V stranki SDS poudarjajo, da bo slovenske občine naslednja štiri leta vodilo 82 županov, ki jih je stranka predlagala ali podprla na letošnjih lokalnih volitvah. Kot navajajo, so bili v drugem krogu po doslej znanih podatkih v več kot polovici občin izvoljeni njihovi kandidati oz. kandidati, ki so jih podpirali. Prepričani so, da je bilo "s prepričljivo zmago SDS in pomladnih strank vladi poslano jasno sporočilo, da je dovolj izključevanja, brezglavega zadolževanja države in oblastniške arogance ter da je skrajni čas za sodelovanje, dialog in učinkovito razvojno politiko".
Glas na teh volitvah je po njihovem štel trojno: prvič v podporo kandidatu, drugič v podporo (nadaljnjemu) razvoju posamezne občine in tretjič v podporo spremembam, ki so potrebne na državni ravni. Sicer pa stranka v sporočilu za javnost med drugim še navaja, da je stranka povečala delež volivcev, ki so jo podprli, in sicer glede na zadnje lokalne volitve s 17,29 odstotka na 18,71 odstotka.
Za SLS izidi velika motivacija
Po besedah predsednika SLS Radovana Žerjava je rezultat lokalnih volitev zanje velika motivacija. Dosegli so dober rezultat, ki ga je sam na nek način pričakoval. SLS je po neuradnih podatkih dobila še 9 županov in jih ima skupaj z že izvoljenimi v prvem krogu 41, kar pomeni, da je zadržala primat stranke z največ župani, je dejal Žerjav. Hkrati opozarja, da je SLS na volitvah v občinske svete dobila 420 mandatov in je po številu mandatov v občinskih svetih druga največja stranka. Na spletni strani ministrstva za javno upravo in službe vlade za lokalno samoupravo za letošnje volitve so namreč objavljeni zbirni podatki le za občine s proporcionalnim volilnim sistemom, ne pa tudi tiste z večinskim.
Vse to kaže na dober rezultat, pravi predsednik SLS. Želel pa bi, da bi ob trdem delu ta rezultat ohranili vse do državnozborskih volitev. "Zavedamo se, da bo to težko, pa vendarle je ta rezultat velika motivacija za vse nas, vse moje sodelavce, ki smo trdo delali doslej," dodaja Žerjav.
SD: Ohranjamo primat na levici
Podpredsednik vladajoče stranke SD Patrick Vlačič je povedal, da so v stranki z rezultati nasplošno zadovoljni. Sam je rezultate drugega kroga spremljal v volilnem štabu Petra Bossmana. Ob tem pa je poudaril, da je stranka ohranila primat na levici. "V vsakem primeru bomo povečali število županov iz lokalnih volitev leta 2006 in to nas še posebej veseli," je še dejal podpredsednik SD Vlačič.
LDS izjemno zadovoljna z drugim krogom
V LDS so z odločitvijo volivcev v drugem krogu izjemno zadovoljni. Dobili so namreč šest županov, od tega dva v mestnih občinah. "To kaže, da smo izbrali dobre in zaupanja vredne kandidate, podpora našim kandidatom pa kaže na stabilno zaupanje volivcev v LDS," je povedala predsednica stranke Katarina Kresal. Stranka je v prvem krogu lokalnih volitev dobila osem županov, v drugem krogu pa dodatnih pet. To jih med strankami uvršča na četrto mesto po županskih mestih.
NSi: Lahko bi bilo boljše
V zunajparlamentarni NSi so z drugim krogom županskih volitev, kot tudi z rezultati lokalnih volitev nasploh zadovoljni, je dejala predsednica stranke Ljudmila Novak. Kot pravi, bi lahko bilo tudi boljše, a so imeli veliko slabše izhodišče kot pred štirimi leti in so osvojili enako število županskih mest. Po besedah predsednice NSi jih je od devetih strankinih kandidatov v drugem krogu zmagalo pet, skupaj z izvoljenimi župani v prvem krogu pa jih imajo deset, čeprav dveh uradna statistika ne prikazuje. Gre namreč za kandidata, ki sta nastopila s podporo volivcev, vendar pa sta člana NSi, je še pojasnila.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.