Lista za čisto pitno vodo je po zavrnitvi pritožbe na vrhovnem sodišču, vložila še pritožbo na ustavno sodišče, je pojasnil strankin odvetnik Mitja Bartenjev.

Kot je na novinarski konferenci dejal Bartenjev, so ustavno pritožbo vložili, ker so prepričani, da sta bila z zavrnilno odločbo volilne komisije in sodbo vrhovnega sodišča kršena 43. in 44. člen ustave, ki govorita o volilni pravici ter sodelovanju pri upravljanju javnih zadev.
Strankin odvetnik je pojasnil, da je LZČPV na volilno komisijo prve volilne enote kandidatno listo vložila 20. avgusta skupaj s 50 obrazci podpore volivcev iz volilne enote. Te podpise je overila pristojna oseba na upravni enoti, poudarja Bartenjev. Nato pa je predstavnika liste 28. avgusta po telefonu poklicala tajnica volilne komisije in ga obvestila, da trije volivci nimajo prijavljenega stalnega prebivališča v tej volilni enoti, ter določila 29-urni rok, do katerega lahko odpravijo pomanjkljivosti.
Bartenjev opozarja, da je šlo pri tem za dvojno kršitev zakona. Volilna komisija namreč predstavnika liste o pomanjkljivo vloženi kandidaturi ne bi smela obvestiti le po telefonu, poleg tega pa zakon o volitvah v državni zbor določa tridnevni rok za odpravo pomanjkljivosti.
Odvetnik LZŠP opozarja tudi na malomarno postopanje uslužbenca na upravni enoti, ki je overil vseh 50 podpisov, ne da bi preveril, ali imajo stalno prebivališče v volilni enoti. Kot pravi, je imela lista v kranjski volilni enoti zbranih več kot 50 podpisov, a jih je vložila natančno 50, da ne bi obremenjevala volilne komisije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.