Naslovnica

Mednarodni simpozij GZS

Ljubljana, 09. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenska podjetja se pri poslovanju s tujimi podjetji srečujejo tudi z gospodarskimi spori, za reševanje katerih pa sodna pot ni nič kaj priljubljena rešitev. Kot privlačna alternativa se ponuja institucija mednarodne trgovinske arbitraže kot mednarodnega organa, pristojnega za izvensodno reševanje mednarodnih gospodarskih sporov. Postopek pred arbitražo je v primerjavi s sodnim postopkom hitrejši, cenejši in bolj učinkovit, bolj podrobno pa se bodo z njegovimi prednostmi seznanili udeleženci prvega mednarodnega simpozija o izvendsodnem reševanju gospodarskih sporov, ki danes in jutri poteka v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Simpozij organizira ljubljanska regionalna gospodarska zbornica v sodelovanju s South European Comparative Law Institute (SECLI) iz Trsta in verificiranim izpitnim centrom Londonske gospodarske zbornice (LCCI).

Simpozija na temo pravila in praksa mednarodne trgovinske arbitraže se udeležuje 35 slušateljev. Poleg domačih predavateljev bodo na simpoziju sodelovali tudi trije ugledni predavatelji iz tujine, in sicer predsednik SECLI in odvetnik iz Trsta ter aktivni pravni zastopnik pred Mednarodno trgovinsko arbitražo v Parizu Rado Race, sicer slovenskega rodu, predstavnik odvetniške pisarne Delvolve Rouche iz Pariza, ki je specializirana za zastopanje v mednarodnih arbitražnih sporih pred pariško arbitražo, in ki je bil 14 let član mednarodnega arbitražnega sodišča pri mednarodni arbitražni zbornici Gerald Pointon ter predstavnik LCCI Keith Crosie.

Udeležence simpozija je v uvodnem govoru pozdravil predsednik GZS Jožko Čuk, ki je ob tej priložnosti poudaril, da ob pospešenem vključevanju naše države v Evropsko unijo tudi slovenska podjetja vse bolj prilagajajo evropskemu pravnemu redu in tržnim zakonitostim stare celine. Slovenska podjetja živahno poslujejo s tujimi podjetji, pri tem pa se pojavljajo tudi številni gospodarski spori. Mednarodna praksa kaže, da podjetja niso preveč navdušena nad tem, da bi svoje spore reševala po sodni poti v okviru tujih jurisdikcij, zato se kot privlačna alternativa ponuja institucija mednarodne trgovinske arbitraže kot mednarodni organ, pristojen za izvensodno reševanje mednarodnih gospodarskih sporov. Postopek pred arbitražo je v primerjavi s sodnim postopkom hitrejši, cenejši in bolj učinkovit. S tem se podjetja izognejo obilici nepotrebnih stroškov, zaradi hitrosti pa postaja omenjeni način reševanja sporov celo ekonomska nuja. To je tudi glavni razlog, da so se pri zbornici odločili, da omenjeno problematiko podrobneje predstavijo gospodarskim subjektom ter slovenski strokovni in drugi javnosti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10