Milošević je ob 8.15 zjutraj iz zapora haaškega sodišča telefoniral družini. Povedal je, da so ga ugrabili in da je nedolžen. Po besedah njegovega odvetnika je Milošević zatrdil, da ima mirno vest, saj je deloval v interesu srbskega naroda. Milošević je še dejal, da se počuti dobro. Njegova soproga Mira Marković naj bi ga že kmalu obiskala v zaporu v Scheveningenu, je poročala jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug, ki se sklicuje na vodstvo Miloševićeve Socialistične stranke Srbije.
V zaporu haaškega sodišča
Predstavnik haaškega sodišča Christian Chartier je potrdil, da je Milošević v petek ob 1.20 s helikopterjem prispel v zapor haaškega sodišča v Scheveningenu. Pred tem so novinarji poročali, da je v deset kilometrov oddaljenem letalskem oporišču Valkenburg pristalo letalo. Miloševića so na Nizozemsko prepeljali iz ameriškega zračnega oporišča v Tuzli, kamor so ga privedli iz beograjskega zapora. Beograjska televizijska postaja Studio B je poročala, da se je akcija Miloševićeve izročitve začela v četrtek ob 18.10, ko so tri policijska vozila zapustila beograjski osrednji zapor, v katerem je bil Milošević priprt od 1 . aprila. Posnetki nizozemske televizije NOS so pokazali, da je Milošević v zapor haaškega sodišča prispel z lisicami na rokah. Posnetki, ki so jih predstavili kot ekskluzivne, kažejo Miloševića s sklonjenimi rameni z lisicami na rokah v spremstvu dveh moških. Milošević je prvo noč preživel v modernem zaporu, iz katerega doslej ni pobegnil še nihče. Kot vsakega novoprispelega zapornika ga nenehno opazujejo z interno kamero, vsakih dvajset minut pa njegovo celico obišče paznik. Kot ostalih 38 zapornikov ima tudi Milošević celico, opremljeno s tušem, straniščem, umivalnikom, avtomatom za kavo, pisalno mizo, omaro za obleke, knjižnimi policami, televizijo, radiom in posteljo. Ima tudi dostop do telovadnice in knjižnice, obiskuje lahko tečaje jezikov in ima možnost duhovne oskrbe.
Sicer je zdravniški pregled, ki ga je po prihodu v zapor haaškega sodišča opravil nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodana Milošević, pokazal, da Milošević nima nobenih zdravstvenih težav, je povedal tiskovni predstavnik haaškega sodišča Jim Landale in dodal, da bo Miloševića tako kot vse druge obtožence, ki pridejo v haaški zapor, v prihodnjih nekaj dneh nadziral psiholog te kazenske ustanove.
Haaško sodišče je zatrdilo, da za Miloševića ne bo veljal drugačen režim kot za druge zapornike. Edina razlika je, da bi na zahtevo tožilstva zanj lahko veljal strožji osamitveni režim, s čimer bi preprečili morebiten pritisk na priče v procesu.
V zaporu v Scheveneningenu za 39 zapornikov skrbi 73 članov osebja, od tega 50 paznikov. Doslej so v njem zabeležili en samomor, ko si je leta 1998 življenje vzel Hrvat Slavko Dokmanović. "To ni hotel s petimi zvezdicami. To je zapor in iz njega ni pobegnil še nihče," je zatrdil direktor zapora Timothy McFadden.
Pred sodiščem
Nekdanji jugoslovanski predsednik bo pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije prvič nastopil v torek, predvidoma ob 10. uri po srednjeevropskem času, je povedal predstavnik sodišča Jim Landale. Na tem predhodnem zaslišanju bo sodnik haaškega sodišča Miloševiću uradno predstavil točke obtožnice, ki ga bremenijo in ga za vsako obtožbo posebej vprašal ali se bo zagovarjal kot kriv ali nedolžen. V skladu s pravilnikom haaškega sodišča ima obtoženec pravico, da svoj odgovor predstavi najpozneje v 30 dneh. Če Milošević ne bo predstavil svojega odgovora v omenjenem roku, s čimer bo spodbijal legitimnost sodišča, bo sodišče v skladu s svojim pravilnikom smatralo, da se bo nekdanji predsednik ZRJ zagovarjal kot nedolžen. V praksi je sicer, da obtoženec že med predhodnim zaslišanjem sporoči ali se bo zagovarjal kot kriv ali nedolžen.
Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je v Haagu poudarila, da se je z izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića šele začel kazenski postopek proti njemu. Obtožnica, ki je bila potrjena 24. maja 1999, še ni dokončna, je poudarila Del Pontejeva in dodala, da je sodišče zjutraj potrdilo dopolnjeno obtožnico in jo že izročilo obtoženemu Miloševiću. Dopolnjena obtožnica še vedno zadeva zločine na Kosovu, razširili pa so jo še na več dejstev in dodatne žrtve. Dopolnjena obtožnica še ne odraža nobenih dokazov, ki jih bo sodišče morda pridobilo pri trenutnih izkopavanjih v množičnem grobišču blizu Beograda, je še dejala glavna tožilka. Dodala je, da so v pripravi tudi obtožnica proti Miloševiću za zločine, storjene med vojno v BiH in na Hrvaškem.
Pred prihodom v Haag
Potem ko so beograjske oblasti Miloševića po padcu njegovega režima oktobra lani aretirale 31. marca letos in ga 1. aprila v osrednjem beograjskem priporu priprle zaradi korupcije in zlorabe položaja, je haaško sodišče 6. aprila jugoslovanskim oblastem tudi uradno predložilo obtožnico in zaporni nalog zanj. Milošević je dvakrat zavrnil sprejem zapornega naloga, nazadnje v sredo. Haaško sodišče je sicer Miloševića štiri njegove tesne sodelavce 23. maja 1999 obsodilo zločinov proti človeštvu in kršenja vojnega prava nad kosovskimi Albanci v letih 1998 in 1999. V primeru obsodbe Milošević grozi najvišja kazen, tj. dosmrtna ječa. Po napovedih Del Pontejeve namereva sodišče obtožnico proti Milošević razširiti tudi za dogodke v vojni v BiH in na Hrvaškem v letih 1991–