Cameron je v izjavi za javnost dejal, da opravičila za tako bolno dejanje ni. Poudaril je, da je najboljši način za premagovanje terorizma, da ostanejo mirni. Pozval je tudi k enotnosti.
Ljudi vzpodbujala, da ju fotografirajo
Moška sta v Londonu v predelu Woolwich ob 14.20 po tamkajšnjem času brutalno umorila mladega britanskega vojaka. Kot je kasneje sporočila britanska vojska, je žrtev 25-letni Lee Rigby iz Manchestra, sicer oče 2-letnega sina, ki je med drugim služil tudi v Afganistanu, v Nemčiji in na Cipru.
Napadalca sta se nanj spravila z mačeto. Na kraj je prihitela policija in napadalca ustavila s streli. Eden je v kritičnem stanju.
Kot poročajo britanski mediji, je eden izmed napadalcev 28-letni Londončan nigerijskih korenin Michael Adebolajo. Oba naj bi bila že stara znanca policije.
Priča grozljivega dogodka je povedala, da sta napadalca kričala islamske slogane. Po dejanju nista imela nikakršnega namena, da bi pobegnila, mimoidoče sta celo vzpodbujala, da ju in njuno žrtev fotografirajo ter posnamejo.
Eden izmed posnetkov prič, ki ga lahko vidite tudi zgoraj (pozor: video je nazoren), prikazuje moškega, ki v rokah drži okrvavljeno mačeto in podaja jasne politične izjave. ''Opravičujem se tisti ženski, ki je morala to videti, ampak tudi v naši deželi morajo ženske videti enake stvari,'' je dejal in nadaljeval, da ''vi ne boste nikoli varni, odstranite svojo vlado, njim ni mar za vas''. Drugega moškega so mimoidoči s kamerami ujeli z nožem v rokah, ko je govoril z neko žensko.
Kristjan, ki je postal ekstremni musliman
Potem ko je bila identiteta napadalca objavljena, so se oglasili njegovi nekdanji sošolci, ki so medijem povedali, da je bil Adebolajo še pred leti povsem običajen britanski najstnik.
Kljub temu nekateri nad tem, da je po napadu cel okrvavljen vpil, da v imenu Alaha priseže, da boj ne bo nikoli končan, niso bili presenečeni.
Kot so povedali, se je prijazni najstnik močno spremenil pri petnajstih, ko je zapadel v družbo islamskih ekstremistov, nato pa se je pridružil celo skupinam, ki so bile v Veliki Britaniji zaradi pretiranega ekstremizma prepovedane.
Njegovi starši so ga preselili iz vzhodnega Londona, da bi ga umaknili iz slabe družbe, a ni zaleglo. Eden od takratnih znancev je dejal, da se mu je kar "malo strgalo".
Leta 2003 se je kristjan Adebolajo tudi uradno spreobrnil v islam, nadel si je ime Mujahid in se pridružil prepovedani islamski organizaciji Al Muhajiroun, ki med drugim propagira šeriatsko pravo.
Na britanski skrajni sceni naj bi bil dobro poznan, zato naj bi zanj vedela tudi britanska obveščevalna služba MI5.
Da ga je poznal, je priznal tudi nekdanji vodja skupine Al Muhajiroun Anjem Choudary. Opisal ga je kot prijetnega, umirjenega človeka.
"Hodil je na naše sestanke in predavanja. Ne bi ga ravno opisal kot člana, se je pa, kot številni drugi, družil z nami. Zanimal ga je islam, na pamet se je učil Koran. Približno dve leti je, odkar je izginil. Ne vem, pod kakšnim vplivom je bil od takrat," je povedal Choudary, ki meni, da bi bila lahko vzrok za napad britanska zunanja politika do muslimanskega dela sveta.
"Obstaja možnost novih napadov. Če želite za to smrt koga obsojati, obsojajte vlado," meni skrajnež Choudary, ki še pravi, da imajo muslimani v Veliki Britaniji premalo pravic. "Sicer ne propagiram nasilja, a nekateri člani muslimanske skupnosti ne vidijo druge možnosti, da se izrazijo in da se sliši njihov glas," je še povedal.
Razsežnosti morilčeve vpletenosti v teroristične organizacije preiskovalci še preverjajo, med drugim so danes temeljito zasliševali njegove družinske člane.
Policija se je oglasila v okoli 400.000 evrov vredni londonski hiši Adebolajovih staršev. Kot so povedali sosedje, se je družina tja priselila pred leti, vendar o družini ne vedo skoraj nič.
"Okna so vedno zagrnjena z zavesami, celo na vrtu ni nikoli videti nikogar. Kdor koli prebiva tam, je zelo skrivnosten," so dejali medijem.
Na mestu, kjer je umrl nesrečni vojak, so danes številni pustili cvetje, sveče in sporočila.
Britanski muslimanski svet je umor že obsodil in ga označil za ''barbarskega, ki ni imel korenin v islamu''.
Po napadu je policija aretirala dve osebi, ki naj bi poskušali izvesti maščevalna napada. Pred mošejo v Braintreeju v Essexu so aretirali še enega moškega, ki je poskušal podtakniti požar in je imel pri sebi orožje, drugega pa v bližnjem Gillinghamu zaradi rasistično vzpodbujene namerno povzročene škode na mošeji.
Kraljica zaskrbljena, ZDA napad obsodile
Tiskovni predstavnik Buckinghamske palače je sporočil, da je kraljica Elizabeta II., ki naj bi po napovedih konec meseca obiskala vojašnice, "zaskrbljena" zaradi napada in jo seznanjajo z najnovejšim potekom dogodkov.
Napad so že obsodili v ZDA. "Ob tako nesmiselnem nasilju stojimo ob strani britanskim zaveznikom. Naše misli in sožalje so z družino žrtve in britanskim narodom," je izjavil tiskovni predstavnik State Departmenta Patrick Ventrell.
Napad je obsodil tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen. "Za tovrstne napade ni nikoli opravičila," je dejal.
Če bodo potrdili, da je napad bil teroristično dejanje, bo to prvi hujši teroristični napad na britanskem ozemlju po letu 2005, ko je v terorističnem napadu na podzemno železnico in avtobuse v Londonu umrlo 52 ljudi.
Napad obsodil tudi Obama
Napad na vojaka je obsodil tudi ameriški predsednik Barack Obama. "Močno obsojam nasilje zoper vojaka. ZDA so skupaj z zaveznico in prijateljico Veliko Britanijo zavezane boju proti nasilnemu ekstremizmu in terorizmu. Za takšna dejanja ni nobenega opravičila. Naše misli in molitve so z družino žrtve, policijo in varnostnimi organi ter s prebivalci Velike Britanije. Poseben odnos med državama je še posebej pomemben v takšnih trenutkih," je dejal in napovedal, da bosta s kolegom Davidom Cameronom o varnostnih vprašanjih govorila tudi ob robu srečanja G8.
KOMENTARJI (781)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.