Minister za zdravje Tomaž Gantar se je z direktorjem Kemofarmacije Davorinom Pohercem dogovoril za začasno ustavitev blokade računov bolnišnic, ki imajo težave s plačevanjem računov za dobavo zdravil.
Kot je znano, nekatere slovenske bolnišnice – najbolj kritične naj bi bile izolska, jeseniška, slovenjgraška in murskosoboška bolnišnica, omenja se tudi ptujska – s plačili zamujajo že več kot 150 dni oziroma več kot pet mesecev, medtem ko je zakoniti rok za plačilo 30 dni. Po navedbah Kemofarmacije skupne zapadle terjatve bolnišnic samo do njih znašajo okoli 10 milijonov evrov.
A to še zdaleč ni ves dolg. Skupni dolg slovenskih bolnišnic do dobaviteljev namreč presega 70 milijonov evrov.
Današnji dogovor je omogočil, da bodo vsaj začasno lahko poslovale normalno, a če v dveh tednih ne bodo našli rešitve, jim bo veledrogerist blokiral račune. V tem primeru jim grozi, da ne bodo mogle več izplačevati plač zaposlenim in bodo ostale brez dobave zdravil. To bi torej hudo udarilo tako zaposlene v zdravstvu kot tudi bolnike.
Največ dolgov ima murskosoboška bolnišnica
Slovenjgraška bolnišnica plačuje račune z zapadlostjo konec aprila, jeseniška zamuja od 110 do 130 dni po 30-dnevnem roku, v katerem bi morali obveznosti poravnati, murskosoboška plačuje tudi 150 dni po roku, medtem ko v ptujski bolnišnici teh težav, kot trdijo, nimajo. Iz Splošne bolnišnice Izola pa podatkov niso posredovali.
Zapadli dolgovi omenjenih bolnišnic znašajo od 2,5 do skoraj pet milijonov evrov. Jeseniška bolnišnica ima zapadlih dolgov za 2,6 milijona evrov, murskosoboška pa 4,9 milijona evrov.
Med razlogi nižanje cen zdravstvenih storitev
Bolnišnice kot razlog za likvidnostne težave navajajo dejstvo, da so se cene zdravstvenih storitev v zadnjih letih znižale za 20 odstotkov, torej za isto opravljeno delo danes dobijo petino manj sredstev. Prav tako opozarjajo na prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki vsak mesec zamika nakazila bolnišnicam za dodatne tri dni.
V kratkem srečanje Gantarja z Bratuškovo in Čuferjem
Gantar je zaradi nakopičenih težav napovedal srečanje s predsednico vlade Alenko Bratušek in finančnim ministrom Urošem Čufarjem, na katerem bodo skušali najti ustrezne rešitve. "Če jih ne bo, se blokadam računov bolnišnic, ki so v večjem zaostanku pri plačevanju računov, verjetno ne bo mogoče izogniti," je povedal. Minister ni niti optimističen niti pesimističen pred sestankom s Čuferjem in Bratuškovo. Zaveda se, da je finančni položaj v državi težek, a je rešitev v zdravstvu nujno treba najti. "Od tega ne moremo odstopati," je dejal in dodal, da s sedanjim finančnim ministrom bistveno bolje sodeluje kot s prejšnjim.
Z drugimi dobavitelji, do katerih imajo bolnišnice zapadle obveznosti, Gantar danes ni govoril. Po njegovem mnenju tudi ni razlogov, da bi se kateri drug dobavitelj v prihodnjem tednu odločil za takšen ukrep kot Kemofarmacija. Največji problem z zapadlostjo terjatev je imel namreč prav omenjeni veledrogerist. So se pa dogovorili, da se po sestanku z Bratuškovo in Čuferjem v 14 dneh sestanejo še z dobavitelji. Na sestanku jim bodo predstavili, katere rešitve je pripravila vlada, nato pa se bodo dogovorili tudi glede izvedbe, je dejal minister. Predlogov možnih rešitev ni razkril. Dejal je le: "Kratkoročno je treba zagotoviti dodaten denar, druge rešitve ni."
Na zdravstvenem ministrstvu poudarjajo, da je bil že ob začetku te vlade v koalicijsko pogodbo vnesen in predlagan interventni zakon, s katerim bi lahko poskrbeli za večjo finančno stabilnost zdravstvene blagajne, a glede tega v koaliciji ni bilo konsenza. Po besedah ministra je interventni zakon besedah trenutno v "pat poziciji", saj od koalicijske partnerice DL še vedno niso dobili podpore za določene rešitve. Tudi če bi zdaj šel omenjeni zakon v postopek sprejemanja, bi letos na podlagi zakona dobili v zdravstvo bistveno manj finančnih sredstev, kot je bilo sprva predvideno. Učinki zakona bi se tako poznali kvečjemu v prihodnjem letu. "Zamudili smo preveč časa," je dejal in dodal, da bo treba najti drugačno rešitev.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.