Po prepričanju strokovnjakinje za javno nastopanje Marte Kos Marko je čestitka zmagovalcu ne le del politične kulture, ampak tudi sestavni del lepega obnašanja in bontona, ''ne glede na to, iz katerega političnega tabora prihajata človeka''.
Ker so bili najbolj izpostavljeni kandidati najprej na televiziji, lahko izkoristijo medij in čestitajo najprej prek njega. ''Tako poraženci na volitvah pokažejo spoštovanje do zmagovalca.'' Po njenem mnenju so politiki, ki so na primer v živo čestitali ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, storili še korak več. Če res ne gre drugače, je primerna tudi čestitka, napisana na roko in poslana s klasično pošto.
Kos Markova ugotavlja, da glede čestitk zmagovalcem na volitvah doživljamo vse mogoče. ''Spomnimo se, kako so pristaši poražencev na zadnjih parlamentarnih volitvah še dolgo po njih trdili, da so zmagovalci zmagali samo 'tehnično', v resnici pa ne. In kako nekateri visoki politiki niso zmogli izreči enostavne besede 'čestitam'.'' Hkrati je poudarila, da ne gre le za izrečene besede, ampak je pomembno, da poraženci resno in iskreno čestitajo.
''S tega zornega kota lahko za neprimerno dojamemo izjavo kandidatke SDS za ljubljansko županjo Zofije Mazej Kukovič, potem ko je bilo jasno, da je Zoran Janković zmagal. Že res, da je čestitala, a hkrati je takoj zatem ponižala zmagovalca, vse ostale kandidate in tudi vse, ki so jih volili, ko je rekla: 'Tako kot pri podjetjih, kjer vladajo poštni nabiralniki, se je tudi na teh volitvah izkazalo, da imamo slamnate kandidate za župane'. In 'da je danes očitno pomembno le, da delaš, ne pa kako'. Škoda, da je nekoč uspešna gospodarstvenica tako hitro prevzela netolerantni in poniževalni besednjak, značilen za marsikoga iz stranke SDS,'' opozarja.
Kos Markova tokrat ni opazila nobenih odstopanj od predhodnih volilnih kampanj za lokalne volitve, razen zunanjih okoliščin. ''Prvič se je v tako izraziti meri zgodilo, vsaj, kar se spomnim, da sta v čas volilne kampanje posegla dva zunanja dogodka: poplave in stavka v javnem sektorju. Sicer so bili v volilnih kampanjah strank in list spet v ospredju ljudje in obrazi ter ne toliko programi, kar je bilo opazno tudi na velikih plakatih.'' Prek različnih komunikacijskih kanalov smo spoznavali tudi popolnoma nova imena, nekatera povsem nepolitična. ''In to se mi zdi dobro, saj so nekateri dosegli odlične uspehe. Volivci so namreč s tem dali še en jasen signal uveljavljeni politiki in politikom, da zanje ni vedno mesta, pa čeprav na primer prihajajo iz vodilne koalicijske ali opozicijske stranke na slovenski politični sceni.''
Maja Rečnik: Negativne kampanje odbijajo
Tudi po mnenju direktorice Londonske šole za odnose z javnostmi v Sloveniji Maje Rečnik je čestitati normalno in kulturno, saj kandidat s tem pokaže spoštovanje do volje volivcev in do zmagovalca. ''Za volivce je to tudi pozitivno sporočilo.''
Meni, da je glede komuniciranja še veliko možnosti za izboljšanje nivoja razprav in načinov, kako predstavljati pomembne volilne teme in programe, kako vzpostaviti neposreden odnos do volivcev in jih pritegniti za svoje ideje. ''Negativne kampanje, ki so se pojavljale, bolj odvračajo ljudi, da bi aktivneje sodelovali na volitvah.''

Ocenjuje, da zmaga dosedanjih županov enostavno pomeni, da protikandidati niso dovolj dobro uporabili napak in jih spremenili v svoj program oziroma niso predstavili boljših idej kot obstoječi župani. ''Zato so potrebne poglobljene razprave med vodilnimi kandidati in tudi konkretni odgovori na vprašanja. Tudi proaktivno izpostavljanje tem s strani protikandidatov lahko pripomore k boljši razpravi.'' Poleg oglaševanja je na voljo veliko komunikacijskih orodij, v prvi vrsti pa mora kandidat poznati volivce in spremljati njihovo voljo. Neke vrste prednosti imajo v manjših krajih, ko lahko kandidati osebno govorijo z vsakim volivcem.
Po njenih besedah je pomembno vprašanje po lokalnih volitvah, kakšne posledice bodo imeli izbori volivcev na občine in mesta ter kakšno politiko bodo župani in stranke sedaj vodile. ''Lokalne volitve vplivajo na vsakodnevno kakovost življenja, zato so pomembne.''
Na primer v sosednji Avstriji se je nedeljskih lokalnih volitev na Dunaju udeležilo več kot 56 odstotkov volivcev. ''Mesta in občine imajo prav tako kompleksne teme, kot so na nivoju države, kar se tiče izobrazbe, zaposlenosti, okoljevarstva, infrastrukture in podobno. Omenjene teme so lahko bolj kakovostno in celovito predstavljene. Mogoče je razlog, da kampanje niso uspele pritegniti več aktivnih volivcev,'' je še dodala.
KOMENTARJI (157)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.