
Glede na neuradne izide drugega kroga predsedniških volitev na Češkem je zmagal nekdanji premier Miloš Zeman, ki je osvojil več glasov kot njegov protikandidat Karel Schwarzenberg, sicer tudi trenutni češki zunanji minister. Zemana je po skoraj vseh preštetih glasovih podprlo 54,8 odstotka volivcev, sedanjega zunanjega ministra Schwarzenberga pa 45,2 odstotka volivcev.
"Želim biti predsednik spodnjih 10 milijonov. To vključuje volivce Miloša Zemana kot tudi Karla Scwarzenberga. Ne želim biti predsednik mafije, ki v tej družbi deluje kot parazit," je povedal Zeman.

Schwarzenberg pa je dejal, da so bile volitve dobljene z lažmi. "Razlika 10-odstotnih točk je posledica takšne kampanje," je dejal, pri tem pa je dodal, da se je težko braniti pred določenimi kritikami.
V primerjavi z dosedanjim češkim evroskeptičnim predsednikom Vaclavom Klausom, ki mu mandat poteče 7. marca, sta tako Zeman kot Schwarzenberg proevropsko usmerjena. Klaus po dveh predsedniških mandatih ni mogel več kandidirati, je pa pred volitvami podprl Zemana, pri tem pa je dejal, da si želi za predsednika nekoga, ki je ves čas živel na Češkem. Schwarzenberg je namreč v času komunistične vladavine na Češkem živel v izgnanstvu v Avstriji.
Čehi so sicer imeli tokrat prvič v zgodovini možnost neposredno voliti predsednika države. Doslej so ga namreč vedno izbirali člani spodnjega in zgornjega doma parlamenta, v skladu z lansko spremembo ustave pa je ta pravica prešla na volivce.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.