Falcon, ki je pred dnevi pristal na mariborskem letališču in ga je po Interpolovem nalogu zadržala slovenska policija, je registriran na podjetje, ki ima sedež v Luksemburgu. Lastnik letala naj bi bil dejansko kontroverzni italijanski bogataš Francesco Bellavista Caltagirone.
Pred dnevi so Caltagironeja aretirali zaradi 35 milijonov evrov težke goljufije pri izgradnji pristanišča Concordia v Fiumicinu. Medtem mu je italijanska finančna policija zasegla premoženje v Italiji in tujini.
Caltagirone si je ukrep finančne policije "zaslužil" zaradi upravljanja 50 podjetij in skladov, med katerimi nobeno ni imelo sedeža v Italiji. Ker je družba dejansko delovala na italijanskem ozemlju, je bila po ugotovitvah finančne policije dolžna plačevati davke. "Pri njem smo odkrili veliko utajo davkov v vrednosti okoli 160 milijonov evrov, zato lahko osebi, o kateri govorimo, zasežemo premoženje v tej vrednosti," je za 24UR pojasnil podpolkovnik Paolo Borrelli s finančne policije. Med premoženjem, ki so ga pristojni zasegli, sta tudi luksuzna, 71 metrov dolga in med 81 in 100 milijonov evrov vredna jahta ter do 20 milijonov evrov vreden falcon.
Kot smo že poročali, se je s falconom v Maribor iz Turčije pripeljal Tom Mastnak, prokurist nemškega podjetja Express Airways, ki ima podružnico tudi v Sloveniji. Nemci so potrdili, da so letalo nameravali kupiti in ga prodati naprej. Očitno pa za domnevno umazane posle lastnika spornega falcona niso vedeli.
Letalo varujejo policisti. Aktivnosti na področju mednarodnega sodelovanja in medsebojne pravne pomoči še potekajo, pravijo na mariborskem tožilstvu. Tako bo več o falconu znano, ko bo mariborsko tožilstvo od italijanskih varnostnih organov prejelo potrebno dokumentacijo.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.