Tujina

Odziv Muslimanske bratovščine: orožja ne bodo uporabili, a vojaškega udara ne sprejemajo

Kairo, 04. 07. 2013 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š./V.L.
Komentarji
21

Medtem ko so v Egiptu na hitro ustoličili prehodnega predsednika, večina še čaka na epilog revolucije oziroma vojaškega udara. Odzvala se je Muslimanska bratovščina, ki pravi, da se na odstavitev Mursija ne bodo odzvali z nasiljem, bodo pa orožje v roke gotovo vzele druge skupine.

Ali se je v Egiptu zgodil vojaški udar ali ne? Analitiki enotnega odgovora nimajo. Kot pravijo, ima včerajšnje dogajanje v Egiptu tako elemente revolucije kot tudi vojaškega udara pod vodstvom generala Abdela Fataha al Sisija, ki se je odločil, da preklicuje ustavo, predsednik Mohamed Mursi pa je končal v priporu.

Al Sisi vztraja, da je bila akcija izvedena v dogovoru s strankami, s katerimi naj bi bila vojska v stiku že vse od novembra lani, ko se je Mursi postavil nad zakon in uvedel neusklajeno in precej totalitarno ustavo, nato pa pomembne državne funkcije razdelil med vplivneže iz vrst Muslimanske bratovščine.

Uporniško gibanje se je znova začelo krepiti aprila letos, ko so predvsem mladi sklenili, da se je Mursi izneveril vrednotam revolucije, ki je leta 2011 odnesla Hosnija Mubaraka. Muslimansko bratovščino, ki ji pripada Mursi, so obtožili, da gre za kult, ki se z nepoštenimi prijemi skuša dokopati do absolutne oblasti v državi.

Protesti v Egiptu
Protesti v Egiptu FOTO: Reuters

Analitiki početje vojske ocenjujejo kot nevarno

Analitiki početje vojske pod vodstvom al Sisija ocenjujejo kot zelo nevarno. Ne le da postavlja pod vprašaj legitimnost instituta volitev v Egiptu, predvsem predstavlja nevarnost, da bodo islamistične skupine v širši regiji v prihodnje zavračale sodelovanje v demokratični politiki in se bodo poskušale na oblast zavihteti z drugimi metodami.

Podobna revolucija je leta 1991 Alžirijo pahnila v desetletje in pol dolgo državljansko vojno, ki je za seboj pustila 150.000 mrtvih.

Prav tako je program iraške vlade iz leta 2003, ki je bil precej maščevalen do članov strank, ki so bile nekoč naklonjene Sadamu Husseinu, pripomogel k temu, da se država še danes spopada z gverilskimi napadi terorističnih celic.

Stabilnost Egipta je tako odvisna od tega, ali bo vojaška oblast sposobna pomagati pri mirnem prehodu oblasti in ali bo mladež – protestniki na Tahrirju so večinoma pripadniki mlajše generacije – sposobna prenesti prenos oblasti, ne da bi Muslimansko bratovščino in Mursija pred sodišče postavili le zato, ker je bil Mursi leto dni neučinkovit predsednik.

In trenutno vse kaže prav na to, da bodo prej ali slej izvedli sojenje, kar bi Muslimansko bratovščino postavilo ob bok "kriminalni združbi" Hosnija Mubaraka, kar bi lahko imelo hude posledice.

Za mir v državi je po mnenju analitikov izjemno pomembno, da če do sojenja že pride, okoli 300 aretiranih pripadnikov Muslimanske bratovščine obtožijo konkretnih zločinov, opredeljenih po kazenskem zakoniku, in ne na podlagi zamer zaradi njihove politične pripadnosti.

Kakšen bo odziv Muslimanske bratovščine?

Vprašanje je tudi, kakšna bo reakcija Muslimanske bratovščine. Ali bodo izbrali pot, ki jo je leta 1997 izbrala turška stranka za pravico in razvoj (AKP), ki je reformirala program in se na volitvah vrnila na oblast, ali se bodo zatekli k terorizmu, s čimer bi razpolovili državo in ugledu političnega islama vtisnili velik črn pečat.

V odzivu so dejali, da orožja ne bodo uporabili, a da je za njih vojaški udar nesprejemljiv. Član bratovščine je dejal, da sami ne bodo vzeli orožja v roke, bo pa Mursijeva odstavitev spodbudila druge skupine, da se zatečejo k nasilju.

