Matic Munc, ki je bil v primeru koroške deklice obtožen sodelovanja pri odvzemu mladoletne osebe, je v pogajanjih s tožilstvom sklenil dogovor in priznal krivdo ter s tem pristal na devetmesečni hišni zapor in triletno prepoved opravljanja poklica. "Podpisali smo krivdo, čeprav vemo, da nismo krivi," je dejal.
Krivdo v pogajanjih s tožilstvom je priznala tudi njegova žena Jerneja Munc, ki je pristala na kazen leto dni zapora, ki jo bo odslužila s 726 urami družbeno koristnega dela.
Okrožno sodišče v Slovenj Gradcu je v celoti sledilo dogovoru. V obrazložitvi sodbe je sodnica Valerija Matvos - Jeromel dejala, da sta zakonca Munc kriva, ker sta v sostorilstvu z Natalijo Markač, Zvonkom in Zlatko Kaker ter Boštjanom Kakerjem na neznanem kraju protipravno zadrževala mladoletno deklico, zaradi česar je deklica utrpela poslabšanje duševnega in telesnega zdravja.
Markačeva in dekličin dedek po očetovi strani Zvonko Kaker v pogajanjih s tožilstvom krivde nista priznala, zato se postopek zoper njiju na slovenjgraškem sodišču nadaljuje. Obravnava je za zdaj odložena za nedoločen čas.
'Izbrala sva manjše zlo'
Munc je novinarjem pred začetkom predobravnavnega naroka, iz katerega je bila javnost izključena, dejal, da ne verjame v pravno državo in da "na tem sodišču ne bi bilo drugega izhoda". Po izrečeni kazni pa je dejal, da je bila odločitev o priznanju krivde težka, a sta z ženo izbrala "manjše zlo". "To je cena, ki sva jo pripravljena plačati," je dejal in pojasnil, da so skupaj z zagovornikoma ocenili, da bi bil izid po letu ali dveh nadaljnjega postopka na slovenjgraškem sodišču enak, kazen pa verjetno še višja.
Poudaril je še, da vsa njegova v preteklosti izrečena stališča ostajajo enaka. "Želeli smo otroka zaščititi pred družino, kjer, mi še vedno trdimo, ne bi smel nikoli biti. Tega nobena državna institucija nikoli ni podprla," je dejal in dodal, da so pri tem pomagali družini Kaker vedno v soglasju z njimi. Ob tem je ponovil očitke na račun države, da nikoli ni preiskala suma spolne zlorabe otroka.
Tožilka Branka Čas je po izreku sodbe dejala, da je s potekom dogajanja "deloma zadovoljna" in spomnila, da je sodišče v celoti sledilo sklenjenemu sporazumu. Glede suma spolne zlorabe pa je dejala, da je bil postopek z zvezi s tem pravnomočno zaključen in končan pred sodiščem in da za spolno zlorabo ni bilo nobenih dokazov.
Spomnimo
Zgodba boja nekdanjih partnerjev za skrbništvo nad deklico se je začela zapletati leta 2010, potem ko sta se starša deklice razšla. Deklica je bila pravnomočno dodeljena v varstvo in skrb mami, a ji je oče Boštjan Kaker ni želel predati. Marca 2011 je bila izvedena izvršba, a policija deklice ni našla na očetovem domu, dekličina mama pa je nato hčerko policiji prijavila kot pogrešano.
Vmes je Kaker dekličino mamo in dedka ovadil zaradi suma spolne zlorabe deklice, ovadba pa je bila maja 2011 na tožilstvu zavržena. V Svetovalnici Akcija! so v zvezi s tem ves čas trdili, da sum zlorabe ni bil raziskan.
Slovenjgraško sodišče je nato Kakerja 15. marca lani obsodilo na zaporno kazen zaradi sodelovanja pri odvzemu mladoletne osebe in zanemarjanja otroka. Nato pa se je konec marca lani zadeva v nekaj dneh razpletla, ko je policija priprla Munca in Markačevo, ki sta v času pred tem veljala za svetovalca Boštjana Kakerja. Takoj zatem, ko je policija našla deklico, so jo predali njeni mami.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.