Tujina

Zaprtje ameriške vlade odneslo 24 milijard dolarjev

Washington, 17. 10. 2013 06.55 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Republikanci in demokrati so ključen dogovor o povišanju meje javnega dolga dosegli v senatu, čez nekaj ur pa so dogovor potrdili v predstavniškem domu. Financiranje vlade se podaljšuje do 15. januarja, nova meja javnega dolga pa bo zadostovala le do 7. februarja.

Američani so lažje zadihali. Potem ko so republikanci in demokrati v senatu dosegli dogovor o nadaljevanju proračunskega financiranja vladnih agencij in povišanju dovoljene meje javnega dolga, je čez nekaj ur tudi predstavniški dom ameriškega kongresa z udobno večino, 285 glasovi za in 144 glasovi proti, potrdil senatni predlog.

Predlog je podpisal še predsednik ZDA Barack Obama. Predsednikov podpis pomeni, da se bo lahko na delovna mesta vrnilo več sto tisoč uslužbencev zvezne vlade, ki so bili od 1. oktobra na prisilnem dopustu.

Predstavniški dom je predlog potrdil uro in pol pred iztekom roka, to je do šeste ure zjutraj po srednjeevropskem času. Rok ni bil več pomemben, ko je postalo jasno, da bo predlog potrjen, saj finančno ministrstvo ZDA čez noč ni plačevalo računov. Vendar pa je bila škoda pri zaupanju v stabilnost ZDA že narejena in dodatna se obeta že januarja. Financiranje vlade se podaljšuje le do 15. januarja, nova meja javnega dolga pa bo zadostovala le do 7. februarja.

Kot so pojasnili v bonitetnih hišah Moody's ter Standard & Poor's (S&P), bo zaprtje ameriške vlade, ki je trajalo 16 dni, rast največjega gospodarstva na svetu v zadnjem četrtletju na letni ravni oklestilo za od 0,5 do 0,6 odstotne točke. V S&P so ocenili, da je ameriško gospodarstvo zaradi tega izgubilo 24 milijard dolarjev. Doma je bilo na sto tisoče zveznih uslužbencev, zaprti pa so bili tudi nacionalni parki, ki so jedro ameriške turistične industrije.

Zaprtje vlade
Zaprtje vlade FOTO: Reuters

Predlog zakona zahteva od ministrstva za zdravstvo, da potrdi, da bodo subvencije za zdravstveno zavarovanje v okviru velike reforme iz leta 2010, ki ji nasprotniki in zdaj tudi zagovorniki pravijo "Obamacare", dobivali res le tisti, ki jih potrebujejo. Predlog prav tako poziva k pogajanjem med senatom in predstavniškim domom glede znižanja proračunskega primanjkljaja.

Kitajska agencija znižala bonitetno oceno ZDA in ohranja negativne obete

Je pa danes kitajska bonitetna agencija Dagong znižala bonitetno oceno ZDA z A na A- in ohranila negativne obete. Za ta korak se je odločila kljub v kongresu sklenjenemu dogovoru. V agenciji pravijo, da ostajajo pogoji za potencialno plačilno nesposobnost ZDA "nespremenjeni". "Ključno dejstvo, da rast dolga občutno presega rast fiskalnih prihodkov in bruto domačega proizvoda, ostaja nespremenjeno," je zapisala agencija, ki se hoče upreti ameriškim velikanom Standard & Poor's, Fitch in Moody's. Dagong opozarja, da je plačilna sposobnost ZDA ranljiva, saj gospodarsko najmočnejša država na svetu svoje dolgove odplačuje z novim zadolževanjem. "Vlada se zato še vedno približuje skrajni meji zaradi krize plačilne nesposobnosti, česar ne morejo občutno ublažiti v bližnji prihodnosti," so zapisali.

Republikanci umaknili svoje zahteve

O zahtevah republikancev, zaradi katerih se je 1. oktobra ustavilo financiranje večjega dela vladnih agencij, pa ni ne duha ne sluha. Glede na ankete javnega mnenja je Obama, ki je od začetka vztrajal, da se ne bo pustil izsiljevati, iz boja izšel kot zmagovalec. Nemudoma po senatnem glasovanju je obljubil takojšen podpis predloga, ko ga dobi na mizo, in ponovil, da se je z republikanci pripravljen pogajati o vseh zamislih, ki bodo koristile ljudem in državi.

Obama ni kritiziral in ni kazal s prstom na krivce za skorajšnji stečaj ZDA, ampak je pohvalil voditelje obeh strank za dogovor. Republikanski pripadniki gibanja čajanke in teksaški senator Ted Cruz, ki so zakuhali krizo z uvodnimi zahtevami, da se v zameno za financiranje vlade in dvig meje javnega dolga odvzame denar zdravstveni reformi predsednika Obame, pa po porazu niso pokazali nobene pripravljenosti na prihodnje kompromise.

