Ob 7.48 sta v podvozu avtoceste pri Lenartu v Slovenskih goricah s tovornjaka na cestišče zdrsnili dve tisočlitrski posodi z natrijevem hidroksidom.
S policijske uprave Maribor so sporočili, da je nesrečo povzročil 36-letni voznik tovornega vozila, ki je vozil z neprilagojeno hitrostjo, tovor na njegovem tovornjaku pa ni bil primerno naložen. Vozil je pet tisočlitrskih cistern z omenjeno kemikalijo. Dve cisterni sta zdrsnili z vozila, razlilo pa se je približno 500 litrov natrijevega hidroksida. Obstajala je nevarnost vdihavanja te jedke snovi, zato so pristojni javnost nemudoma pozvali, naj se kraju nesreče ne približuje.
Policisti so vozniku tovornega vozila zaradi opisanih kršitev izdali plačilni nalog, prav tako pa so plačilni nalog zaradi kršitev predpisov o prevozu nevarnega blaga izdali tudi samostojnemu podjetniku, lastniku vozila. O nesreči sta bila obveščena tudi inšpektor za promet in inšpektorica za okolje, slednja je tudi prišla na kraj nesreče in si ga ogledala.
Pri odstranjevanju kemikalij sodelovalo 11 poklicnih gasilcev
Vodja gasilske intervencije Aleš Ciringer je sporočil, da so gasilci v zaščitnih oblekah del ceste poškropili s peno, preprečili iztekanje nevarne snovi in zamašili obcestno kanalizacijo. Madeže na cesti so posuli z vpojno snovjo in namestili pivnike. Po končani intervenciji so vzpostavili sistem opazovanja. Na srečo ni bil nihče poškodovan.
Nevarnosti za ljudi in okolje ni, so zatrdili na Upravi za zaščito in reševanje. Na kraju dogodka je bilo 11 poklicnih gasilcev, ekipa nujne medicinske pomoči, policisti in dežurni uslužbenec Vodnega gospodarskega podjetja Drava Ptuj. Poleg njih so obvestili še cestninsko podjetje, inšpektorat za okolje, poveljnika gasilske zveze, službo zaščite in reševanje lenarške občine in center za obveščanje.
Cisterni so prepeljali v skladišče
Po besedah Ciringerja so imeli največ težav pri postavitvi cistern v pokončni položaj. Na srečo sta cisterni padli na asfalt in nevarna snov ni iztekala v zemljo. Lažja intervencija je bila zaradi vetra in lepšega vremena, saj je tekočina hitreje hlapela. Poškodovani in zapečateni cisterni so nato prepeljali z drugim tovornjakom v skladišče.
Pojasnil je, da je natrijev hidroksid strupena in jedka snov. Njeni hlapi so nevarni, kako nevarni so, je odvisno koncentrata. Snov, ki se je razlila pri Lenartu, je bila 50-odstotno razredčena. Dodal je, da je treba pri rokovanju z njo posebej paziti na odkrite predele kože. Gasilci so bili po njegovih besedah dobro opremljeni. Trije, ki so neposredno delali s cisternami, so bili v zaščitnih oblekah, preostali so uporabljali dihalne aparate.
Zaradi nesreče sta bila približno štiri ure zaprta priključek Lenart proti Mariboru in proti Murski Soboti na pomurski avtocesti in regionalna cesta Pesnica–Lenart.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.