Bralki se je na avtocesti pokvaril avtomobil. Zapeljala je skrajno desno, vklopila vse štiri smernike, postavila trikotnik in poklicala vlečno službo. Po njenih navedbah do prihoda vlečne službe ni preteklo več kot 35 minut in prometa ni ovirala.
V tem času so delavci Družbe za avtocesto (Dars) okoli njenega avtomobila postavili varnostne stebričke. Čez čas so ji z Darsa poslali račun, in sicer v višini približno 350 evrov. Zaračunali so ji postavitev, odstranitev in obrabnino postavljene signalizacije.
Izkušnje voznikov so različne, saj so nekateri prav tako doživeli Darsovo zavarovanje ovire, a računa, ki je odvisen o tega, kje in koliko časa je ovira na avtocesti, niso dobili.
Na Darsu so pojasnili, da imajo pravno podlago za izdajo računa za vzpostavitev zapore v zakonu o cestah, ''kjer je v 5. členu določeno, da vse stroške odstranitve ovir ali drugih posledic prepovedanih dejanj ali zavarovanja vozil ali nevarnih mest na cesti poravna povzročitelj ovire ali nevarnega mesta na cesti. Pokvarjeno vozilo je ovira in zelo nevarna situacija tako za voznika tega vozila, kakor tudi za ostale uporabnike avtocestnega omrežja''.
Dodali so, da je problem zaračunavanja v dostopnosti do podatkov o povzročitelju ovire. Pojasnili so, da so različne izkušnje voznikov posledica tega, da gre pri zaračunavanju postavitve zavarovanja na avtocestah zadeva največkrat ''prek reševanja škodnega primera z zavarovalnico povzročitelja, v ostalih primerih pa le, kadar so nam podatki poznani''.
Kot je razvidno iz cenika, cena vsekakor ni nizka (celoten cenik Darsa). Tako je cena za postavitev zapore na odstavnem pasu (K1) 114 evrov, prav toliko je tudi za odstranitev zapore, obrabnina signalizacije na uro (do 2 uri) pa stane 4,5 evra. Dražje je seveda, če je avtomobil ustavljen na počasnem ali zaviralno-pospeševalnem pasu (zapora K2). Postavitev in odstranitev zapore stane 136,4 evra, obrabnina signalizacije 10,5 evra.
Zapori K3 in K4 (na voznem ali prehitevalnem pasu) sta seveda najdražji. Za postavitev in odstranitev je treba odšteti 214,8 evra, obrabnina signalizacije pa je kar 20,5 evra.
Od tega je treba odšteti še 22-odstotni DDV.
Vozila, ki je bilo vpleteno v prometno nesrečo, uporabnik ne sme sam odstraniti
Zavarovanje ovire je odvisno od tega, kje se taka ovira nahaja, so zapisali na Darsu. Zakon o pravilih cestnega prometa v 30. členu pravi, da mora voznik, ki je v sili ustavil na odstavnem pasu, sam poskrbeti, da pokvarjeno vozilo takoj odstrani. ''Šele če tega sam ne stori, na njegove stroške odstrani vozilo izvajalec rednega vzdrževanja – Dars, ki odstranjevanje zavaruje s tako imenovano zaporo K-1, in jo tudi zaračuna,'' so zapisali in poudarili, da uporabnik nikakor ne sme sam urejati odstranjevanja svojega vozila, če je vozilo udeleženo v prometni nesreči ali če je taka ovira na drugih površinah avtoceste, razen na odstavnih pasovih. ''Za odstranjevanje takih ovir je na podlagi zakona o cestah (5. odstavek, 5. člen) pristojen izvajalec rednega vzdrževanja na avtocestah – Dars (in ne policija, gasilci ipd.),'' so dodali.
Za odstranitev take ovire je torej pristojen Dars, kar pa po njihovih pojasnilih ni možno brez postavitve ustrezne zapore. ''Za vlečno službo poskrbi izvajalec rednega vzdrževanja v okviru svojih pogodbenih izvajalcev,'' so sporočili z Darsa in dodali, da pokličejo vlečno službo AMZS in ''mu kot pogodbenemu partnerju zaračuna pomoč pri intervencijah na avtocesti, skladno z veljavnim cenikom''.
Kaj storiti, če se na avtocesti pokvari avto?
Če se avtomobil odloči kapitulirati ravno na avtocesti, je treba takoj vklopiti vse štiri varnostne utripalke in se preusmeriti na rob vozišča ali odstavni pas, kjer se ustavimo. ''Ne poskušajmo s takojšnjim obračanjem ključa ter pritiskanjem na plin. Namesto tega pritisnimo na pedal za sklopko, saj lahko le tako ohranimo dovolj hitrosti, da umirjeno vozilo preusmerimo na rob vozišča oz. odstavni pas, kjer se ustavimo,'' so zapisali na Darsu.
Po zaustavitvi morajo potniki vozilo čim prej zapustiti in pri tem biti zelo pazljivi, saj ostali promet nemoteno poteka. Seveda pa je treba tudi čim bolj varno izstopiti iz vozila. Ob izhodu iz avtomobila si morajo vsi potniki v vozilu nujno nadeti odsevni telovnik. Če tega ne storite, je to nevarno, poleg tega vas policija lahko oglobi.
Potem je treba najmanj 100 metrov od vozila postaviti trikotnik. ''Zelo pomembno je, da se pri postavljanju trikotnika ne gibljemo po odstavnem pasu, ampak da hodimo le za varnostno ograjo,'' še svetujejo na Darsu.
KOMENTARJI (575)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.