Dozdajšnji poslanec SDS Branko Marinič je 20. decembra napovedal, da bo z današnjim dnem odstopil z mesta poslanca. Po njegovih besedah je breme pravnomočne obsodbe, povezane z opravljanjem izpita iz nemščine, preveliko, da bi še lahko nadaljeval delo.
Danes, ko so vsi čakali, ali bo svojo obljubo izpolnil, je sporočil: "Obveščam vas, da bom predsedujočemu Državnega zbora g. Presečniku oddal svojo odstopno izjavo v petek, saj želim svoje delo zaključiti z izjemno pomembnimi odločitvami, ki jih bo sprejemal državni zbor na seji 1.2.2013. Na dnevnem redu je med drugim namreč glasovanje o novem varuhu človekovih pravic, za katerega je potrebna ustavna večina, in o pomembnih kadrovskih odločitvah glede Slovenskega državnega holdinga. Predsedujoči Državnemu zboru bo seznanjen z mojim odstopom tekom jutrišnje seje."
Še enkrat je poudaril, da se je odpovedal vsakršnim privilegijem in nadomestilom, ki bi mu kot poslancu morebiti pripadali. "Vedno sem se zavzemal za odpravo privilegijev, zato moj odstop davkoplačevalcev ne bo stal niti centa," je še zapisal.
Po odstopu nazaj na staro delovno mesto
Spomnimo. Marinič se je za odstop z mesta poslanca odločil, potem ko je višje sodišče 23. novembra lani pritrdilo kranjskemu okrajnemu sodišču. To ga je zaradi goljufanja pri izpitu iz nemščine aprila lani spoznalo za krivega napeljevanja h kaznivemu dejanju ponarejanja listin in ga obsodilo na pet mesecev pogojne kazni s preizkusno dobo enega leta.
Marinič se z odločitvijo sodišča ne strinja, vendar je na novinarski konferenci 20. decembra lani dejal, da jo spoštuje. Kot je napovedal, se bo po odstopu vrnil na delovno mesto, ki ga je opravljal pred prevzemom poslanske funkcije.
Kakšna je resnična izobrazba slovenskih poslancev?
Zaradi domnevnih nepravilnosti, povezanih z izobrazbo, je bilo v zadnjih dveh sklicih državnega zbora več afer med poslanci, ne le pri Mariniču. Svoje srednješolsko spričevalo naj bi ponaredil nekdanji poslanec DeSUS Ivan Simčič, pri nekdanjemu poslancu PS Borutu Ambrožiču pa je senat mariborske pravne fakultete ugotovil, da njegovo magistrsko delo večinoma ni rezultat njegovega avtorskega dela. Oba poslanca sta izstopila iz svoje poslanske skupine in delujeta kot nepovezana poslanca.
Z očitki o domnevno ponarejenem spričevalu se v zadnjem času spopada tudi poslanka SDS Alenka Koren Gomboc. Okrožno državno tožilstvo v Slovenj Gradcu je za medije potrdilo, da jo je leta 2007 obravnavalo, ker je tedanjemu delodajalcu, banki SKB, predložila ponarejeno spričevalo. Kazni naj bi se izognila z nakazilom v korist javnega zavoda, tožilstvo pa je postopek končalo.
Odnašajo jih tudi dolgovi
Iz poslanske skupine DL je zaradi očitkov o dolgovih njegovega podjetja izstopil Ivan Vogrin, parlamentarna mandatno-volilna komisija pa je DZ že sklenila predlagati, da zdaj nepovezanemu poslancu, osumljenemu storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije, ne prizna imunitete, tako da bi Okrožno sodišče v Mariboru proti njemu lahko začelo kazenski postopek.
KOMENTARJI (193)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.