Cruz je obljubil, da se bo še naprej z vsemi silami boril proti reformi, in je kritiziral republikanske kolege v senatu, ker so sprejeli dogovor. Predsedniku predstavniškega doma Johnu Boehnerju iz Ohia pa so kongresni republikanci glasno zaploskali, ko je priznal poraz in dejal, da so se dobro borili, vendar jim ni uspelo zmagati.

Obama pravi, da so republikanci povzročili nesmiselno škodo.
Obama pravi, da so republikanci povzročili nesmiselno škodo. FOTO: Reuters

"Američani so siti Washingtona"

Obama se je danes popoldne le odzval in ostro kritiziral kongresne republikance zaradi "nesmiselne" škode, ki so jo z zaprtjem vlade in zavlačevanjem pri dvigu dovoljene meje zadolževanja povzročili gospodarstvu, in jih pozval k resnemu delu. "Američani so siti Washingtona," je dejal Obama in obenem zagotovil, da so le ohranili zaupanje v kreditno verodostojnost ZDA.

Direktorica Mednarodnega denarnega sklada IMF Christine Lagarde je pozdravila dogovor, ampak hladno pripomnila, da je bistvenega pomena, da se meja dolga poviša na trajnejši način, s čimer se bodo zmanjšale nezanesljivosti. Kitajska, ki drži 1300 milijard dolarjev ameriškega dolga, je preko zunanjega ministrstva sporočila, da je ustrezno reševanje tovrstnih zapletov predvsem v interesu ZDA. Kitajska tiskovna agencija Šinhua pa je komentirala, da so si Američani le malce podaljšali zažigalno vrvico na lastni bombi.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HooplaToopla
18. 10. 2013 20.02
+1
Evo ga. Čez pet bodo začeli udarniško delat. Potem se bo ljudstvo uprlo. Državljanska vojna v ZDA je neizogibna, to je danes jasno že petletnim otrokom. Čez 15 let največ, lahko torej pričakujemo, da bo z delom v beli hiši pričel prvi Centralni komite Zveze komunistov Amerike. Ne vem zakaj se sploh obremenjujejo in zavlačujejo. Mar ne bi bilo bolje, da bi Obama že jutri zjutraj sporočil ameriškemu ljudstvu, da je odslej generalni sekretar in ne več predsednik. In kot svoj prvi ukrep na novi funkciji razglasil popolno nacionalizacijo.
Samo.Jst
18. 10. 2013 11.14
-1
Spet bodo povzročili zlom gospodarstva in s tem novo krizo ter vojno... grozni ZDA znalci, ki so očitno na nivoju nedorasle plavolaske v štiklih - zmanjka dnarja, povečaš limit... točno to so naredili in (upam) da vsi vemo kam pelje
Samson80
18. 10. 2013 09.51
+2
O:19 v videju , na steni imajo fašistični simbol - če nekateri tega ne veste
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.35
Mi pa smo se že ustrašili, da bo Obama znova zaprosil za podaljšanje meje zadolževanja in pocenil kredite. Pa se še vedno vrti!
lolipoly
18. 10. 2013 01.10
-1
Tu ni nobene KRIZE, problem je le v tem , da TEA party hoce po vsej sili poraziti Obama , delajo vse kar je mogoce samao , da ne bo uspel, pa ce tudi skodijo sami sebi...,))
Shisui
18. 10. 2013 09.35
+1
Itak, da je kriza, Kitajci odkrito govorijo o deamerikanizaciji sveta in odvisnosti le tega od dolarja. Take krize ZDA niso videle od 2 SV.
jocjoc321
17. 10. 2013 18.04
+2
vsaka večja kriza se je končala z revolucijo/vojno ;)
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.38
Sploh ne, Sovjetski trgi so na primer razpadli zelo mirno, hladna globalna vojna se je končala z omejenimi lokalnimi spopadi, glede na posledice 2.svetovne vojne ter tehnološko in informacijsko revolucijo, jo je človeštvo odneslo skoraj brez hujših posledic. Ekonomija je še hujša od atomske bombe, vsega je še preveć, samo za denar se še gre.
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.40
+1
Po svetu je čedalje več totalitarizma, pa čedalje manj zpora, očitno je imel Žižek prav in je res dobro, da smo proces še pospešili.
antonino
17. 10. 2013 12.54
+8
A nebi raje slovenija imela tolarje, pa bi lahko radeška papirnica delala 3 izmene za papir, pa tiskarna tolarjev tudi, pa še nebi odhajali tiskat - pa bi poplačali kredite, kradli bi lahko, tako kot danes, vsako leto ali dve bi rezali po tri nule, pa živeli srečno do konca svojih dni. Nekaj podobnega pa v resnici delajo amerikanci
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.45
