Mariborski radarji. Morda eden najjasnejših primerov zlorabe javnih naročil in javno-zasebnega partnerstva. Poker takrat še mariborskega župana Franca Kanglerja je na koncu povzročil njegov odstop in lokalno vstajniško gibanje spremenil v nacionalno vstajo.
V gradbeništvu, kjer je korupcija pregovorno skoraj doma, si že leta sledijo poročila o kartelnih dogovorih, korupciji in kaznivih dejanjih. V praksi, ko je pogodba z naročnikom enkrat podpisana, sledi "zelo veliko število aneksov na največjih primerih", pravi predsednik Računskega sodišča Tomaž Vesel.
In eden najbolj razvpitih primerov zlorabe javnih naročil, kjer so se v kazenski ovadbi znašli tako naročniki, torej zastopniki Darsa, kot izvajalci – gradbena barona Dušan Črnigoj in Ivan Zidar –, je predor Šentvid. Odpadanje ometa, tretji vozni pas in aneksi. Vrednost projekta je zrasla za skoraj 100 milijonov evrov.
Najbolj značilen kartelni dogovor pa je gotovo zemonski. V glavni vlogi znova Zidar in Črnigoj, ki sta si zamislila delitev petmilijardnega posla gradnje avtocestnega križa. "Če se ne bi tako organizirali, bi po Sloveniji 'harali' tujci," je novembra 2010 razlagal Črnigoj.
Zdaj tujci v Sloveniji kljub tovrstnim zaščitniškim praksam dobivajo vse več poslov. Domača konkurenca preprosto izginja, dodaja Vesel.
Pri vrhu po stopnji korupcije je tudi zdravstvo. Razpisna dokumentacija je pogosto pisana na kožo določenemu ponudniku. Po podatkih računskega sodišča je vsaj 70 odstotkov investicij v zdravstvu bilo sklenjenih zunaj predvidenih postopkov javnih naročil. "Nakup medicinske opreme, pri kateri kamor koli smo posegli z revizijo, nismo imeli najbolj srečne roke pri reviziji," je o tem povedal Vesel.
Vesel še dodaja: Slovenija je, žal, bogata s primeri slabe prakse. A kaj ko to slabo prakso že 22 let plačujemo davkoplačevalci.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.