Protesti v Egiptu - 6
Protesti v Egiptu - 6 FOTO: Reuters

Razdvojenost Egipta se poglablja

Trenutno nobena stran nima prave politične večine. Razdvojenost Egipta, kjer je Mursi na volitvah lani zmagal z le 52 odstotki glasov, se nadaljuje in poglablja.

Mohamed Mursi je še pred odstavitvijo pozval k mirnemu reševanju položaja in k dialogu z nasprotniki svoje politike.

Po vojaški akciji bi se lahko govorica Muslimanske bratovščine hitro spremenila, meni zaslužni profesor na univerzi Michigan Mohamed Ajoob. "Največja lekcija, ki se je bodo iz te zgodbe naučili islamisti, je, da morajo oblast držati bolj trdno v rokah, zato bodo manj pripravljeni na pogajanja in kompromise. Velika verjetnost je tudi, da se bodo podporniki predsednika iz zmernih islamistov prelevili v skrajnejše," je dejal.

V pogovoru za CNN je tudi tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine poudaril zavezanost organizacije k miru, a namignil, da v bratovščini vlada veliko nezadovoljstvo s trenutnim položajem. "Sicer smo zavezani k miru in mirni tranziciji oblasti, vendar če pot k demokraciji vsakokrat razrijejo ... Kaj nam še preostane?" se je vprašal.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