V redu, ampak potem mora biti razmerje evro/tolar 1:1, moja kila gnoja je vredna enako kot na primer Avstrijska. Ekonomija se zaplete šele pri projektih, ki jih morajo načrtovati velike ekipe najboljših strokovnjakov na planetu, tam smo Slovenci šibki, ker nas nihče ne napada in ne čutimo posebne potrebe, da bi stopili skupaj, posledično nemški avto ne moremo menjati 1:1 za tomosovo štirko.
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.46
1 evro od Patrije je več vreden kot 1 evro od Sistemske tehnike, recimo.
User1063544
17. 10. 2013 08.15
+19
In to je država ki ima AAA+ status. In vsi vedo kako se iz sveta delajo norca, da bi kdo kaj ukrenil oz. ne-ukrenil pa ne... Naj ta dolar že enkrat pade....
User1063544
17. 10. 2013 09.42
+8
Š enekaj, ZDA so bili januarja 40% BDP-ja v pufu.. In računano po nekih pravih računovodskih standardih in stanja zaupanja ima ZDA cca 80.000 miljard dolarjev dolga.. In komu boste verjeli da bodo ti trgi okrevali.. Ves globus je naštelan na zahodni sistem poslovanja.. In če ZDA pade (in to ziher bo) kaj mislite se bo zgodilo z Evropo in Azijo??? OVCE... že od leta 71 nam lažejo nas zavajajo in vlečejo za nos... Mi pa sposrani se bojimo kaj bo jutri??? Veste kdo bo preživel ta kaos??? Tisti ki zna loviti ribe (če me razumete kaj vam želim povedati).
Samson80
17. 10. 2013 10.40
+5
kakšnih 40% BDP - več kot 110% BDP imajo dolga, po nekaterih izračunih imajo skupnega dolga 70,000 milijard $ Narobe svet : nam pravijo zmanjšajte dolg in rešite slovenijo, ameriki pa povečajte dolga za nekaj tisoč milijard da rešite ameriko
Vrnil sem se ?u ?u ...
17. 10. 2013 12.22
-1
Še samo to ti pove, da če kupuješ v ZDA na kredit si naj jači na brjači nje ču ču ...
antonino
17. 10. 2013 12.51
+0
zakaj pa potem hodijo naši po kredit v ameriko - a veste, po kolikšni obrestni meri je janez pristal na dolarske obveznice
alicante123
17. 10. 2013 15.23
ZDA imajo za 211.000 milijard dolarjev dolga !
dannyer
17. 10. 2013 17.51
+1
zda ima 105% javno finančni dolg + nekaj skrivnosti ki jih javnost ne ve ima zda z notranjimi kekci celo 400% javno finančni dolg .(to gre z nekimi zakoni ki država dela nekaj v 3 dni + jamstva gigantom itd)
dannyer
17. 10. 2013 17.53
+2
leta 2012 je imela zemlja 120tisoč milijard oz 120,000,000,000,000 ,00 dolgov zdaj jih je že okoli 130-150 svetovna ekonomija pa ima 82,000,000,000,000.00
dannyer
17. 10. 2013 17.54
+2
dannyer
17. 10. 2013 17.58
+2
Götterdämmerung
18. 10. 2013 02.49
Bonitetne ocene delijo tudi glede na perspektivo trgov, očitno strokovnjaki domnevajo, da bodo v prihodnje višji donosi v nanomateriale, biomolekule, infromatiko in novo energijo kot v termoelektrarne in samopreskrbo.
Samson80
18. 10. 2013 09.55
gotterdammerung - in kako bodo vrnili dolg - npr. če imaš ti 1000€ plače in da moreš na mesec vrnit 1500€ - kako boš vrnil ??? - no tako je v ZDA, tako so zapufani da živijo še samo od tiskanja denarja v nedogled
Profet
17. 10. 2013 08.14
+1
Američani so lažje zadihali. hahahaha Te morajo biti pa res ovce da verjamejo da bo nekdo sam sebe zaklal eden morda skupina nikoli...
Profet
17. 10. 2013 08.15
+1
Mimogrede dolgu ni limita...enkrat se bo vse podrlo ...
bluevanila6
17. 10. 2013 08.40
+3
gulmor
17. 10. 2013 07.26
+0
Komedijo igrajo in mislijo, da jih svet jemlje resno. Vsi vemo, da takale velesila ne more čez noč bankrotirat. Bodo pač še naprej štampali novih 70 mlrd $ na mesec.
general****
17. 10. 2013 07.35
+5
To nemore trajat v nedoGled enkrat bo sam pocilo
Samson80
17. 10. 2013 10.42
+2
amerika plača 60 milijard dolarjev na mesec , samo za odplačevanje dolga - natiska pa 2000 milijard na mesec , da plačuje vse obveznosti, to dolgo ne bo šlo in kmalu bo cela amerika kot detroit, če pa pomislimo da je tam še 300 milijonov kosov orožja, pa vemo kaj sledi
Samson80
17. 10. 2013 10.47
če ne celo 60 milijard $ na dan - se ne spomnim točno
general****
17. 10. 2013 07.18
+5
Heeehe samo prelagajo neizogiben kolaps hm mogoce bo ze februarja
Samson80
17. 10. 2013 10.44
+3
npr. včeraj niso imeli niti 2 milijona dolarjev za plačilo družinam za njihove mrtve sinove v vojni, danes pa imajo 60 milijard $ za odplačevanje dolgov ( na mesec ali na dan, se ne spomnim točno) - očitno tiskarne delajo 24ur na dan