Kako gre slovenskemu turizmu v prvi polovici letošnjega leta? Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (Surs) je bilo v turističnih nastanitvah v prvih štirih mesecih letošnjega leta pet odstotkov manj skupnih prenočitev, pri čemer je upad skoraj enak pri domačih in tujih gostih. Podatki tudi kažejo, da je prihodov turistov za tri odstotke manj, tako tuji kot domači turisti pa so tudi zapravili tri odstotke kot v enakem obdobju lani.
Najbolj skrb vzbujajoče bi lahko bilo, da je bilo letos manj turistov iz tradicionalno pomembnih trgov slovenskega turizma. Nemcev, ki zasedajo drugo mesto med narodi glede na izdatke za potovanja in dopuste (prekosijo jih le Kitajci), je bilo kar za 12 odstotkov manj, Italijani so ustvarili za osem odstotkov manj prenočitev, Avstrijci pa za sedem. "Pogrešajo" tudi šest odstotkov hrvaških gostov, 10 odstotkov Madžarov in devet odstotkov Srbov.
Glede na to, da je upad števila gostov petodstoten, so morali izpad "tradicionalnih" gostov nadomestiti novi. Največ novih turistov so našteli iz Norveške (kar 37 odstotkov), Danske in Latvije (22 odstotkov), Portugalske (14) ter Nizozemske in Češke (11).
Za pomemben ščepec (dva odstotka) je več tudi pregovorno radodarnih ruskih gostov.
Kitajci zamenjali Japonce
Naslov potovalnih prvakov so upravičili Kitajci, ki jih je bilo tudi v slovenskih turističnih nastanitvah za 29 odstotkov več, Slovenije pa so se nekoliko naveličali Japonci (22 odstotkov manj).
Na Sursu pravijo, da je velik vpliv na statistične podatke prihodov in prenočitev turistov v aprilu imela sprememba termina velikonočnih praznikov, ko se že tradicionalno številni tuji in domači gostje odločajo za daljši ali krajši oddih (v letošnjem letu so bili velikonočnih prazniki marca, v lanskem letu pa aprila).
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.