ZOI 2006

Kriminalka na OI

Torino, 19. 02. 2006 09.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

V avstrijskem taboru so izvedli racijo, saj naj bi se tam zadrževal zloglasni Walter Mayer – krvni dopingaš.

Italijanska policija je prvič v zgodovini olimpijskih iger na prošnjo Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) nenapovedano izvedla protidopinško racijo. Večje število policistov je namreč obiskalo avstrijsko tekaško in biatlonsko vrsto v Pragelatu in San Sicariu ter več kot tri ure preiskovalo njune hiše ter avtomobile. Vse športnike so nato odpeljali na dopinške teste v olimpijsko vas v Sestrieru. Italijanska policija je med racijo ni aretirala nobene osebe.

Okrog 30 policistov je na glavo obrnilo avstrijski tabor. Razlog za takšno akcijo je bil namig, da naj bi se pri Avstrijcih še vedno zadrževal zloglasni Walter Mayer, ki so mu zaradi suma zlorabe krvnega dopinga prepovedali delovanje v športu.
Okrog 30 policistov je na glavo obrnilo avstrijski tabor. Razlog za takšno akcijo je bil namig, da naj bi se pri Avstrijcih še vedno zadrževal zloglasni Walter Mayer, ki so mu zaradi suma zlorabe krvnega dopinga prepovedali delovanje v športu. FOTO: Reuters
Zdravniška komisija MOK je sporočila, da je v nočni protidopinški akciji v avstrijskem taboru v San Sicariu nato na dopinške teste v olimpijsko vas moralo šest tekačev in štirje biatlonci. Rezultati testov - vsi so bili urinski - bodo znani v dveh dneh, je potrdil predsednik zdravniške komisije MOK Per Ljunggqvist.

Predstavniki MOK so po dogodku povedali, da so se za ta korak odločili po posvetu z italijanskim državnim tožilstvom, potem ko so od Svetovne protidopinške agencije (WADA) izvedeli za morebitno povezanost med nekaterimi športniki in Walterjem Mayerjem. Ta je bil na prejšnjih igrah trener nordijskih kombinatorcev, a so mu zaradi očitanih krvnih transfuzij prepovedali udeležbo na naslednjih dveh olimpijskih igrah.

"MOK je tako ravnal zato, ker je izvedel, da naj bi se v zasebnih prostorih avstrijske biatlonske in tekaške ekipe nahajal Walther Mayer," so sporočili iz olimpijskega komiteja. Na čelu policijske akcije je bil preiskovalec Raffaele Guariniello, ki je sicer znan tudi iz preiskav dopinških afer v zvezi z nogometnim klubom Juventus, prav tako pa je odrejal nenapovedane racije na znameniti kolesarski dirki po Italiji.

Kazen – do dve leti zapora

Italijanski policist pred vrati avstrijske hiške
Italijanski policist pred vrati avstrijske hiške FOTO: Reuters
Obravnavali so nas, kot da bi bili kriminalci. Zelo srhljivo deluje, ko se pri vratih naenkrat prikaže 30 policistov. Direktor Avstrijske smučarske zveze Markus Gandler

Uživanje prepovedanih poživil je po italijanski zakonodaji kaznivo dejanje, ki se lahko sankcionira z zaporno kaznijo do dveh let. MOK je sicer zaradi tega, ker želi ohraniti svojo avtoriteto na olimpijskih igrah, italijanske oblasti deloma prepričal, da to zakonodajo v času iger prekliče ter da bo sam izvedel načrtovanih 1200 protidopinških testov. Doslej so na igrah v Torinu pri zlorabah ujeli le rusko biatlonko Olgo Pilevo ter ji odvzeli srebrno kolajno, zdaj pa ji grozi še policijska preiskava.

Generalni sekretar Avstrijskega olimpijskega komiteja Heinz Jungwirth je po raciji povedal, da je WADA na njih postala pozorna po januarskih dopinških testih, ko so ugotovili, da je Mayer še vedno povezan z olimpijskimi kandidati. Sodišče je namreč preklicalo odločitev Mednarodne smučarske zveze (FIS) o desetletni prepovedi delovanja v smučarskem športu, zato je Mayer še vedno zaposlen na avstrijski zvezi. Kljub prepovedi je zloglasni trener zaprosil za akreditacijo v Torinu. V petek zvečer so ga opazili v avstrijski hiši v Sestrieru, avstrijski uradniki pa so zatrjevali, da se je tam znašel na zasebnem obisku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10