Naslovnica

Kršitev koalicijske pogodbe

Ljubljana, 05. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Je vladna SLS+SKD s tem, ko so se njeni štirje poslanci pridružili opozicijskim poslancem in podpisali pod zahtevo za ustanovitev preiskovalne komisije, ki naj bi raziskala okoliščine domnevnega oškodovanja elektrogospodarstva, kršila koalicijsko pogodbo?

Po mnenju predstavnikov LDS, koalicijske partnerice SLS+SKD, je zanesljivo šlo za vnovično kršitev koalicijske pogodbe. V skladu z njo bi namreč morala koalicija, kot je povedal v.d. generalnega sekretarja LDS Bogdan Biščak, obravnavati ustanovitev vsake parlamentarne komisije restriktivno. Prav tako so poslanci SLS+SKD, je še dejal Biščak, to znova naredili, ne da bi obvestili ostale koalicijske partnerje in skušali z njimi uskladiti stališče do takšne pobude. V vodstvu SLS+SKD očitke o kršitvi koalicijske pogodbo zavračajo, saj, kot pravijo, v koalicijski pogodbi ni nikjer posebne določbe, ki bi preprečevala, da bi poslanci tudi koalicijskih strank pristopili k oblikovanju parlamentarne preiskovalne komisije. V SLS+SKD tudi pravijo, da je Franci But samo izvršil sklep vlade v dogovoru s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, zato je ''žuganje s prstom proti SLS+SKD v tem primeru odveč.

Ostale stranke so se razdelile po pričakovanjih in precej stalnih političnih koordinatah. ZLSD, SNS, Desus in Stranka mladi so nezadovoljni, SDS in Nova Slovenija pa ''zmerno'' optimistični.

O morebitnih posledicah podpisa štirih poslancev SLS+SKD pod omenjeno zahtevo za delovanje koalicije v tem trenutku še ni moč govoriti. Kot je pojasnil vodja poslanske skupine LDS Tone Anderlič, liberalna demokracija tega še ni analizirala, vendar pa gre po njegovem mnenju za "eno od stvari, ki v zadnjem času na nek način odstopajo od dogovorov v koaliciji in bo vsekakor potrebna analiza ravnanja na več področjih ne le na tem". Po mnenju generalnega sekretarja vlade Mirka Bandlja je ravnanje štirih poslancev SLS+SKD zanesljivo možno šteti za kršitev koalicijske pogodbe. Ta namreč delovanje vlade ureja na ta način, da si stranke in ministri v vladi medsebojno zaupajo in odprta vprašanja rešujejo na drugačen način, ne pa z oblikovanjem parlamentarnih komisij, je še dejal. "Če si z nekom v zakonski zvezi, je najmanj, kar pričakuješ, da boš najprej zadeve reševal za štirimi stenami, ne pa takšen način - to je zanesljivo skregano s samim duhom koalicije in skupnega delovanja," je še dejal.

Po drugi strani vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik pravi, da v koalicijski pogodbi ni nobene določbe, ki bi poslancem preprečevala, da podpišejo predlog za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije. Kot je še dejal, so v poslanski skupini o tem vprašanju enotni. Sicer se je s poslanci SLS+SKD o tem vprašanju na poslanski skupini pogovarjal predsednik stranke Franc But. Sam osebno zastopa zelo jasno stališče, da je bistveno bolje takšne zadeve v koaliciji predhodno uskladiti v koaliciji, kljub temu pa meni, da v koalicijski pogodbi ni nikjer posebne določbe, ki bi preprečevala, da bi poslanci tudi koalicijskih strank pristopili k oblikovanju preiskovalne komisije. Res pa je, da v koalicijski pogodbi piše, da bo koalicija zelo restriktivno postopala pri oblikovanju različnih preiskovalnih parlamentarnih komisij, je še dejal.

ZLSD je za jutri zahtevala sklic vrha koalicije, v LDS pa razmišljajo celo o sklicu sveta stranke, ki edini lahko odloča o izločitvi SLS+SKD iz vlade. Zaenkrat pa je vendarle težko reči, kdo in zakaj je bolj jezen na SLS+SKD. Ali gre dejansko za nezadovoljstvo zaradi preiskovalne komisije, nasprotovanja poslovniku ali pa je v ozadju predvsem jeza zaradi vrnitve gozdov cerkvi, ki jo je izvršil minister Franci But.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.