Energetska odvisnost Slovenije je bila lani po ugotovitvah statističnega urada 47-odstotna. To pomeni, da je država uvozila manj kot polovico potrebne energije in zabeležila najnižjo vrednost energetske odvisnosti po letu 2000. Proizvodnja primarne energije je bila v medletni primerjavi višja za 0,4 odstotka.
Proizvodnja primarne energije v Sloveniji je lani znašala 3,57 milijona ton naftnega ekvivalenta, predlani pa 3,55 milijona ton naftnega ekvivalenta.
Lani se je v primerjavi z letom prej proizvodnja hidroenergije zvišala za 18 odstotkov, geotermalne in solarne energije za osem odstotkov ter obnovljivih virov za štiri odstotke. Znižala sta se proizvodnja premoga za dva odstotka in proizvodnja v jedrski elektrarni za štiri odstotke.
V strukturi oskrbe z energijo so prevladovali naftni proizvodi s 33 odstotki, sledila so trdna goriva in nuklearna energija s po 20-odstotnim deležem, obnovljivi viri energije in zemeljski plin s po 10-odstotnim deležem, hidroenergija s šestodstotnim in geotermalna in sončna energija z enoodstotnim deležem.
Lani je bilo v Sloveniji uvožene manj kot polovico potrebne energije oz. omenjenih 47 odstotkov. V obdobju od leta 2000 naprej je energetska odvisnost dosegla najvišjo vrednost leta 2008, ko je znašala 55 odstotkov, in najnižjo, kot omenjeno, lani.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.