V LDS obžalujejo, da se je v tem mandatu pokazalo, da na področju zdravstva slovensko javnost vedno bolj prežema nezadovoljstvo. Osnovni problem slovenskega zdravstva sta neučinkovitost in neekonomičnost, je na današnji novinarski konferenci ocenil podpredsednik LDS Slavko Ziherl.
Poslanec LDS Ljubo Germič je ob tem poudaril, da obstaja jasna ločnica med njihovimi stališči in stališči vlade glede tega področja. Med učinki delovanja te vlade je izpostavil zmanjšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev v tem mandatu, razgradnjo javnega osnovnega zdravstva, odsotnost dialoga z državljani ter brez vizije in strategije izvedene ukrepe na tem področju. Izpostavil je tudi resolucijo o planu zdravstvenega varstva, ki je bila sprejeta brez konkretnih ukrepov, narejenih analiz in ocen finančnih posledic.
Kritika Germiča je še, da izpeljane spremembe v zdravstvu ne bodo zagotovile dolgoročne stabilnosti zdravstvenega sistema ter da niso zasnovane tako, da bi zagotavljale racionalno rabo razpoložljivih sredstev ob predpostavki ohranjanja že obstoječih pravic. Zato so po besedah Germiča ter Ziherla v stranki pripravili konkreten program za zdravstveno področje, v katerem ponujajo odgovore na vprašanje, "kako peljati zdravstvo v pravo smer". "Imamo jasne in uresničljive ukrepe," je poudaril Ziherl.
Podpredsednik LDS je med ukrepi, ki jih nameravajo izpeljati, če prevzamejo oblast, navedel spremembo sedanjega kolektivnega plačnega sistema v zdravstvu. Zaposlene bi po prepričanju LDS morali plačevati glede na opravljeno delo in ne po sistemu uravnilovke. Med ukrepi je izpostavil še pripravo zdravstvene mreže, ki bi po njegovih besedah morala biti krojena po potrebah prebivalstva, ne pa po interesih zdravništva. "Pod našo vlado se bodo koncesije podeljevale po razpisih," je nadaljeval Ziherl.
Vezava zdravniških plač na produktivnost je še eden od ukrepov, ki jih predvidevajo v LDS. Izboljšava bo po njihovem prepričanju tudi sistem akreditacije javnih zdravstvenih zavodov in koncesionarjev. "Samo akreditirani bodo lahko sklepali pogodbe z ZZZS," je pojasnil Ziherl. Ukrep, ki bo po mnenju LDS izboljšal slovensko zdravstvo, je tudi vpeljava cost-benefit analiz za vsako storitev, ki se opravlja, napovedujejo pa tudi uvedbo konkurenčne zavarovalnice za obvezna zdravstvena zavarovanja, znižanje premij dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja ter vpeljavo
nadstandardnih zavarovanj.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.