Število prebivalcev Nemčije in Japonske naj bi se v naslednjih 50 letih zmanjšalo za 14 odstotkov, so ugotovili v poročilu o napovedi svetovnega prebivalstva pri ZN. Zaradi vedno višje pričakovane življenjske dobe, ki naj bi v evropskih državah do leta 2050 znašala kar 82 let, naj bi bilo ostarelih kar dvakrat več kot otrok. Delež ljudi, starejših od 60 let naj bi tako v razvitih državah iz sedanjih 20 odstotkov poskočil na kar 33 odstotkov.
Svetovno prebivalstvo trenutno narašča za 1,2 odstotka oziroma 77 milijonov otrok na leto, polovico vsega svetovnega podmladka pa predstavljajo novorojeni v šestih državah: največ v Indiji, ki ji sledijo Kitajska, Pakistan, Nigerija, Bangladeš in Indonezija.
V industrijsko razvitih državah živi trenutno 1,2 milijarde ljudi, vendar se bo tudi ta številka v prihodnosti spremenila. Starejši ljudje bodo postopoma predstavljali vse večji del prebivalstva razvitih držav. Po drugi strani se bo prebivalstvo v državah tretjega sveta skoraj podvojilo, saj bo po napovedih naraslo s 4,9 milijarde na vsaj 8,2 milijarde, po nekaterih napovedih pa celo na 11,9 milijarde.
Največjo rast prebivalstva pričakujejo demografi ZN v 48 najmanj razvitih državah na svetu, kjer naj bi se število prebivalcev kar potrojilo.