Slovenija

Mnenje podala tudi vlada

Ljubljana, 30. 09. 2010 17.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Referendum o ustanovitvi občin je posvetovalne narave in ne more imeti narave "pravnomočnosti", kot navajajo pobudniki presoje ustavnosti zakona o ustanovitvi občin iz Ankarana in Mirne, meni zakonodajno-pravna služba DZ.

Krajevni skupnosti Ankaran in Mirna ter drugi so pobudo za presojo ustavnosti vložili, potem ko je DZ po izglasovanem vetu državnega sveta zavrnil zakon, s katerim bi ustanovili novi občini. Pozneje so vložili dva ločena zakona. Predlog zakona za ustanovitev občine Ankaran prav tako ni bil sprejet, predlog zakona za ustanovitev občine Mirna pa je še v zakonodajnem postopku. V Kopru in Trebnjem je zaradi zapletov ustavno sodišče zadržalo izvedbo lokalnih volitev.

Odbor DZ za lokalno samoupravo odločitve o posredovanju mnenja ustavnemu sodišču zaradi nesklepčnosti na seji ni sprejel.

Poslanci so odločitev o pobudi Krajevne skupnosti Ankaran, Krajevne skupnosti Mirna in drugih za začetek postopka za oceno ustavnosti zakona o ustanovitvi občin ter o določitvi njihovih območij preložili na dopisno sejo, odločitev bodo sprejeli v petek do 12. ure. V nedeljo se namreč izteče rok, do katerega naj bi poslanci svoje mnenje poslali ustavnemu sodišču.

Večina od sedmih prisotnih poslancev se je strinjala, da DZ ustavnemu sodišču pošlje mnenje zakonodajno-pravne službe, v katerem navajajo tudi pretekle odločbe ustavnega sodišča. V njih sodišče pojasnjuje ustavno pristojnost DZ, da z zakonom ustanovi občino in določi njeno območje, pri tem pa upošteva ustavni koncept, zakonske kriterije in v tem okviru voljo prebivalcev.

Državni zbor
Državni zbor FOTO: Dare Čekeliš

Po mnenju ustavnega sodišča DZ ni vezan na voljo volivcev takrat, ko bi upoštevanje referendumske volje povzročilo nastanek občine, ki ne bi ustrezala ustavnim in zakonskim določbam, so zapisali v zakonodajno-pravni službi.

Po njihovih navedbah DZ s svojim ravnanjem tudi ni kršil načela enakosti v primerjavi z že obstoječimi občinami, saj ne more biti zavezan s svojimi prejšnjimi odločitvami.

Večina prisotnih poslancev se je prav tako strinjala s predlogom Antona Anderliča (LDS), da DZ svojemu mnenju priloži tudi mnenje vlade, za katerega je zaprosil. Kot so zapisali na vladi, so bili v predlogu zakona o ustanovitvi občin Ankaran in Mirna izpolnjeni vsi ustavni in zakonski pogoji za ustanovitev omenjenih občin.

Obenem na vladi navajajo tudi, da je uvajanje novega sistema lokalne samouprave pripeljalo do za Slovenijo velikega števila občin in da nekatere niso sposobne uresničevati svojih nalog v skladu z načeli funkcionalne in finančne avtonomije. Vlada tako ne podpira nadaljnjega procesa ustanavljanja občin. Kot pojasnjujejo, so zato tudi pripravili spremembe ureditve ustanavljanja občin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.