V Aračinovu pa so medtem začeli razporejati makedonske enote, potem ko so po dogovoru o prekinitvi ognja pripadniki ONV v ponedeljek kraj zapustili. Prvič so si kraj lahko ogledali tudi opazovalci EU in OVSE ter novinarji. Aračinovo, kjer je pred spopadi živelo 10.000 ljudi, večinoma albanske narodnosti in kjer so skrajneži prevzeli nadzor 8. junija, je zdaj popolnoma prazno in razdejano.
Po podatkih visokega urada Združenih narodov za begunce je zaradi spopadov svoje domove zapustilo okoli 100.000 ljudi. Zaradi negotovih in potencialno nevarnih razmer v državi je osebje ameriškega veleposlaništva v Skopju, ki ni nujno potrebno, že zapustilo državo. Prav tako so ameriške in britanske oblasti svetovale svojim državljanom naj ne odhajajo v Makedonijo, tisti, ki so že tam, pa naj jo zapustijo. Po protestih in pomirjujočih izjavah makedonskih voditeljev so razmere v Skopju mirne, napeto pa je v tistih delih Skopja, kjer živijo predvsem Albanci.
Zaradi zadnjih napetosti v državi sta se Evropska unija in zveza NATO odločili za spremembo politike in od makedonskih oblasti prvič javno zahtevali, naj začnejo pogajanja z albanskimi gverilci. Nekdanji francoski obrambni minister Francois Leotard, ki je novoimenovani predstavnik EU v Makedoniji, je že pozval makedonsko vlado k začetku pogajanj z Albanci.
Francoski obrambni minister Alain Richard pa je včeraj