40 milijonov volilnih upravičencev je volilo 500.000 občinskih svetnikov, ki bodo nato izbirali župane. V središču pozornosti je predvsem Pariz, kjer bi prvič po 25 letih lahko postal župan socialist. Vse predvolilne ankete so namreč napovedovale zmago kandidata socialistov Bertranda Delanoeja. Tako je Pariz z obratom v levo, prvič po mnogih letih zadal močan udarec konzervativnemu bloku.
Kaže, da se bo francoska prestolnica prvič v zadnjih sto letih nagnila na levo. V včerajšnjem prvem krogu občinskih volitev v Parizu je za levico glasovalo 48 odstotkov volilcev, kar je 10 odstotkov več kot na zadnjih volitvah leta 1995, za desnico pa 44 odstotkov. Drugi krog volitev bo prihodnjo nedeljo.
Za listo socialističnega kandidata za župana Bertranda Delanoeja je glasovalo dobrih 35 odstotkov volilcev, za listo uradnega kandidata desnice za mesto župana Philippa Seguina pa 23 odstotkov.
Parižani šele od leta 1977 neposredno volijo svojega župana. Prvi neposredno izvoljeni župan je bil sedanji francoski predsednik Jacques Chirac, ki je na županskem položaju ostal kar 24 let. Ko je bil izvoljen na čelo francoske republike, pa je mesto prepustil svojemu namestniku Jeanu Tiberiju.
Kot poudarjajo politični analitiki, so včerajšnje volitve pokazale, da je v francoski prestolnici v zadnjih letih prišlo do precejšnjih demografskih sprememb. Skoraj tretjina od skupaj 2,1 milijona prebivalcev se je namreč v mesto priselila v 90. letih, približno polovica pa je starih med 25 in 39 let. Poraz desnice pa je tudi posledica vrste škandalov, v katere se je ta zapletla. Sicer pa je mesto pariškega župana zelo vplivno, saj ima francoska prestolnica proračun v višini 5 milijard evrov, v njej pa je zaposlenih kar 40.000 državnih uslužbencev.
Socialist Bertrand Delanoe je bil še eno leto nazaj v francoski politiki precej neznan. Napovedal je, da se bo zavzemal za "čisto politiko", da bi naredil konec govoricam, ki bi lahko ogrozile njegovo volilno kampanjo, pa je novembra lani javno priznal, da je homoseksualec.
Na včerajšnjih lokalnih volitvah je bila sicer izvoljena vrsta znanih francoskih politikov, med njimi ministra za gospodarstvo in kmetijstvo Laurent Fabius in Jean Glavany, predsednik nacionalne skupščine Raymond Forni, pa tudi soproga predsednika republike Bernardette Chirac in sin nekdanjega predsednika Francoisa Mitteranda Gilbert Mitterrand.
Predsednik Jacques Chirac, sicer dolga leta pariški župan, je s svojo soprogo Bernadette Chirac volil v mestu Sarran v osrednji Franciji. Chiracova soproga se je namreč odločila, da bo šla po moževih stopinjah. Kot desničarska kandidatka se poteguje za županjo Sarrana.
Na volitvah sicer veljajo nekatere novosti. V skladu z volilnim zakonom mora biti na kandidatnih listah najmanj 50 odstotkov žensk, medtem ko je doslej ta kvota znašala 22 odstotkov. Prvič volijo tudi vsi državljani članic Evropske unije, ki živijo v Franciji.
Tuji tisk o francoskih lokalnih volitvah
Britanski The Times v današnji izdaji ob komentarju lokalnih volitev v Franciji poudarja, da predsednik vlade Lionel Jospin sedaj upa na svoje srečne čase, švicarski časnik Basler Zeitung meni, da so volitve v Franciji izgubili predvsem "les machos", o izgubljeni bitki predsednika države Jacquesa Chiraca pa piše italijanska La Stampa.
The Times: Vse do sedaj je predsednik vlade Lionel Jospin s trdno podporo v gospodarstvu napredoval v politiki previdno in korak za korakom. Ministri, za katere se je zdelo, da so preveč radikalni, so se morali posloviti. A morda bo kmalu napočil čas, ki bo Jospina prisil k večji meri poguma. Pokojninski sistem, zdravstvo in izobraževanje potrebujejo reforme, če si hoče Francija zagotoviti prihodnjo vlogo v EU. A trenutno mora Jospin misliti na to, kako bo preživel prihodnje leto, ne da bi storil eno samo napako. Upa, da se bodo konservativni tekmeci uničili sami in mu prepustili predsedovanje.
Basler Zeitung: "Les Machos" so poraženci lokalnih volitev v Franciji. To je že očitno, čeprav se bo tekma političnih strank nadaljevala tudi po prvem krogu volitev. Najkasneje po prihodnji nedelje bo v mestnih hišah sedelo okoli 40.000 novih občinskih svetnic. In mnogi lokalni mačoti in uradniki, za katere je bilo samoumevno, da se enako zveneči besedi "maire" (župan) in "mere" (Mati) ne moreta rimati, bodo morali zapustiti svoja mesta.
La Stampa: Predsednik države Jacques Chirac je izgubil bitko za Pariz, kjer je, neposredno ali pa posredno, vladal četrt stoletja. Njegovega kandidata Philippa Seguina je prekosil socialistični kandidat Bertrand Delanoe. In tako se zastavlja vprašanje, ali ni Chirac tudi glede predsedniških volitev leta 2002 v zadnjem obdobju svoje dolgoletne kariere. To ne zanima samo Francozov, pač pa zaradi absolutne obojestranske odvisnosti v političnih zadevah tudi ostalo Evropo.