Bili so skupina belih mulcev, ki se je poleg poplave črnih rap pionirjev tistega časa, povezala v bend, ki je v začetku nažigal hard core in punk. A že od vsega začetka so brez sramu molili ogledalo skorumpirani Ameriki in človeškemu licemerju nasploh. Toda Ad Rock, Mike D in MCA so se vedno in predvsem noro zabavali.
Beastie Boys so javnost prvič resneje napadli leta 1986 z albumom Licensed to Ill, pod taktirko producenta Ricka Rubina, ki je dobil idejo, da bi zmešal trde metalske rife in rapovsko čvekanje. In Beastijem je met nedvomno uspel, saj so ploščo prodali v milijonskih nakladah. Zanimivo je torej, da so se svojih začetniških let, ki ji sami opisujejo kot 'leta budweiserja', kasneje začeli sramovati. Dejstvo pa je, da je Rubin postal novi rap guru, ki je skupaj z albumom Raising Hell črnih pionirjev Run D.M.C. poskrbel, da je založba Def Jam (ta je kasneje podpisala tudi s Public Enemy in LL Cool J-jem), pisala zgodovino rap glasbe. Javnost pa je Beastie Boys ali ljubila ali sovražila. A to njih nikoli ni preveč zanimalo. Pisali so svojo zgodbo, ki se še ni zaključila.
Žurerji, pozerji in aktivisti
Žurerski orkan, ki je dodobra pretresel glasbeno sceno sredi 80-ih, so Beastie Boys preživeli v pivskem deliriju. Puritanci so kajpak izgubljali lase, tisti z večjim posluhom pa so v ozadju zaznali še kaj več kot le povabilo na zabavo. Na satiričen in pogosto sarkastičen način so Američanom razkrili, da ne živijo v deželi, kjer se cedita med in pivo. Beastie Boys niso ostali le pri besedah in so svet tudi aktivno spreminjali, seveda na svoj način.
Čeprav so bili znani kot nepopravljivi žurerji, so osupnili svet z družbeno odgovornim aktivizmom. Problematiko kitajske okupacije Tibeta so postavili v ospredje ameriške javne debate z vsakoletnimi dobrodelnimi koncerti. S pomočjo prijateljev so spet dokazali, da gre lahko odgovorno in zabavno z roko v roki.
Neutrudljivi kreativci
Beastie Boys se že kmalu pokazali, da imajo kreativne energije na pretek. Namesto, da bi se ujeli v lastno zanko, so kreativne presežke poleg v glasbo in dobrodelni aktivizem usmerili še v glasbeno založbo Grand Royal, revijo in znamko oblačil.
Samozadostnost jim je prav gotovo tuja. V ozadju jih podpira zvesta lokalna skupnost in ljudje, ki jih štejejo skorajda za polnopravne člane skupine. V edinstveno formulo Beastie Boys je na začetku verjelo le malo ljudi. Danes jim kultni status priznavajo kritiki in občinstvo.
Bolj kot glasba se zdi, da je njihova največja odlika sproščen humor, ki preveva njihov odnos do življenja. Kanček neresnosti ponujajo kot najboljše zdravilo proti razočaranju in trpljenju, ki ga prinaša življenje. Pozorni poslušalec bo konstruktivno neresnost opazil tako v glasbi kot v domiselnih videospotih. Kdo le ne pozna kultnega spota Sabotage, ki ga je režiral Spike Jonze, ali recimo 'diabolični' Body Movin'.
Fantje so danes stari okoli 40 let, na glasbeni sceni pa kraljujejo že poštenih 20 let. Vendarle se zdi, da leta niso načela ne ostrine ne svežine. Njihova glasba, podoba, slog ter odnos do življenja in ljudi so, tako kot že od nekdaj, nekaj posebnega.
Nedavno so udarili z najnovejšim albumom To The 5 Boroughs, zato ga prečekirajte, v kolikor ga še niste.