Naslovnica

KVIAZ podprl Kučanove kandidate

Ljubljana, 23. 01. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je brez razprav in glasu nasprotovanja (13:0) za odločanje na bližnjem zasedanju državnega zbora pripravila predlog predsednika države Milana Kučana za določitev treh kandidatov za sodnike Evropskega sodišča za človekove pravice, izmed katerih bodo v Strasbourgu izvolili predstavnika, ki bo v omenjeni ustanovi naslednjih šest let predstavljal Slovenijo. Na listi kandidatov, o kateri bo DZ po napovedih odločal še ta teden so dr. Arne Mavčič, dr. Anton Perenič in dr. Boštjan M. Zupančič.

Arne Mavčič, rojen 4. avgusta 1948, je pravni strokovnjak za ustavno pravo in mednarodno pravo človekovih pravic, sicer pa je predstojnik Pravnega informacijskega centra ustavnega sodišča pa tudi ekspert Beneške komisije. Za sodnika evropskega sodišča ga je predlagalo Društvo za ustavno pravo Slovenije.

Anton Perenič, rojen 14. maja 1941, je pravni strokovnjak za področje teorije države in prava, ustavnega prava ter človekovih pravic in temeljnih svoboščin, poleg tega pa je tudi nadomestni član Beneške komisije. Za sodnika evropskega sodišča ga je predlagala ljubljanska pravna fakulteta.

Boštjan M. Zupančič, rojen 13. maja 1947, sedanji sodnik evropskega sodišča za človekove pravice je strokovnjak za kazensko pravo, kazenski postopek in primerjalno ustavno pravo, predlagala pa ga je odvetniška zbornica.

Po protokolu št. 11 h Konvenciji o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin je Sloveniji v 41-članskem Evropskem sodišču za človekove pravice zagotovljeno eno mesto. Dosedanjemu slovenskemu članu sodišča Boštjanu M. Zupančiču poteče triletni mandat 31. oktobra letos, Slovenija pa mora Parlamentarni skupščini Sveta Evrope predložiti listo treh kandidatov, izmed katerih bo izbrala le enega. Listo kandidatov bo na predlog predsednika republike z večino glasov vseh poslancev določil državni zbor s tajnim glasovanjem.

Izbrani sodnik bo šestletni mandat nastopil po koncu mandata sedanjega slovenskega predstavnika v Strasbourgu Boštjana M. Zupančiča. Evropsko sodišče za človekove pravice je z delom začelo 1. novembra 1998, polovici sodnikov pa je bil z žrebom določen le triletni mandat, s čimer so želeli zagotoviti kontinuiteto sodišča, saj se bo sedaj, ko imajo vsi sodniki šestletni mandat, na vsake tri leta zamenjala polovica sodnikov. Največ možnosti za izvolitev ima po vsej verjetnosti Zupančič, ki je Slovenijo predstavljal že do sedaj, saj bi bilo imenovanje že izkušenih sodnikov dobro zaradi načela kontinuitete ter učinkovitosti, utrjevalo pa bi tudi avtoriteto sodišča, je ob letošnjem dnevu ustavnosti povedal namestnik generalnega sekretarja Sveta Evrope Hans Krueger.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.