestom. Bron bi bil zame prav toliko vreden, kot zlato. Ne veste, kako sem vesela, da so se OI zame začele z nepričakovanim srebrom," je bila vesela Schildova, ki bila kot specialistka za tehnične discipline presenetljivo uspešna na smuku in je končala druga, objeta v ciljni ravnini s Kostelićevo. Ta je tudi tokrat, tako kot po obeh vožnjah slaloma, pokleknila v sneg, le da so bile njene misli bolj vesele, kot po slalomskih vožnjah, ko je zmajevala z glavo. 

Kombinacija se je odločala po smuku

Drugič v zgodovini ZOI se je kombinacija odločala po tekmi v smuku in ne po slalomu, kot običajno. Organizatorji so imeli veliko težav z vremenom že v petek, ko so morali odpovedati smuk. Zaradi močnega sneženja in vetra so začetek tekme, načrtovane za 12. uro, dvakrat prestavili, toda tretjič se je na skrajšano progo, začetek je bil na startu superveleslaloma, pognala samo Hrvatica Nika Fleiss, prva s startne liste. Na skoku je padla in vodstvu tekmovanja ni preostalo drugega, kot da odpove preizkušnjo zaradi premočnega vetra in ga prestavil na soboto. Tudi drugi dan se ni začel po načrtih, saj so tekmovalke začela uro in pol pozneje, kot je bilo predvideno, zaradi megle in tudi zaradi prestavljanja začetka moškega superveleslaloma, ki so ga namesto dopoldne zaradi sneženja izvedli popoldne, ko je žensko smukaško progo obsijalo sonce.

Po petkovem odstopu Rabičeve je bila iz slovenskega tabora na startu smuka le Robnikova. "Potrudila sem se in dala vse od sebe, žal pa kaj več nisem mogla storiti," je po kombinacijskem smuku povedala Robnikova, ki v smuku ni izkoristila ponujenega. Kot večja specialistka za hitre discipline je bila po slalomu na 18. mestu (+4,16), z boljšim smukaškim nastopom bi se lahko pomaknila do 15. mesta, do desetouvrščene Monike Bergmann Schmuderer pa jo je po slalomu ločila dobra sekunda.

Izid: 

||1. Janica Kostelić (Hr) |2:51,08
2. Marlies Schild (Avt)| +0,50
3. Anja Paerson (Šve) | +0,55
4. Kathrin Zettel (Avt) | +1,33
5. Nicole Hosp (Avt) |+2,13
6. Michaela Kirchgasser (Avs)|+2,40
7. Martina Ertl (Nem) |+3,20
8. Jessica Lindell Vikarby (Šve) |+4,11
9. Julia Mancuso (ZDA)|+4,36 
10. Brigitte Acton (Kan)|+4,67
...
21. Petra Robnik (Slo)|+6,32||

SORODNI ČLANKI