Naslovnica

Makedonci ne delajo Miloševićevih napak

, 04. 10. 2024 19.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Pred časom ste dejali, da se v Makedoniji ne bo ponovilo Kosovo, razvoj dogodkov pa je pokazal malce drugače. Kdo je zatajil?

Še vedno trdim, da ne moremo primerjati Kosova pred dvema letoma in Makedonije danes. Prvič zato, ker gre v Makedoniji za zelo omejene spopade, tako ozemeljsko kot tudi po številu vojakov in obsegu težkega orožja. Drugo, beguncev ni večkot nekaj tisočnaspram 700.000, kot je to bilo na Kosovu in tudi po tem, da makedonska vojska ne izvaja nasilja nad civilisti. In pa, kar je najvažnejše, Albanci so proglašeni za gverilce in teroriste, na drugi strani pa svetovna javnost, ZDA in Nato podpirajo Makedonijo. Zaradi vsega tega spopadov v Makedoniji in na Kosovu ne moremo primerjati.

Bi morale makedonske oblasti že prej potegniti kakšno odločno potezo, kot je bil ultimat skrajnežem, naj odložijo orožje?

Ne. Makedonci predvsem niso naredili tiste napake, ki jo je naredil Miloševićs svojo vojsko na Kosovu pred dvema letoma oziroma že prej v nekdanji Jugoslaviji. S tem so si Makedonci naredili nek pozitiven imidžin so dejansko postali žrtev, in kot takšne jih je priznal tudi svet.

Uporniki so očitno dobro oboroženi. Od kod imajo na voljo toliko oborožitve?

Če dobro pogledate, spopadi trajajo le nekaj ur, izstreljenih je nekaj sto nabojev, nekaj minometnih min, kar govori o tem, da ne gre za tolikšne količine orožja. Oskrbujejo jih najverjetneje vsi, ki danes prodajajo orožje, oskrbovalne poti pa potekajo iz Albanije, prek Kosova in prek Makedonije, saj je zahodna Makedonija pretežno naseljena z Albanci. Problem so tu predvsem Albanci v makedonski policiji, na Kosovu pa Kfor.

Po drugi strani se nekateri pripadniki Osvobodilne vojske Kosova predajajo enotam Kfor. Je to znak, da jim zmanjkuje moči?

Mislim, da se predajajo oziroma vračajo tisti, ki so prišli s Kosova, se pravi tisti, ki so nekako dvignili vstajo. Kot kaže so zdaj ostali brez podpore prebivalstva, saj je to naveličano takšnih razmer in se vračajo v pokrajino.

Zanimivo je tudi, da se je Vojska Jugoslavije v vasi Oraovica morala upornikom umakniti, ti pa so potem prevzeli vas. Gre za nesposobnost jugoslovanske vojske ali za kaj drugega?

Izjava načelnika generalštaba Nebojše Pavkovića je bila, da bi poseg vojske zahteval prevečžrtev med civilnim prebivalstvom ter da mora to zadevo rešiti politika. Mislim, da so se nekaj naučili iz poteka dogodkov na Kosovu in si tako tudi ustvarjajo pozitivni imidž.