Slovenija

Ljubljanska občina bi gradila priveze, gradbena stroka pa opozarja na nevarnost poplav

Ljubljana, 20. 01. 2014 18.24 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ljubljanska občina bi preuredila brežine Gruberjevega prekopa in postavila pristane. Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo pa opozarjajo, da bi se s tem zmanjšala prevodnost struge, posledično pa povečala možnost za poplave v naseljih na Ljubljanskem barju.

Mestna občina Ljubljana namerava preurediti brežine Gruberjevega prekopa na Ljubljanici in postaviti pristane, je razvidno iz razpisne dokumentacije za izbiro izvajalcev, objavljene na portalu eNaročanje.

Nabrežje Ljubljanice
Nabrežje Ljubljanice FOTO: Reuters

Na Fakulteti za gradbeništvo in geodezijo Univerze v Ljubljani pa opozarjajo, da privezi plovil ne sodijo v razbremenilni kanal Ljubljanice. Na fakulteti pojasnjujejo, da prevodnost vode v Gruberjevem prekopu in Ljubljanici skozi mesto ne omogoča zadostne varnosti pred poplavljanjem naselij na Ljubljanskem barju. Prevodnost obeh strug je po njihovi oceni treba čimbolj povečati in se izogniti kakršnimkoli ukrepom, ki njuno prevodnost zmanjšujejo.

Plovila za pretočnost sicer niso prevelika ovira, vendar njihovega vpliva ne gre zanemariti, saj so velika potencialna nevarnost v primeru, da bi se prevrnila ali potopila. V tem primeru bi se splav lahko zagozdil na mostni opornik Karlovškega mostu ali pa na zapornico na Roški cesti. Delna zamašitev Gruberjevega prekopa, ki je v celoti v območju Nature 2000, pa ima lahko katastrofalne posledice za gorvodna naselja, navajajo na fakulteti.

Poleg avtorja Andreja Vidmarja so se pod besedilo, ki so ga med drugim posredovali mestni občini in Agenciji RS za okolje, podpisali še Mitja Brilly, Lidija Globevnik, in Andrej Kryžanowski.

Prevodnost struge bi zmanjšala tudi postavitev pontonov in morebitno pilotiranje. Gruberjev prekop ima namreč slabo geološko sestavo, zaradi česar bi bila za gradnjo privezov in utrditev brežin potrebna globoka sidranja, poudarjajo na fakulteti.

Na fakulteti med drugim tudi opozarjajo, da bi bilo reševanje ljudi v primeru nesreče plovila v razbremenilniku Ljubljanice zaradi nedostopnosti zelo oteženo ali celo onemogočeno. Iz navedenih in še nekaterih drugih razlogov zato predlagajo, da pristojni iz varnostnih razlogov takoj prekinejo predvideno gradnjo privezov v razbremenilniku.

Strinjajo se, da je priveze treba zgraditi, vendar pa izven struge razbremenilnika. Uredi naj se zatok, denimo na desnem bregu Ljubljanice nad vtokom Malega Grabna in višje. Treba je urediti priveze v Trnovskem pristanu, ki so tu že od nekdaj in verjetno ne brez razlogov, so še zapisali na omenjeni fakulteti.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Razumnež
21. 01. 2014 08.55
+7
Kaj ima pa stroka za govort ?? Če se Janković tako rekel, potem tako bo..... Bomo že na podeželju postavil kakšne nenormalne zidove.... Važno da se bo lepo mesto Ljubljana uničilo z grdimi Jankovićevimi projekti. Plečnik se pa v grobu obrača.
+5
Sej ni vazn, a je stvar ok ali ne, sam da se dela, da se kanalizirajo sredstva jurćku pa damjanćku.
piko112
20. 01. 2014 18.44
+20
Sej ko jih bo poplavljalo bodo pa krive vse občine, katere reke se izlivajo v ljubljanico da ne želijo imeti zadrževalnikov in podobne neumnosti