aaaaaa122121
05. 07. 2013 08.59
+2
ENE OFCE ŠE KAR GOVORIJO O DEMOKRACIJI; ČEPRAV OBSTAJA SAMO V NJIHOVIH NAIVNIH GLAVAH. ta svet ni videl niti D od demokracije.
Robin Gunner
04. 07. 2013 16.17
-9
V pogovoru za CNN je tudi tiskovni predstavnik Muslimanske bratovščine poudaril zavezanost organizacije k miru, a namignil, da v bratovščini vlada veliko nezadovoljstvo s trenutnim položajem. "Sicer smo zavezani k miru in mirni tranziciji oblasti, vendar če pot k demokraciji vsakokrat razrijejo ... kaj nam še preostane? Pravilno. Jest bi takoj napovedal vojno vojski in opoziciji. Dokler ne vrnejo mandata vecinsko in demokraticno izvoljenemu predsedniku bo tekla kri v potokih, pa ce to traja tisocletja.
prouhudababa
04. 07. 2013 17.16
+5
Zato pa bodo nove volitve, da se 'večinsko demokratično izvoljenemu faraonu' dokaže, da je zaigral vse adute. Ampak ti in tebi podobni, ne boste nikoli razumeli, da je treba odstopiti, ko ti narod pokaže rdeči karton - ne glede na to, če imaš pred seboj še tri leta mandata - ko je enkrat narod proti tebi, ta ni več legitimen! Takšni kot ti, so tudi naši poslanci. Enkrat izvoljeni, mislijo, da jim je zdaj stolček v parlamentu zalepljen za zadnjico za ves mandat, ne glede na to, kaj počno. Zato jih je treba tudi praktično odnesti iz parlamenta, ker se tako krčevito oklepajo stolčkov, ko zaradi umazanih poslov pridejo pod sum - odidejo šele takrat, ko je obsodba pravnomočna. In točno TO ti zagovarjaš? Kaj pa odgovornost politike? Odgovorni so celemu narodu, ne le tistim, ki so jih s svojimi glasovi ustoličili. Tudi to ti očitno ne razumeš?
Robin Gunner
04. 07. 2013 23.23
+2
ja bi se strinjal z tabo baba: sam to se naredi demokraticno, drugace lahko mi naslednji teden dozivimo isto. pride vojska in vrze celo vlade dol in rece ko vas sljivi.
Ksenofont
05. 07. 2013 10.32
+1
Robin, če bi recimo leta 1990 JNA "odstavila" - beri odstranila in zaprla Kučana, Miloševića, Tuđmana, Izabegovića in ostalo cigajneraj bando,... meni potem danes recimo ne bi bilo potrebno "nositi" "pašaporte" pri sebi ko hočem namakati noge u Budvi oz. se ga naliti u Beogradu,... itd. Da ne govorimo koliko manj krvi bi se prelilo,... in bla bla bla. No, sedaj razumeš, demokracijo?!
vzhod
04. 07. 2013 16.17
+1
Ne arabska pomlad...ampak propad
Shisui
04. 07. 2013 13.40
-2
Sadovi ameriške demokracije! Kdaj hudiča bodo dojeli, da enostavno nimajo kaj nosa riniti v vsak kotiček na tem kurchevem planetu.
Martian
04. 07. 2013 13.39
+5
general sploh ni tko sisi :)
arto56
04. 07. 2013 13.38
+8
Gaddafi - The Truth About Libya - Documentary . ------ popolno arabsko razsulo , ne pa arabska pomlad
Robin Gunner
04. 07. 2013 13.30
-14
Sej samo to jim se preostane. Glejte Muslimanska Bratovscina je zmagala na 1. demokraticnih volitvah 52% glasov od 80 miljonov ljudi in zdej so jih odstranili z vojsko ker pac tako zelijo protestniki katerih kandidat je dobil 48% glasov. Zakaj bi sedaj sploh sli na volitve se verjetno sprasujejo tud ekstremni delcki ki so se skuliral, ce jih ob ponovi zmagi na volitvah, spet lahko odstranijo z vojsko? Zdej se je treba borit z silo proti vojaski diktaturi druge ni, ali pa jih bo spet tlacil 50 let vojaski skornj, ki jih je pripeljal do kolapsa.
clox
04. 07. 2013 13.51
+9
Tebi ni jasna demokracija. Tebi ne nese dalj od Tita.
Martian
04. 07. 2013 13.52
+15
je pa treba tut povedat...da to..če nekdo zmaga na demokratičnih volitvah...se pravi,da ga podpre večina... mu vseeno ne daje pravico,da ustvari diktaturo po svoji zamisli..
vzhod
04. 07. 2013 16.18
-4
Robin Gunner
05. 07. 2013 00.34
-1
diktaturo sploh mursi ni ustvaril. oni so ustvarjal pogoje za demokracijo. ce pa to opoziciji to ne pase je pa druga pesem.
unatm
04. 07. 2013 13.17
+6
narod ... dršte se !
ljx
04. 07. 2013 12.41
+8
Jas vem sam to ,da se v Izraelu sam smejejo.
HAWX
04. 07. 2013 13.03
+10
Ce je Izrael toliko pametnejši ter sposobnejši da te "živali" med seboj tako enostavno skrega pol kapa dol Izraelu!
appollyon
04. 07. 2013 13.10
+1
Niti ne, so kr pošteno zaskrbljeni, ker če pride do državljanske vojne, so oni vmesna nepomemna tarča za zanašanje teroristov! Že pod morsijevim vladanjem je sinaj postal zelo nevarna destinacija, napmreč tam MB uri svoje teoristične celice ki delujejo iz ozadja, s pomočjo Irana in MB-ja!
HAWX
04. 07. 2013 13.31
+5
Kaj bo pa Izrael zaskrbljen zaradi par alahuekberovcev! To bi bil samo Turkeyshoot! S.Arabija je tajni zaveznik Izraela zato ne bo denarja in podpore za dzihad zoper Izrael kot ga tudi sedaj ni. Zelo očitno vidimo, da je denar in podpora za dzihade v bih, na kosovu, v čečeniji, v dagestanu, v libiji, v Siriji... Vse povsod kjer so interesi amerike se opravičujem Izraela usa je samo maska Izraela ve se kdo je sef! Ni pa niti malo denarja ali podpore za dzihadiste v afganistanu ali palestini to pa financira Iran in se ta je prenehal ker so dzihadisti v palestini stopili proti siitom!
Robin Gunner
04. 07. 2013 13.32
+0
ljx in appollyon: Muslimanska Bratovscina je spostovala premirje z Izraelom zadnje leto, in vse ostale mednarodne pogodbe. Kaj bo pa pocela nova diktatura pa ne vemo. Vcasih so napadal vse povprek, sam so jih tud fasal pol od Izraelcev in to fejst.
me987
04. 07. 2013 12.32
+5
njegovi podporniki.. ? mislite vlečt kakšne vzporednice z uporniki v Siriji? tisti, neodvisni, brez kakršne koli tuje pomoči? a taki podporniki?