Organizacije za človekove pravice so v Pragi in drugih mestih v soboto organizirale shode v podporo spoštovanju človekovih pravic. V večini mest so potekali manjši shodi, največji protest pa je bil v Ostravi, kjer se je zbralo od 600 do 800 ljudi.
Tam je izbruhnilo tudi nasilje med policisti in skrajnimi desničarskimi aktivisti, potem ko so protestniki s kamenjem obmetavali policiste, ti pa so uporabili solzivec, da bi jim preprečili vstop na območje, kjer Romi predstavljajo večinsko prebivalstvo. Približno 60 protestnikov so prijeli in jih odpeljali na zaslišanje.
Organizacija za človekove pravice Amnesty International je že na začetku avgusta izrazila zaskrbljenost zaradi napovedi protestov proti Romom. Takrat je vlado pozvala, naj zagotovi, da protesti ne bodo pripeljali do nasilja nad romsko skupnostjo in naj ustrezno zaščiti tiste, ki bi lahko bili izpostavljeni tveganju za izbruh nasilja.
Raziskava agencije EU za temeljne človekove pravice, ki so jo izvedli leta 2011, je pokazala, da je bilo 80 odstotkov sodelujočih v letu pred tem žrtev diskriminacije.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.