Ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph A. Mussomeli je v intervjuju za STA potegnil vzporednice med ameriškimi predsedniškimi volitvami in predsedniškimi volitvami v Sloveniji. Kot je dejal, si v obeh državah želi predsednika, ki bi bil sposoben premostiti velike razlike med desnico in levico.
"Ne morem reči, kdo naj bi bil predsednik, a v obeh državah bi bilo dobro, da bi imeli predsednika, ki bi bil sposoben premostiti velike razlike med desnico in levico. Nekoga, ki ga lahko spoštujejo in mu zaupajo oboji. Vsi trije kandidati si to želijo, zdaj pa so na vrsti Slovenci, da se odločijo, kateri je najboljši, da – če že ne konča, pa vsaj omili to razdeljenost. Tega bi si močno želel tudi za ZDA, a bo zelo težko. V obeh državah."
Na vprašanje, kako gleda na reševanje finančne in gospodarske krize v Sloveniji, je Mussomeli dejal, da sta pravzaprav tako Slovenija kot ZDA v privilegiranem položaju. "V bistvu nimata resnih gospodarskih težav. Imata ekonomske težave, ki so politične. Če bi ZDA imele politično voljo, bi svoje težave lahko rešile brez ustvarjanja revščine, lakote in uničevanja gospodarstva," odgovarja Mussomeli in dodaja: "Podobno je v Sloveniji. To ni neka država tretjega sveta, kjer je položaj brezupen. Vse, kar potrebuje, je politična volja. Če bi vaši politični voditelji sodelovali, bi bilo ... (tleskne s prsti) ... no, ne bi bilo ravno tako enostavno, ampak slovenski gospodarski problemi so problemi zato, ker ni politične volje, da bi jih rešili."
Veleposlanik meni, da Slovenija ne bo potrebovala tuje pomoči, da se izkoplje iz težav. "V tem trenutku ne. Vendar pa jo bo, če se bo tako nadaljevalo. Če se bodo reforme uresničile v naslednjih štirih do šestih mesecih, potem ne bo nobenih težav in nobene potrebe po zunanji pomoči."
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.