Naslovnica

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje

Ljubljana, 16. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

Državnika sta pregledala številna vprašanja, ki zadevajo dvostranske odnose med Washingtonom in Moskvo, stališča do kriznih območij, kot sta Balkan in Bližnji vzhod, ter vprašanja mednarodnih odnosov, posebej tista, ki zadevajo strateško varnost.

Tik pred vrhunskim srečanjem z ameriškim predsednikom je ruski predsednik Putin dejal, "da je prvi vtis zelo v redu", predsednik Bush pa je pripomnil, "da nima kaj dodati". Bush se je med drugim zahvalil Putinu, "da je naredil tako dolgo pot do Slovenije", pa tudi poudaril, "da se zelo veseli njunega srečanja". Ruski predsednik je na novinarsko vprašanje, če je Bushev stisk roke močan, odvrnil, "da je zelo krepak".

Busha sta na Brniku pričakala gostitelja, predsednik države Milan Kučan in premier Janez Drnovšek. Na Brdu pri Kranju so se najprej začeli ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom.

Vsebina pogovorov

Premier Drnovšek je na novinarski konferenci po srečanju z obema vodilnima predsednikoma dejal, da je vse potekalo po načrtih, da so pogovori potekali v sproščenem vzdušju ter da sta tako Bush in Putin srečanju pripisala velik pomen.

Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji. Putin je dejal,da je v Makedoniji potrebna večja aktivnost mednarodne skupnosti. Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je še izrazil upanje, da bo današnje srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Oba sta za nadaljnje pogovore o svetovni varnosti, o transatlantskem partnerstvu ter za bolj stabilen in varen svet v prihodnje.

Uradno slovensko stališče

Drnovšek je na tiskovni spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi. Dejal je še, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Slovenski predsednik Kučan je po ločenih pogovorih z ameriškim in ruskim predsednikom izrazil prepričanje, da bo Slovenija lahko dober zaveznik obema državama, ZDA in Rusiji, enako kot vsem tistim, ki želijo mir, varnost in dialog. Med osrednjimi temami njegovih pogovorom z gostoma je bila ne le širitev Evropske unije, ampak tudi odnosi znotraj nje, širitev ne samo varnosti in stabilnosti, ampak tudi tistih vrednot, na katerih je prihodnja združena Evropa zgrajena. Prepričan je, da bo Evropa navezala tudi ustrezen odnos z Rusijo, ki strateškega povezovanja z ZDA ne bi smela videti kot nekaj, kar bi bilo uperjeno proti njej.

Po mnenju predsednika Kučana bo Slovenija svoj del naloge pri vstopanju v EU in zvezo NATO opravila, ostalo pa je odvisno od drugih. Kučan pričakuje, da bo Severnoatlantsko zavezništvo prihodnje leto v Pragi, ko naj bi izdalo povabila novim članicam, dalo ugoden odgovor.

V zvezi z vrhunskim srečanjem Busha in Putina je predsednik Kučan izrazil optimizem, saj je dobil občutek, da so pogledi na vprašanja, o katerih naj bi popoldne tekla beseda, dovolj blizu, da bi lahko na Brdu pri Kranju postavili temelje iskanja načinov njihovega reševanja.

Sicer Kučan meni, da Slovenija za prizorišče ameriško-ruskega vrha ni bila izbrana slučajno, saj je poznavalka razmer v JV Evropi, obenem pa tudi most med tem območjem in Zahodom. Kot je dejal predsednik države, sta oba visoka gosta izrekla veliko priznanj na račun Slovenije, o tem, kako lepa je dežela, ljudje prijazni, pohvalila pa sta tudi pripravo srečanja na Brdu pri Kranju.

Ekskluzivne fotografije s srečanja si lahko ogledate na naslovu http://www.pop-tv.si/butin/index.htm.