Vrhovno sodišče je ugodilo pritožbi občinske volilne komisije občine Muta, kar pomeni, da bodo v občini 10. oktobra samo volitve za župana občine, ne pa tudi za člane občinskega sveta. Pobudniki referenduma o volilnem sistemu v občini imajo do 25. septembra čas, da pobudo dopolnijo, je povedala občinska pravnica Ksenija Ditinger.
Vrhovno sodišče je tako kot pravilno potrdilo odločitev občinske volilne komisije, ki se je na podlagi prve sodbe upravnega sodišča odločila ustaviti volilna opravila za volitve članov občinskega sveta. Na takšno odločitev se je na upravno sodišče nato pritožil svetnik na Muti Franc Hamler mlajši, ki je tudi kandidat za župana občine na prihajajočih volitvah, saj je menil, da mu je kršena z ustavo zagotovljena pravica.
Upravno sodišče mu je delno ugodilo in občinski volilni komisiji v drugo naložilo, da naj nadaljuje z volilnimi opravili za volitve članov občinskega sveta, in sicer po prej veljavnem proporcionalnem sistemu. S tem pa se ni strinjala občinska volilna komisija, ki se je pritožila na vrhovno sodišče, sodišče pa je tožbi ugodilo.
Na Muti bodo tako zdaj 10. oktobra samo volitve za župana občine. Glede volitev članov občinskega sveta pa je zdaj žogica na strani pobudnikov referenduma o volilnem sistemu, med njimi je prvopodpisani Hamler. Njihovo pobudo, da bi občani odločali, ali bodo v občini imeli večinski ali proporcionalni volilni sistem – občinski svet je konec junija ukinil proporcionalnega in prešel na večinskega – je namreč zdajšnji župan Boris Kralj julija zavrnil kot neustrezno, s čimer je sprožil val pritožb.
Hamler je povedal, da bodo dopolnjeno pobudo danes oddali. Če bo ustrezna, bo na Muti najprej referendum o volilnem sistemu, šele nato pa tudi volitve članov občinskega sveta.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.