Kučan sporazum iz Nice vidi kot kompromis med interesi celote in posameznimi koristmi. "Preseči zgodovinsko delitev Evrope z vključitvijo članic iz nekdanje politične vzhodne Evrope, ohraniti opravilno sposobnost in hkrati poglobiti integracijo držav članic ter razmišljati kot skupnost, so za zdaj očitno še prezahtevni cilji," je dejal Kučan, ki je opozoril, da ni realno pričakovati, da bi se stališča posameznih članic EU v vsem zbližala tako rekoč čez noč.
Predsednik republike je poudaril, da je združena Evropa lahko le "skupnost, ki jo oblikujejo nacionalno sicer determinirane in identificirane države, ki pa so v svojem bistvu vendar države državljanov," pri čemer misli na države kot skupnost enakopravnih ljudi, ne glede na njihovo nacionalno, versko, rasno ali drugo pripadnost. Kučan je, kar zadeva prihodnost EU, optimist in ne verjame, da je do sklepov o širitvi EU prišlo predvsem zaradi bojazni pred političnimi posledicami upočasnitve procesa širitve za kredibilnost skupnosti, temveč da je prevladalo spoznanje, da ni miru, varnosti in razvoja, če vse to ni zagotovljeno vsem v Evropi.
Bertelsmannova fundacija, ena največjih svetovnih medijskih združb, je forum v sodelovanju z uradom nemškega kanclerja Gerharda Schröderja pripravila že tretje leto zapored. Poleg Kučana so se foruma udeležili ugledni politični in gospodarski predstavniki Evrope, poleg nemškega kanclerja še predsednik Evropske komisije Romano Prodi, predsednik Litve Valdas Adamkus, Ukrajine Leonid Kučma, španski premier Jose Maria Aznar in drugi.