Minister za zunanje zadeve Anže Logar in švedska ministrica Ann Linde sta se strinjala, da Slovenijo in Švedsko povezujejo zelo dobri in prijateljski odnosi ter redno in konstruktivno sodelovanje v okviru Evropske unije ter regionalnih in mednarodnih forumov, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve: "Sogovornika sta se zavzela za dodatno okrepitev sodelovanja, zlasti na gospodarskem področju."
V pogovoru je minister Logar švedski kolegici predstavil prednostne naloge bližajočega se slovenskega predsedovanja Svetu EU. "Naši napori bodo usmerjeni v okrepitev odpornosti EU," je poudaril na skupni novinarski konferenci. Pandemija nas je namreč naučila, da je treba učinkoviteje in hitreje odgovoriti na različne krize, med drugim na področjih zdravja, podnebnih sprememb in kibernetskih napadov. "Veseli me, da je Švedska zainteresirana za poglobitev sodelovanja na področju kibernetske varnosti," je poudaril vodja slovenske diplomacije.
Ministrica in minister sta potrdila vzajemno željo po sodelovanju pri vseh ključnih strateških vprašanjih, od zelene preobrazbe in Podnebne konference Združenih narodov COP26 do digitalne agende in zagona gospodarske rasti, so zatrdili na ministrstvu za zunanje zadeve.
Kot je povedal minister, sta govorila tudi o zahodnem Balkanu. Strinjala sta se, da je širitev pomembna za stabilnost regije in celotne EU.
Dodal je, da bo naslednja pomembna točka na dnevnem redu slovenskega predsedovanja vladavina prava. Cilj Slovenije na tem področju je po njegovih besedah zagotoviti nepristranski, objektiven in transparenten dialog v korist državljanov. Švedska zunanja ministrica je izrazila podporo Sloveniji pri tem: "Popolno spoštovanje vladavine prava je temeljno vprašanje za EU. Zato so bili vzpostavljeni različni mehanizmi za okrepitev vladavine prava. Močno podpiramo cilj Slovenije, da bo nadaljevala delo med predsedovanjem." Slovenija lahko po njenih besedah računa tudi na podporo Švedske pri zavzemanju za enakost spolov, ki se je zaradi pandemije še zmanjšala.
Logar je pozdravil vlogo in aktivnosti Švedske kot trenutno predsedujoče Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) v letu 2021
Logar in Lindejeva sta izmenjala stališča o aktualnih temah, zlasti o dogajanju v Ukrajini in soseščini ter Belorusiji. Lindejeva je povedala, da je o razmerah v Ukrajini nedavno govorila z ukrajinskim zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo in ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, obiskala pa je tudi vzhod Ukrajine. Kuleba je sredi marca v Kijevu gostil tudi Logarja.
Švedska ministrica je izrazila podporo umiku ruskih vojakov z območja ob ukrajinski meji, ki je v zadnjem času še zaostrilo odnose med Moskvo in Zahodom.
Ob tem sta potrdila interes za tesno koordinacijo na evropskem nivoju znotraj OVSE, so izpostavili na zunanjem ministrstvu.
Ministrica Linde: Sojenje Navalnemu je bilo politično motivirano
O odnosih z Rusijo sta sicer oba ministra poudarila, da mora Unija govoriti z enim glasom. Vodja švedske diplomacije je glede ravnanja z ruskim opozicijskim voditeljem Aleksejem Navalnim poudarila, da je EU jasno povedala, da je bilo sojenje Navalnemu politično motivirano. Spomnila pa je tudi na sankcije proti Moskvi zaradi tega.
Sogovornika sta obravnavala tudi druge aktualne evropske in mednarodne teme, kot so ukrepi za zajezitev pandemije covida-19, migracije, človekove pravice, odnosi EU s Kitajsko in z Rusko federacijo, transatlantski odnosi in Vzhodno partnerstvo, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.
Zunanja ministra sta danes spregovorila še o gospodarskem sodelovanju držav. Švedska ostaja najpomembnejša trgovinska partnerica Slovenije med nordijskimi državami, je dejal Logar. Z Lindejevo sta se zavzela za dodatno poglobitev gospodarskih odnosov.
Ministrica Linde se ni srečala le z gostiteljem, zunanjim ministrom Logarjem, temveč se je v uradnem delu programa srečala tudi s predsednikom RS Borutom Pahorjem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.